İşsizliğin Çözümü İçin Meslek İhtiyaç Haritası Çıkarılmalı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İşsizliğin Çözümü İçin Meslek İhtiyaç Haritası Çıkarılmalı
16.09.2017 10:16:01

 

İşsizliğin Çözümü İçin Meslek İhtiyaç Haritası Çıkarılmalı

Haziran ayı işsizlik oranının TÜİK tarafından 10.2 açıklandığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken,”İşsizlik oranı yüzde 10’un üzerinde takiyip kaldı. İşsizliğin kalıcı olarak düşürülmesi için istihdam teşviklerinin yanında meslek ihtiyaçına göre politikalar belirlenmelidir” dedi.

“İŞSİZLİK YÜZDE 10’A TAKİLİP KALDI”

İstihdamın artmasında istihdama yönelik teşviklerin büyük etkisinin olduğunu söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “İşsizlik oranı yüzde 10’un üzerinde takılıp kalsada istihdamda düzenli bir artış olduğu görülüyor. Bundan da anlaşılıyor ki iş güçüne katılım oranı artmasına rağmen işsizlik oranı düşmüyor. İşsizliğin kalıcı olarak düşürülebilmesi için teşvikler tek başına yeterli değil” diye konuştu.

“ARA ELEMAN İHTİYAÇI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

İşsiz sayısının artmasına rağmen işgüçü ihtiyaçının da arttığını ifade eden Palandöken, “Özellikle ara eleman ihtiyaçı her geçen gün daha da artıyor. Gençlerin tamamı üniversite okumak istiyor aileler de bu isteğe destek veriyor. Ancak üniversite mezunu işsiz sayısı artarken işletmeler ara eleman bulamıyor. Bu sorunun çözümü için Türkiye’nin ara ve teknik eleman ihtiyaçının bölge bölge haritasının çıkarılmalı ve bu ihtiyaç analizi doğrultusunda gençlere meslek edindirilmelidir” şekilnde konuştu.

 

bendevi palandoken işsizlik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert