İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli; Samsun medikal kümelenmede ilerleme kaydedilemedi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli; Samsun medikal kümelenmede ilerleme kaydedilemedi!
05.03.2019 09:02:07

 

İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli; Samsun medikal kümelenmede ilerleme kaydedilemedi!

Samsun’da Medikal El Aletleri – MEDİKÜM Toplantısı, Samsun Valisi Osman Kaymak'ın başkanlığında Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Binası toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Samsun Valisi Osman Kaymak toplantının sektöre, ilimize ve ülkemize hayırlı olması dileklerinde bulunarak, “MEDİKÜM’le ilgili daha önce Sayın Nurettin Canikli Bey'in çalışmaları olmuştu. Kendisi bölgemizin sorunlarıyla yakından ilgilenen bir büyüğümüz. Bu toplantıyı kendileri bizden talep ettiler. Bu gün MEDİKÜM ile birlikte Sayın Milletvekillerimiz, ilgili kurumlar burada toplantı yapacağız. MEDİKÜM’le ilgili son gelinen aşama nedir? Bu konuda neler yaptık? Bu yönüyle bu toplantıyı bizden istediler.  Bu vesile ile yeni görevinde ilk iş olarak bunu düşündükleri için şahsım, Samsunlular ve sektör temsilcileri adına kendilerine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Medikal ve cerrahi aletlerin üretimi konusunda yerinde incelemeler yapmak üzere Samsun'a gelen İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli yaptığı konuşmasında, "Sayın Cumhurbaşkanımızın özel talimatları ve görevlendirmeleri çerçevesinde buradayız. Samsun böyle bir üretim alt yapısına sahipken burada üretilen ürünlerin halen ithal edilmesi Türkiye'nin lehine olan bir politika değildir. En kısa zamanda Türkiye bu alandaki ihtiyacının tamamını buradan karşılayacak.  Medikal aletler konusunda başlatılan çalışmada maalesef yeterince ilerleme kaydedilemedi. Medikal kümelenme konusunda Samsun'un önemli bir potansiyeli olduğunu biliyoruz. Üretimi artırarak, ürünleri iç piyasada değerlendirileceğiz ve daha sonra ihracat konusunda çalışmaları yürüteceğiz.” dedi.

Samsun'daki medikal kümelenmenin Türkiye için büyük bir değer olduğunu ifade eden İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli, "Bu üretimin teşvik edilmesi gerekiyor. Sadece söylemle değil her açıdan bu üretimin teşvik edilmesi gerekiyor. Sektörün ciddi problemlerle karşı karşıya olduğunu biliyoruz. Başbakan yardımcılığımız döneminde bu sorunların aşılması için çalışma başlatmıştık. Bununla ilgili bir yol haritası ortaya konmuştu. Ama o tarihten bu yana çok büyük bir gelişme kaydedilmediğini görüyoruz. Mutlaka çözmemiz gerekiyor. Elbette hukuk içerisinde formüle ederek kendiliğinden gelişen ve yüksek katma değer içeren bu sektörü daha da güçlendirmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Acil problemlerin kısa sürede çözülmesi gerektiğini dile getiren İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli, “Bunu çözeceğiz inşallah. Onun için buradayız. Sürüncemede kalmayacak. En kısa zamanda Türkiye bu alandaki ihtiyacının tamamını buradan karşılayacak. Daha sonra ihracat konusunda gereken her türlü desteği vereceğiz. Özellikle teknolojik gelişmenin bu ürünlere dahil edilebilmesi noktasında, Türkiye'deki teknoloji firmalarının ilave desteğinin sağlanması konusunda, finansmanını devletin üstlenmesiyle teknolojinin yoğun bir şekilde kullanılır hale getirilmesi konusunda kısa süre içerinde sonuçlandıracağımız bir çalışmayı başlatıyoruz.  

Sadece bu alanda değil Türkiye'de üretilen ürünlerle ilgili iç piyasada tüketilmesi noktasında acil ve kararlı bir politikayı başlatmış bulunuyoruz. Türkiye imalat sanayi de bugün talep edilen hemen hemen her ürünü üretebilecek kapasiteye ve alt yapıya sahiptir. Problem çok büyük oranda organizasyon problemidir. Bir zihniyet değişimi paralelinde organizasyonun düzenlenmesi gerekiyor. Cari açıktaki düşüşün kalıcı hale getirilmesi, elbette teknolojik alanda desteklenmesi gereken alanlar, sektörler ve ürünler var. Ama ondan önce esas itibariyle bir zihniyet değişimi paralelinde organizasyonun bu doğrultuda planlanması gerekiyor.” dedi.

Bütün ülkelerin bu hassasiyetleri gösterdiğini dile getiren İstanbul Milletvekili Nuretti Canikli “Bunun sağlanması demek ülkeye döviz kazandırılması demektir. Türkiye için bunun sağlanması demek yüksek ücretli istihdam imkanlarının ortaya çıkması demektir. Bunu yapacağız yapmamız gerekiyor. Türkiye'de yüksek katma değerli ürünler üreterek iç piyasaya sunulması, daha sonrada yurt dışına ihraç edilmesi noktasında çalışmalarımızı  sürdüreceğiz. Bu çalışmaya Samsun'dan başlıyoruz. Hayırlı olsun." diye konuştu.

Medikal ve cerrahi aletler MEDİKÜM Nurettin Canikli Samsun Valisi Osman Kaymak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER