​İstanbul PDR günlerinde eşcinsellik hakları anketi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
​İstanbul PDR günlerinde eşcinsellik hakları anketi!
16.03.2019 10:06:41

 

​İstanbul PDR günlerinde eşcinsellik hakları anketi!

Ayvansaray Üniversitesi ile İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen İstanbul PDR Günlerinde katılımcılara cevaplamaları için dağıtılan anketteki eşcinsellik sorusu okuyanları dehşete düşürüyor.

İki gün süren ve Ayvansaray Üniversitesi ile İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen İstanbul PDR Günlerinde Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Didem Müge Seyiz tarafından ‘Okullarda Çözüm Odaklı Psikolojik Danışma Yaklaşımı Kullanımı’ konulu bir konuşma yapıldı.

Prof. Dr. Didem Müge Siyez, Konuşmasına başlamadan önce ‘Psikolojik Danışmanlar için Cinsel Sağlık Eğitimine İlişkin Görüşler Envanteri’ bir anket dağıtarak katılımcılardan anketi doldurmalarını istedi.

Siyez anketi akademik bir çalışmada kullanacağını belirtti.

EŞCİNSELLİĞİ NORMALLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

Dağıtılan anketin 11. Sorusu ise akıllara durgunluk verebilecek şekilde düzenlenmiş.

‘Eşcinselliğin hak olduğunun ergenlere öğretilmesi önemlidir’ şeklindeki soru ile eşcinselliğin normal bir hakmış gibi gösterilmesi tepkilere sebep oldu.

Konuşmasının ardından bir soruyu cevaplayan Prof. Dr. Didem Müge Siyez, eşcinselliğin bir insan hakkı olduğunu belirterek dağıtılan anketin akademik bir çalışmada kullanılacağını, psikolojik danışmanların Cinsel Sağlık Eğitimiyle alakalı olarak ne kadar yeterli olup olmadıklarını tespit etmeye yönelik olduğunu belirtti.

Eşcinselliğin bir hak olup olmadığı yöndeki soru üzerine “Eşcinselliğin bir insan hakkı olduğunu ve Cinsel yönelimi farklı olan ergenlerin toplum tarafından yargılanmayla alakalı güçlüklerden dolayı uzunca süre örtbas etmeye çalıştıklarını” söyledi.

Ayvansaray Üniversite ile İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen bir programda ankete konulan böyle bir sorunun eşcinselliği normalleştirme çalışmalarının bir parçası olarak değerlendiriliyor.

Ayvansaray Üniversitesi İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü İstanbul PDR Günleri eşcinsellik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
the PlayRoom     0000-00-00 Soros'un hizmetkârları yine iş başında. Yeni bir "Açılım" daha: Eşcinsel Açılımı. Eşcinselliğin normalleştirilmeye çalışılması, aslında onları "eşcinselleştiren"leri ödüllendirmektir. Eşcinsel erkekler, bir takım "insani haklar"ından mağdur olduğu için "eşcinselleş"iyorlar. Söz konusu bu insani haklar temelde "güvenlik" ve "anne baba sevgisi"dir. Eşcinsellere eğer bir hak verilecekse, onlara "onlardan çalınanlar"ı verin: Eşcinselleri terapilerle "eksiklerini" tamamlayın ve iyileştir.
asaf     2019-03-21 Eşcinsellik psikolojik bir kimlik bunalımıdır. Tedavi edilmesi mümkündür ve insanların bu konu hakkında bilinçlenmesi gerekiyor.
Ferhat     0000-00-00 Hem eşcinsellik normal bir durumdur(yüzde sivilce çıkması gibi!) bu durumu ergenlere izah etmek gerekir diyorsunuz, bu uğurda taraflı bilimsel araştırmalar yapıyorsunuz, hem de böyle bir haberle bu durum giderek normalleştiriliyor dendiğinde ise tepki gösteriyorlar. Asıl böyle bir zihniyete tedavi lazım
Uğur     0000-00-00 Haktır veya değildir işin o kısmında değilim ama bu dünyada ve ahirette eşcinsellerin herkesle eşit derece hakka sahip olduğunu düşünüyorum.Bence bu daha çok bir seçim.Bu şekilde bir anket sorusuyla olaya provakatif yaklaşmayı doğru bulmuyorum
Ercan     0000-00-00 İlgili maddenin de desteklediği gibi eşcinselliğin bir hak olarak görülmesi, Ruh sağlığı uzmanları tarafından şu an uygulanan durumu kabullendirme çalışmaları (!) artık daha da baskın bir ketleyici etki yaparak eşcinselliğinden müzdarip olan ve bununla yaşamak istemeyen bireylerin ve ailelerinin tedavi arayışlarını daha ulaşılamaz hâle getirecektir. Bu da bireyin ağır kimlik bunalımları yaşamasına neden olarak ruhuna inecek darbelere karşı onu savunmasız bırakacaktır.
Ercan     0000-00-00 İlgili maddenin de desteklediği gibi eşcinselliğin bir hak olarak görülmesi, Ruh sağlığı uzmanları tarafından şu an uygulanan durumu kabullendirme çalışmaları (!) artık daha da baskın bir ketleyici etki yaparak eşcinselliğinden müzdarip olan ve bununla yaşamak istemeyen bireylerin ve ailelerinin tedavi arayışlarını daha ulaşılamaz hâle getirecektir. Bu da bireyin ağır kimlik bunalımları yaşamasına neden olarak ruhuna inecek darbelere karşı onu savunmasız bırakacaktır.
firat     0000-00-00 anket genel olarak incelendiginde gercekten 11. madde dikkat cekiyor. şöyle ki diger maddelerde katılımcıların bir konu hakkındaki görüşleri degerlendirilirken 11. madde de direkt olarak eşcinselliğin hak olduğu başta dikte ediliyor ve devamında önemli olup olmadığı katılimcilara soruluyor. yani bu madde aslında sözde soru niteliğinde dogmatik bir içeriğe sahip. bu anketin amacına ters bir durum oluyor. oysaki anketlerde farkli gorusler hicbir baski dikte altinda kalmadan toplanılmaz mi?
Adem özkan     0000-00-00 Butür organizasyonları kamu gücüyle yapılması doğru değil..
Anonim     0000-00-00 Eşcinsellik psikolojik bir kimlik bunalımıdır. Tedavi edilmesi mümkündür ve insanların bu konu hakkında bilinçlenmesi gerekiyor. Bu kadar normalleştirilmesindense daha anlayışlı olarak çözüm yolları gösterilmesi ve halkı bu konu hakkında bilgilendirmenin daha akıllıca ve mantıklıca olucağına inanıyorum.
metin karaca     2019-03-20 eşcinsellik bir psikolojik sorundur.bunu psikoloji dalındaki bilim insanlarımız zaten farkında.ama olaya lgbt dedndiğinde bu bir dernekleşme sürecine varıyor ve evet normalleştirme çabaları gözler önüne seriliyor.konuyu eşcinselik diye ele alıp bunun bir psikolojik rahatsızlık olduğunu görmememiz gerekiyor ki zaten eşcinsellik bir psikolojik rahatsızlıkken amerikan psikologlar derneği bunu hastalık katagorisinde 1974 te çıkarıyo.sonra dünyaya eşcinselliği normalleştirmeye çalışıyorlar.
GALERİLER
Advert
Advert