İstanbul'daki 'Uluslararası Konferans'ta SAMULAŞ'tan Yerli üretim çağrısı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İstanbul'daki 'Uluslararası Konferans'ta SAMULAŞ'tan Yerli üretim çağrısı!
23.09.2019 11:20:13

 

İstanbul'daki 'Uluslararası Konferans'ta SAMULAŞ'tan Yerli üretim çağrısı!

İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Yeni Nesil Demiryolu Teknolojileri Konferansında SAMULAŞ'ın 'Yerlileştirme' sunumu dikkati çekerken Tekerlek Bandajı Projesi ise büyük ilgi gördü

Samsun Büyükşehir Belediyesi Proje Ulaşım İmar İnşaat Yat. San. ve Tic. A.Ş.(SAMULAŞ), İstanbul'da düzenlenen Yeni Nesil Demiryolu Teknolojileri Konferansına, milyonlarca liranın dışarıya ödenmesine yol açan sarf malzemelerinin 'Yerlileştirilmesine yönelik sunumuyla katıldı. Konferansta ayrıca SAMULAŞ'ın geçen yıl üretimini sağladığı Tekerlek Bandajı Projesi de büyük ilgi gördü.

İSTANBUL'DA RAYLI SİSTEM ZİRVESİ

Türkiye'deki kent içi raylı sistem işletmecileri, İstanbul'da düzenlenen Yeni Nesil Demiryolu Teknoloji Konferansı'nda bir araya geldi. Tramvaylar dahil raylı sistemde kullanılan parçaları 'Yerlileştirme' faaliyetlerini tüm süreçlerinde ön planda tutan SAMULAŞ'ı bu önemli konferansta Genel Müdür Yardımcıları Ziya Kalafat ve Gökhan Beler temsil etti. Genel Müdür Yardımcısı Ziya Kalafat konferansta 'Yerlileştirme Hareketinin Sürdürülebilir Olması İçin Yapılması Gerekenler' konulu bir sunum gerçekleştirdi.

SAMULAŞ'TAN ÇAĞRI: STRATEJİK ÜRÜN OLSUN

İstanbul Ulaşım, Metro İzmir gibi raylı sistem işletmecilerinin yanı sıra Aselsan ve TÜBİTAK'tan temsilcilerin de katıldığı konferansta SAMULAŞ Genel Müdür Yardımcısı Ziya Kalafat, "İşletmelerimizin en önemli giderlerinden olan sarf malzemelerinin ithal yerine yerli üretimden sağlanması maliyetleri oldukça aşağıya çekecektir. Bu yönde atılacak en önemli adım, bu tarz malzemelerin 'Stratejik Ürün' kapsamına alınması olacaktır. Devletimizin özellikle KOSGEB aracılığıyla bu konuya eğilmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

TEKERLEK BANDAJINDA YERLİ ÜRETİM

SAMULAŞ'ın en önemli maliyet kalemlerinden birini oluşturan 'Tekerlek Bandajı' ile ilgili yapılan çalışmaları ve gelinen noktayı konferansa katılan tüm konuklara anlatan Ziya Kalafat, "Şehrimiz üniversitesi ile iş birliğine giderek, 'tersine mühendislik' çalışmaları yaparak hayata geçirdiğimiz proje sonrasında tekerlek bandajının yerli üretimini sağladık. Bunun için Ankara'da anlaştığımız firmanın üretimini yaptığı tekerlek bandajları sayesinde SAMULAŞ olarak önemli bir katma değer oluşturduk" diye konuştu.

MİLYONLARCA LİRA ÜLKEDE KALIYOR

Samsun'da, İtalyan ve Çin üretimlerinin yanı sıra yerli tramvayları da kullanmaya başladıklarını hatırlatan Genel Müdür Yardımcısı Ziya Kalafat, "Raylı sistem işletmecileri olarak bizler için en fazla maliyet oluşturan sarf malzemesi, tekerlek bandajı. Bunun için yurt dışından her yıl yaklaşık 20 milyon euroluk satın alma gerçekleştiriyoruz. Bu nedenle bir an önce tekerlek bandajı üretimine geçmemiz gerekmektedir. Bu malzemenin yerli ve milli üretimini yaparak milyonlarca liramızın yurdumuzda kalmasını sağlamak zorundayız. SAMULAŞ olarak bu yönde önemli bir örnek teşkil ettiğimizi düşünüyoruz" dedi.

KONFERANS KATILIMCILARINA SUNUM:

Bir diğer Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Beler ile birlikte katıldığı  Yeni Nesil Demiryolu Teknolojileri Konferansında bir sunum yapan SAMULAŞ Genel Müdür Yardımcısı Ziya Kalafat, Tekerlek Bandajı Projesi'nin nasıl yürütülmesi gerektiği konusunda konukları bilgilendirdi.

200 BİN EUROLUK TASARRUF:

SAMULAŞ artık, tramvayın ray üzerinden gitmesini sağlayan ve raya ilk temas eden parçası olan tekerlek bandajında yerli üretimi kullanıyor. Ortalama bir bandajın bin 500 euro olduğu düşünüldüğünde SAMULAŞ, her yıl olası 200 bin euroluk paranın ülkede kalmasını sağlıyor.

SAMULAŞ Yerli üretim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Belediyeci     2019-09-23 Yahu samulaşı neresinden tutsan elinde kalıyor. Bazı hatlar yüzde 60 kusurlu bazı hatlar 3-4 kat maliyetle yapıldı. Ve bunların mimarı olan kişi hala daire başkanı. Allaha ve ahiret gününe inancı olan biri bu adamı beş dakika daha orada tutmaz. Sadece süslü cümleler ve kendini pazarlama çabası kanmayın.Boş.
GALERİLER