İşte NormalleşmeTakvimi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İşte NormalleşmeTakvimi!
05.05.2020 13:11:50

 

İşte NormalleşmeTakvimi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada mayıs ayı normalleşme planını açıkladı.

Milyonlarca kişinin merak ettiği normalleşme planına göre sınav tarihleri değişti, AVM ve kuaförlerin açılış tarihi belli oldu. İşte tek tek mayıs ayı normalleşme planı ve detayları...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası normalleşme planını açıkladı. 11 Mart'ta ilk vakanın görüldüğü tarihten itibaren devam eden corona mücadelesinde yeni aşamaya geçildi ve normalleşme planı ortaya çıktı.

Koronavirüs ortaya çıktıktan sonra 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlara sokağa çıkma yasağı gelmişti. Gelen yasak ise gevşetildi.

Buna göre, 65 yaş üstü gruba ilk etapta sokağa çıkma sınırlandırılması günlerinin birinde ve 4 saat süreyle yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkabilecek. İlk uygulama Pazar günü saat 11.00 ile 15.00 arası yapılacak.

20 yaş altında iki grup halinde uygulanacak. 0-14 yaş grubu 13 Mayıs çarşamba günü 11.00 ile 15.00 arasında tahditli olarak dışarı çıkabilecek. 15-20 yaş grubu, 15 Mayıs Cuma günü, yine aynı şartlarda ve aynı saatlerde dışarı çıkabilecek.

Kurallara uyulması şartıyla AVM'ler 11 Mayıs'tan itibaren hizmet vermeye başlayacak.

Berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmeler 11 Mayıs'ta faaliyete geçebilecek.

Askerlik terhis işlemleri 31 Mayıs'ta başlayacak. Milli Savunma Bakanlığı'nın atama, görevlendirme ve personel temini 1 Haziran'da, celp işlemleri 5 Haziran’da bedelli askerlik işlemleri ise 20 Haziran'da yeniden başlayacak.

31 ilde şehirlerarası giriş çıkış sınırlandırılmasını bu geceden itibaren 7 il için bitti. O iller ise şöyle; Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) 27-28 Haziran'da yapılacak. Liselere Geçiş Sınavı (LGS) 20 Haziran'da askeri öğrenci sınavı 14 Haziran'da yapılacak.

Öte yandan bu hafta sonu da sokağa çıkma yasağı devam edecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan Normalleşme Takvimi Normalleşme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER