İşyeri Hekimleri Yeni Yılda e-reçeteye geçecek
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İşyeri Hekimleri Yeni Yılda e-reçeteye geçecek
28.09.2017 12:58:48

 

İşyeri Hekimleri Yeni Yılda e-reçeteye geçecek

Kamu ve özel sağlık kuruluşlarında hizmet veren hekimlerin ardından, iş yeri hekimleri de e-reçeteye geçiyor.

İşyeri hekimlerinin çalışanlara e-reçete düzenleyebilmeleri için İSG KATİP üzerinden görevlendirilmesinin yapılmış olması zorunlu. Sisteme geçiş için, işyeri hekimlerinin 31.12.2017 tarihine kadar gerekli otomasyonları ve elektronik imzalarını temin etmeleri gerekiyor.

Böylelikle Türkiye’de e-imzasız doktor kalmayacağı belirtilirken, 01.10.2016 tarihinden itibaren Sağlık Uygulama Tebliğindeki istisnalar hariç olmak üzere sadece “Güvenli Elektronik İmza” ile e-reçete düzenlenmesi zorunlu hale getirildiğini, iş yeri hekimlerinin de 31.12.2017 tarihine kadar e-reçeteye geçmiş olacak.

İşyeri hekimlerine, İSG KATİP üzerinden e-reçete düzenleyebilmeleri için verilen süreye kadar elektronik imzalarını almaları gerektiğini hatırlatılıyor.

Geçtiğimiz yıl tüm sağlık kuruluşlarının e-reçete uygulamasına geçişlerini tamamladı. Bu yılın sadece ilk 5 ayında yaklaşık 156 milyon e-reçete üretildi.

İşyeri hekimlerinin çalışan kişilere e-reçete düzenleyebilmeleri için İş Sağlığı ve Güvenli Kayıt, Takip ve İzleme Programı İSG KATİP üzerinden görevlendirilmesinin bulunması lazım. Sisteme geçiş için elektronik imzalarını ve gerekli otomasyonlarını temin etmeleri gerekiyor. Hekimlerin elektronik imzalarını E-Tugra’nın da aralarında bulunduğu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK’nın yetkilendirdiği 4 elektronik sertifika hizmet sağlayıcısından almaları tavsiye ediliyor.

Öte yandan, bugün gelinen noktada Türkiye’de elektronik imza üretiminin 3 milyona yaklaştığına dikkat çekti. Arkcı, “Bu yılın ikinci çeyreğinde elektronik imza ve mobil imza üretimi toplamında,  geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 24,5 artış kaydedildi. Bu oran, elektronik imzanın sadece zorunluluk getirilen kesimin değil, internete ulaşan herkesin elektronik imzaya sahip olma talebindeki artışı da gösteriyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde tüm vatandaşların elektronik imzaya sahip olacağını öngörülüyor.

 

İşyeri hekimleri e-reçete uygulaması İSG KATİP
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert