Kabın İçinde Ne Varsa, Dışına Da O Sızıyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kabın İçinde Ne Varsa, Dışına Da O Sızıyor!
15.06.2020 15:02:02

 

Kabın İçinde Ne Varsa, Dışına Da O Sızıyor!

İnsanı bir kap olarak düşünürsek, doğal olarak bunun içinde de bir şeylerin bulunması doğaldır. İçindekileri maddi ve manevi olarak ta ayırmak gerekir. Maddi kısmı bu yazının konusu olmadığı için manevi kısmına odaklanmaya çalışacağım.

Her insanın İslam fıtratı üzere dünyaya gelmiş olduğu herkesin malumudur. Dolayısı ile Yüce Allah bu kabı en azından ruh vererek şekillendirmiştir. Bundan sonrası önce ailesi, daha sonra çevresi ve son olarak ta kişinin kendi cüzi iradesi ile şekillenmiş olacaktır. Çocuğun özü ve mayasının sağlam olması annesinden geçmektedir. Daha anne karnında başlayan bu kutsal ilişki sonsuza kadar devam edecektir.

Anne; inancı, dünya görüşü, kutsal değerleri, idealleri, beklentileri ve hayalleri çerçevesinde çocuğuna şekil verecektir. Bu temel eğitim ne kadar sağlam olursa bunun üzerinde inşa edilecek diğer süreçler de sorunsuz kat edilmiş olacaktır. Ailelerde direkt eğitimin dışında ebeveynlerin tavır, davranış ve alışkanlıkları birer hal eğitimi olarak çocuk tarafından benimsenip, onaylanacaktır. Bir rol ve model olarak çocuğun kişilik kazanması konusunda iyi veriler bu şekilde toplanmış olacaktır.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER