Kaçak AVM'de Ak Parti ve CHP ortaklığı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kaçak AVM'de Ak Parti ve CHP ortaklığı!
19.12.2019 09:09:01

 

Kaçak AVM'de Ak Parti ve CHP ortaklığı!

Samsun’un Atakum İlçesi’nde, CHP'li Başkan'ın eşinin kurucu ortağı olduğu firma AVM ruhsatı olmamasına rağmen AVM inşaatına başladı.

Samsun Mimarlar Odası yapının kaçak olduğu gerekçesiyle yürütmeyi durdurma davası açtı. AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi ile CHP'li Atakum Belediyesi, duruma itiraz etti. Dava sonuçlandı.

Mahkeme, AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi ile CHP'li Atakum Belediyesi’nin kaçak AVM kararına yaptığı itirazları reddetti.

RUHSATSIZ AVM İNŞAATINA BAŞLANDI

Samsun'un Atakum İlçesinde, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci'nin eşi Av. Gülay Deveci'nin kurucu ortağı olduğu CITY Mall Alışveriş Merkezi Yönetim Danışmanlık Ticaret Limited Şirketi, 'ofis ve işyeri' ruhsatı alarak bir inşaata başladı.

Firmanın, 'ofis ve işyeri' ruhsatı almasına rağmen AVM inşaatı yapması üzerine Samsun Mimarlar Odası yürütmenin durdurulması için hukuki süreç başlattı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi AVM ruhsatını verdiği için, Atakum Belediyesi ise AVM'nin kendi sınırları içinde bulunduğu için dava açtı.

Olayın peşini bırakmayan Samsun Mimarlar Odası da karşı dava açtı. Samsun Bölge İdare Mahkemesi, "Binanın kaçak olduğuna ve yapılmasına göz yumulduğuna" dair karar verdi.

“KARAR EMSAL DEĞER TAŞIYOR”

Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu, iptal kararının AVM binasının doğuracağı sorunlara açıkça ışık tuttuğunu, emsal karar değeri taşıdığını belirtti. Samsun Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesi'nin itirazı reddettiğini ifade eden Memişoğlu, "29.08.2019 tarihinde idare mahkemesi kayıtlarına giren bilirkişi raporunda belirtiği şekilde kaçak yapılan AVM binasında ‘imar yönetmeliğinde hükme bağlayan yüzde 60 Taks oranının yüzde 2 oranında aşıldığı …’ gibi, inşaatta mevcut onaylı mimari projesine aykırı ve yapı ruhsatı verilmesine engel birçok imalat mevcut olup, bunlar Atakum Belediyesi tarafından da tespit ve tutanaklara bağlanmıştır" dedi.

“YEREL YÖNETİCİLER SORUMLU OLACAK”

"Atakum İlçesi'nin yaşamında telafisi mümkün olmayan birçok olumsuzluk yaratacak bu kaçak yapının derhal durdurulması, AVM olarak faaliyete geçmesinin engellenmesi gerekmektedir" diyen Memişoğlu, bu yapının sayılan bunca olumsuzluklara rağmen hayata geçirilmesi için çaba harcayacak yerel yöneticiler ve işlem yapacak yerel yönetimlerin kentin yaşamında ve geleceğinde doğuracağı olumsuzluklardan sorumlu olacağını söyledi.

Bülent Karslıoğlu - Odatv.com

Samsun Büyükşehir Belediyesi kaçak AVM Atakum Belediyesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert