Kadro güvencesi tamamen kalktı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
 Kadro güvencesi tamamen kalktı!
06.01.2018 10:50:19

 

Kadro güvencesi tamamen kalktı!

​15 Temmuz darbe girişiminin ardından daha önce Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında ataması gerçekleştirilmiş araştırma görevlilerinin kadroları daimi kadrodan geçici kadroya dönüştürülmüştü.

Bunun ardından ise son yapılan düzenlemeler ile birlikte 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren tüm araştırma görevlilerinin bu statüye dönüştürüldüğü belirtildi. Bu kapsamda geçici kadro olarak bilinen 50/d kadrosuna geçirilen araştırma görevlileri eğitim sürelerinin sonunda Yardımcı Doçentlik unvanı alamazlar ise üniversiteleri ile bağları kesilecek.

Böylelikle araştırma görevlisi olarak üniversitede devam edemeyecekler. Performans Sınırlaması bu düzenlemelerin yanı sıra yeterlik ve tez aşamalarını başarıyla geçerek doktor unvanını alan araştırma görevlilerinin sadece %20’sine kadro verilebilecek. Böylelikle performansı ne kadar iyi olsa da %20’lik dilime giremeyen kişinin ilişiği kesilmiş olacak.1 Ocak 2018 tarihinden evvel 33/a yani daimi kadro ile atanmış olan kişilerin statülerinde ise değişiklik yapılmayacak.

Ancak bu kişilere de geçtiğimiz sene eğitim süresi sınırı getirilmişti. Böylelikle 10 yıllar boyunca doktora yapan araştırma görevlileri ile karşılaşmak artık söz konusu olmayacak. Bu düzenlemeler başta araştırma görevlileri olmak üzere akademik camiadan tepki toplamaya devam ediyor. Zira mesleki güvenceleri tamamen yok olan bu personeller bilimsel olarak bir şeyler üretmek için istekli de olmayacaklar.

Daha çok iş kaygısına düşecek olan bu personellerin ne gibi bir katkı sunabilecekleri de merak konusu.

İşilanıkariyer

Performans Sınırlaması araştırma görevlileri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert