Karadeniz’de 2400 yıllık gemi enkazı bulundu!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Karadeniz’de 2400 yıllık gemi enkazı bulundu!
25.10.2018 12:00:10

 

Karadeniz’de 2400 yıllık gemi enkazı bulundu!

Karadeniz’de dünyanın en eski korunmuş gemi enkazı bulundu.

Karadeniz derinliklerinde en az 2 bin 400 yıllık olduğu tahmin edilen 23 metre boyunda bir gemi enkazı bulundu.

Antik Yunan döneminde ticaret için kullanıldığı sanılan gemi, Bulgaristan yakınlarında 1.5 km derinlikte keşfedildi. İngiliz bilim insanlarının uzaktan kumandayla kontrol ettiği bir denizaltıyla bulduğu geminin battığı bölgenin daha önce 60'ın üzerinde gemiye de mezar olduğu belirtiliyor. Arkeologlar, geminin bugüne kadar bulunan en iyi korunmuş batık olduğunu ifade ediyor. Araştırmacılar enkazın bu derinlikte oksijen eksikliği sayesinde bu kadar iyi korunduğunu belirtiyor.

Projenin başındaki Jon Adams, "Bu kadar eski bir geminin bu kadar iyi bir şekilde kalması benim için inanılmaz bir olay. Bu, bizim eski dönem insanlarının gemi inşa etme ve denizcilikle ilgili bilgilerini yeniden gözden geçirmemiz anlamına geliyor" dedi. Arkeologlar, geminin British Museum'da sergilenen "Siren Vazo" ile aynı döneme ait olduğunu düşünüyor. Vazo, Odysseus'un Sirenlerle karşılaşmasını tasvir ediyor.

ÇÜRÜMEDEN NASIL KALDI?

Geminin battığı Karadeniz'in derinliklerinde ışık ve oksijen olmayan bölgesi, ahşap ve insan cesedi gibi doğal yapıların çürümesine izin vermiyor. Hem geminin, hem de kargosunun çok iyi şekilde korunmuş olması, bilim insanlarını tarafından bu şekilde açıklanıyor.

SABAH

Karadeniz Antik Yunan gemi enkazı Bulgaristan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER