Karamollaoğlu, Ankara'da Samsun Teşkilatının eğitim programında konuştu…
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Karamollaoğlu, Ankara'da Samsun Teşkilatının eğitim programında konuştu…
09.01.2017 16:02:45

 

Karamollaoğlu, Ankara'da Samsun Teşkilatının eğitim programında konuştu…

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Ankara’da partisinin Samsun Teşkilatına yönelik Balgat Eğitim Merkezindeki Eğitim Programına katılarak yaşanan terör olaylarıyla ilgili, ‘’Ben bir türlü şu çetele tutmayı içime sindiremiyorum. Bizden şu kadar şehit oldu, biz ise şu kadar kişiyi öldürdük. Bu adeta tahrik gibi bir netice doğuruyor. Hükümet, tedbir almak ile mükellef” dedi.

Balgat Eğitim Merkezinde Saadet Partisi Genel Merkezi Eğitim Başkanlığının düzenlediği ‘Balgat Dersleri’ eğitim programlarının ilki Samsun İl Başkanlığının katılımıyla gerçekleştirildi. 2 günlük eğitim kampı İlçe Başkanları, Gençlik Kolları başkanları ve teşkilat mensuplarının katılımıyla icra edildi.

110 teşkilat mensubunun katılımıyla, Temel Esaslar, Teşkilat Modelimiz, Siyasi Zihniyetlerin Stratejileri, Tanıtım ve Medya, Niçin Milli Görüş, Türkiye’nin Meseleleri ve Çözüm Yolları ve Hakk’a Tutunmak gibi konuların ele alındığı programa Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’de katıldı.

Yoğun bir şekilde geçen eğitim programlarında Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin Samsun İl Teşkilatı üyelerine tarihi bir eğitim verdi. Zorlu kış şartlarına rağmen eğitim programına geldikleri için teşkilat üyelerine teşekkür eden Karamollaoğlu, “Türkiye’nin Meseleleri ve Çözüm Yolları” adlı eğitimi ile ülke ve dünya gündemi hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

"KURTULMUŞ DOĞRU KONUŞTU"

Suriye politikasına ilişkin Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un önceki gün sarf ettiği sözleri de değerlendiren Karamollaoğlu, “Sayın Kurtulmuş ‘Suriye’de baştan beri hata yaptık’ dedi. Başlangıçta masaya oturulacağına, biz bunu başka şekilde hallederiz noktasına gelindi. Bundan prim yapacağız havasına girilince de durum ortada. Bu bize bir fayda sağlamadı ki. Biz gittiğimiz zaman ise bizi ‘Esadcı’ ilan ettiler. Hükümetin bir hatayı görmesi büyük bir iş ama o hatadan sonra daha büyük hatalar yapması hiç kabul edilemez, hiç affedilemez” diye konuştu.

"ENDİŞELERİMİZİ CUMHURBAŞKANI’NA İLETTİK"

Karamollaoğlu, Anayasa değişikliği ile ilgili olarak, Saadet Partisi’nin görüşlerinin net olduğunu söyledi. Karamollaoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı’nı ziyaretimde bu konuyu dile getirmiştim. Sayın Cumhurbaşkanı’na ifade ettiğimiz endişeleri de kamuoyuyla paylaşmıştım. Değişikliklerin yeterli olmadığını, bizim endişelerimizi gidermediğini, yarın ülkemiz için başka sıkıntılara sebep olacağını dile getirmiştim” ifadelerini kullandı.

Anayasa değişikliği ile ilgili tartışmaların devam ettiğini konunu önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu’na geleceğini de ifade eden Karamollaoğlu, Saadet Partisi olarak görüşlerinin net olduğunu söyledi. Karamollaoğlu, gündemde olan değişiklik ile ilgili şerhlerinin de olduğunu belirterek, konuyu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bizzat kendisinin ilettiğini söyledi. Karamollaoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı’nı ziyaretimde bu konuyu dile getirmiştim. Sayın Cumhurbaşkanı’na ifade ettiğimiz endişeleri de kamuoyuyla paylaşmıştım. Değişikliklerin yeterli olmadığını bizim endişelerimizi gidermediğini, yarın ülkemiz için başka sıkıntılara sebep olacağını dile getirmiştim” ifadelerini kullandı.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KONUSUNDA SAADET PARTİSİ'NİN ŞERHLERİ

Karamollaoğlu baştan beri ‘başkanlık sistemine’ karşı olmadıklarının altını çizerek, “Ancak, Başkanlık sisteminin yanlış bir yöne evirilmemesi için mutlaka belli prensiplerin dikkate alınması gerekir. Temel de söylediğimiz şu. Kuvvetler ayrımı kesin olarak sağlanmalı. Buna riayet edilmeli. Böylece Başkanlık sisteminde yürütme de istikrar getirir, denetlemeyi sağlar, adalette de hakikaten güven doğar” diyerek olması gerekenleri sıraladı. Söz konusu gündemde olan maddelere ilişkin şerhleri olduğuna dikkatleri çeken Karamollaoğlu, “Gelen teklif de Cumhurbaşkanı’na kanun kuvvetinde kararname yetkisi veriliyor. Bu çok rahatlıkla suistimal edilebilir. Bu gün olmazsa yarın. İkinci olarak Cumhurbaşkanı’na Meclisi fesh etme yetkisi veriliyor. Hafifletmek için ise ‘kendisi de seçime gidecek’ deniyor. Zaten partili bir Cumhurbaşkanı bunu şartlar kendisi için elverişli ise yapar, yoksa yapmaz. Bir başka nokta ise Cumhurbaşkanı’nın partili olması kısmı... Bu konuda herkesin endişesi var. Niye de ille de partinin başında olacak. Meclis ayrı, Cumhurbaşkanı ayrı. Yetki alanları da farklı… Cumhurbaşkanı’nın partili olmasını da doğru bulmuyoruz” dedi.

BU SEFER HARİTAYI GÖSTERDİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ülkeyi doğu ve batı olarak bölen şap hastalığına ilişkin haritasını eleştiren Karamollaoğlu dün ise haritayı gösterdi. Karamollaoğlu, “Türkiye’de ciddi bir iç göç var. Samsun’dan İskenderun’a bir çizgi çizin doğusunda kalan bütün iller iç göç veriyor. Geçen gün Sivas’a yaptığımız bir ziyarette gördüğümüz harita beni şok etti. Birde baktık ki Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ait bir harita. Harita ülkeyi doğuya ve batıya bölmüş. Doğudan batıya hayvanlara geçiş yasak. Niyeymiş, doğuda şap hastalığı varmış. Doğu’da geçimini besicilikle sağlayamayanlar ne yapsın, onlar da göçüyor. İç göç şuan da terör kadar büyük bir tehdittir” şeklinde konuştu.

"ÜLKEDEKİ TEDHİŞ HAVASI BENİ ENDİŞELENDİRİYOR"

Konuşmasının başında son dönemde yaşanan terör olaylarına değinen Karamollaoğlu, “Bu terör hadiseleri hepimizin içini yakıyor. Hükümet ise bir çaresizlik içinde üzerlerine düşenleri yapacaklarını ifade ediyorlar. Ancak istenilen netice olmuyor. Dost bildiğimiz ülkelerin bu tedhiş hareketlerinin arkasında olduğunu alenen beyan ediyorlar. Fakat ben bir türlü şu çetele tutmayı içime sindiremiyorum. Bizden şu kadar şehit oldu, biz ise şu kadar kişiyi öldürdük. Bu adeta tahrik gibi bir netice doğuruyor. Hükümet tedbir almak ile mükellef. Karşı tarafa verilen zayiat bizi rahatlatmaz. Bu çetele tutularak önlenemez ki. Bu sefer de ülkede bir tedhiş havası doğuyor.  Bu ise beni endişelendiriyor” dedi.

"BAŞKA TEDBİRLERE İHTİYAÇ VAR"

“Terör ile mücadele ise topyekün yapılmalı. Sadece silah ile yapılan mücadele dünyanın hiçbir yerinde terörizmi önleyememiştir” diyen Karamollaoğlu kapsamlı bir mücadeleden söz etti. Karamollaoğlu, “Bizden daha büyük silah gücüne sahip olan ülkeler, benzer durumlarda savaşın içine bizzat girmelerine rağmen başarılı olamamışlardır. Terörle mücadele çok daha kapsamlı yapılmak zorunda... Terörün yoğun olduğu bölgelerde başka tedbirlerin alınmasına ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Milli Görüş Suriye Samsun
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert