Kargaların çözülemeyen sırrı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kargaların çözülemeyen sırrı!
23.12.2018 12:00:00

 

Kargaların çözülemeyen sırrı!

​Bilim insanları alakargaların kendi türlerinden bir kuşun ölümüne verdikleri kolektif tepkinin sırrını çözmeye çalışıyor.

Popular Science'in haberine göre bilim insanları kargalarla ilgili ilginç bir araştırma yaptı. 'Alakarga' olarak bilinen kuş, kendi türünden bir kuşun ölüsünü gördüğünde yiyecek arayışına son verip diğerlerine sesleniyor. Çağrıyı duyan alakargalar, ölü kuşun etrafında toplanıyor.

Araştırmacılar alakargaların kendi türünden kuşun ölüsünü gördüğünde diğerlerini uyarmak için farklı biçimde ötmeye başladığını ve çağrıyı duyan diğer alakargaların da ölü kuşun etrafında toplandığını belirledi.

Bir karga, yerde başka bir karganın ölüsünü görünce gaklayarak alarm veriyor. Sonra dallara konup bağırmaya başlıyorlar. Anekdotal raporlarda bazen cesedi gömercesine üstüne çeşitli nesneler, mesela dallar örttükleri söyleniyor. Sonra susup yas tutarcasına ölü kuşa bakıyorlar. Kargaların bu davranışını araştırmacılar hem afallatıcı hem de inanılmaz buluyorlar. Bu eylemin, kargaların tehlikeye verdiği bir tepki mi yoksa başka amacı olan bir davranış mı olduğu henüz anlaşılamadı.

Kargalar, en büyük düşmanları olan orman baykuşlarını gördüğünde de türdeşlerini uyarıyor. Çağrıyı duyup bir araya toplanan alakargalar, ortak düşmanlarının üzerine çullanıyorlar.

Alakargaların kendi türlerinden bir kuşun ölümünü diğerleriyle paylaşılması gereken bir durum olarak gördükleri anlaşılıyor.

Zürafa ve fil gibi bazı hayvanların ölen akrabalarının cesedinin çevresinde dolaştıklarını belirleyen bilim insanları, hayvanların da tıpkı insanlar gibi ölüm kavramına yabancı olmadıklarını ve hatta 'yas' tuttuklarını ileri sürüyor.

Araştırmacı Mark Schwaiger, kargaların zekasıyla alakalı şunları söylüyor: "Kargalar, eğitmeyi en çok sevdiğim kuşlar, çünkü çok zekiler. Hatta sizden bile zeki olabilirler. Kuşlarımdan biri, başımı çevirdiğim anda belimdeki köpek mamasıyla dolu yem torbasını alıp kaçmayı öğrendi." (DHA)

karga Alakarga
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER