Kassandra Damgası veya Koronavirüs
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kassandra Damgası veya Koronavirüs
16.03.2020 11:54:14

 

Kassandra Damgası veya Koronavirüs

Cengiz Aymatov’un Kassandra Damgası adlı eserini hatırlamanın tam da zamanı.

Kassandra, Troya Kralı Priamos ve Hekabe'nin en güzel kızıdır. Kassandra aynı zamanda Yunan mitolojisinin bir kahramanıdır. Savaşı yaşamış ve savaşta ağabeyi Hektor'u ve sözlüsünü kaybetmiştir. Troya atı'nın getireceği tehlikeden dolayı çevresini uyarmaya çalışmıştır, ancak dinleyeni olmamıştır.

Kassandra'nın en büyük arzusu geleceği bilmek ve rahibe olmaktı. Apollon görür görmez bu güzel kızı arzuladı ve ona bir teklif sundu: Kassandra onunla birlikte olursa ona geleceği görme yeteneği verecekti.

Kassandra bu teklifi kabul etti. Apollon, Kasandra' nın ağzına tükürdü ve Kasandra geleceği görme yeteneğine sahip oldu. Ama Apollon ile birlikte olmadı. Bakire bir rahibe olma isteği Apollon'a verdiği sözden daha ağır basmıştı.

Apollon bu duruma çok sinirlendi ve Kassandra'yı lanetledi. Lanete göre; Kassandra geleceği görecek ama kimseyi buna inandıramayacaktı.

Gerçekten de öyle oldu. Troya Savaşı'nı ve savaşın sonucunu görmesine rağmen kimseyi gördüğü şeylerin yaşanacağına inandıramadı. Çaresizlikle savaşın başlamasını ve olayları izlemek zorunda kaldı.

Psikolojide, geleceğe dair başkalarını uyarmasına ve doğruları söylemesine rağmen kimseyi kendine inandıramama durumuna Kassandra Kompleksi ismi verilmektedir.

Aytmatov Kassandra damgası romanını bu mitolojiden yola çıkarak kurgulamıştır. Romanda Kassandra Uzay Rahibi Filofey ile temsil edilmiştir. Filofey bir araştırma için uzaya gitmiş, ama dünyanın yaşadığı buhranlar ve insanların kurduğu bu kötü sistemden dolayı bir daha geri dönmemiştir.

Filofey, uzay istasyonunda yapmış olduğu çalışmalar sonucu tüm insanlığın geleceğini etkileyecek büyük bir buluşa imzasını atar. Uzay rahibi, anne karnında henüz daha embriyo hâlindeyken, insanların yaşanılmaz bir yer hâline getirdikleri dünyaya gelmeyi reddeden embriyoların varlığını keşfetmiştir. Bu embriyolar, kendilerini bekleyen kötü hayat şartlarıyla karşılaşmamak için doğuma karşı olumsuz tepki göstermektedirler. Bunun sonucu olarak da rahip, kendilerini doğuracak olan kadının alnında beliren sivilce gibi bir işaretle çocukların doğmak istemediklerini bildirdiklerini keşfeder. Bu işaretleri “Kassandra Damgası”, doğmak istemeyen embriyoları ise “Kassandra Embriyosu” diye adlandırır. Zamanla Filofey’in belirttiği izler pek çok anne adayının yüzünde belirmeye başlar. Bu da dünyada büyük bir kaosun çıkmasına sebep olur. Filofey ve ona inanan futurolog Robert Bork insanlara gerçeği söyledikleri için adeta linç edilirler. İnsanlar bu uyarıları dikkate alıp dünyadaki düzeni değiştirip, kötülükleri engelleyeceklerine bu mesajı ortaya çıkaranlara saldırırlar. Sonunda Bork bir topluluk tarafından evinin önünde linç edilir. İnsanların kendisine inanmaması, bilakis onun uyarılarını dinlemeyip kendisine saldırılmaları üzerine Filofey’de uzayda intihar eder. Ve roman anne adaylarının yüzlerindeki izlerin yavaş yavaş yok olması, kötülüğün zaferi ile sona erer.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

levent bilgi Kassandra Damgası veya Koronavirüs
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert