Kemal Sayar: İnsan, insanın cennetidir, İnsan insana şifa olur!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kemal Sayar: İnsan, insanın cennetidir, İnsan insana şifa olur!
07.07.2019 09:30:00

 

Kemal Sayar: İnsan, insanın cennetidir, İnsan insana şifa olur!

Mutluluğu yakalamak için ipuçları veren Prof. Dr. Kemal Sayar, "Hayatı niçin yaşadığınızı bilmeden hiçbir şeyin manası yoktur.

Günümüzde insanların beklentilerini bir türlü karşılayamadıklarını söyleyen Sayar, mutsuzluğun en önemli nedenlerinden birinin iletişim eksikliği olduğunu vurguladı. Mutlu olmak için özellikle aile ilişkilerinin çok önemli olduğunu kaydeden Sayar, “Mutluluğun, huzurun kaynağı, ana- baba ilişkileridir. Çocuklarımızın ihtiyaçlarına cevap verebilmektir. Bütün psikiyatri bize bunu anlatır” dedi.

Bir çocuğun doğar doğmaz, ebeveyninin kendisine ayna olması ve ona gösterdiği ilgi ve alakanın ileriki yaşamını etkileyeceğine belirten Sayar, “Çocuklarımızın ihtiyaçlarına cevap vererek, onların mahrumiyet duygusuyla yetişmemelerini sağlamalıyız” dedi. “Yaşadığımız dünya ile hayallerimiz arasında uçurum olmamalı” diyen Sayar, Türkiye’de kredi kartı borcu nedeniyle dağılma tehlikesi yaşayan fert sayısının 2 milyon 600 bin olduğuna dikkat çekti. Sayar, günümüz toplumunda insanoğlunun mutsuzluk duygusundan uzaklaşmak için tüketime yöneldiğine vurguladı.

Modern çağda, komşuluk ilişkilerinin zayıflaması ve insanların birbirleriyle yaşadıkları iletişim kopukluğu nedeniyle insanların yalnızlaştıklarını söyleyen Sayar,  insanları mutsuz eden şeylerden birinin yalnızlık duygusu olduğunu belirtti.

İnsan, insanın cennetidir. İnsan insana şifa olur” diyen Sayar, “Bizim toplumumuz haset kültürü içinde. Sürekli dedikodu yaparak kendimizi rahatlatmak ihtiyacı hissediyoruz. Oysa ki dedikodu yapan insan bazı sıkıntıları olan insandır” dedi. Haset kültürünün insanları rekabete yönelttiğini söyleyen Sayar, “Bu da bizi tüketim yarışmasına götürüyor ve sıkıntılar ve mutsuzluklar başlıyor” dedi.

Modern çağda insana hizmet eden teknolojinin de mutsuzluğun nedenlerinden biri olduğunu söyleyen Sayar, internet aracılığıyla facebook, msn, twitter ve playstation gibi sanal ortamlarda fazla vakit geçiren insanların gerçek yaşamdan uzaklaşarak mutsuzlaştığını söyledi.

Mutlu olmak için bir insanın içinde bulunduğu şartları kabullenmesi gerektiğini söyleyen Sayar, hayatta bir şey beklemek için çaba göstermenin önemli olduğunu söyledi. 

“Türkiye’de biz şikâyet etmeyi çok seviyoruz” diyen Sayar, şikayet kültürünün bizim toplumuzda çok yaygın olduğunu ve sürekli bir şeylerden şikayet ettiğimizi belirtti.

Batı toplumunda bu durumun tam tersinin söz konusu olduğunu belirten Sayar, “Batılılar, bir şey ters gittiği zaman şikayet etmek yerine  ‘ben neyi yanlış yaptım?’ diye kendilerine soruyorlar” dedi.

Özeleştirinin çok önemli olduğunu vurgulayan Sayar, mutlu olmak için kanaatkar  olmak gerektiğini söyledi. Hayatta bir şeyler için gayret eden insanların bir yerden bir yere gelmesinin daha kolay olduğunu anlatan Sayar, “Hayatı niçin yaşadığınızı bilmeden hiçbir şeyin manası yoktur. En temel sorunlardan bir tanesi de budur: Ben niçin bu dünyada varım, varlığımın başka insanlara faydası var mı ? sorusunu cevaplamayan insan, eksik yaşayan insandır. Kendinize bu soruyu sormak zorundasınız” şeklinde konuştu.

Pek çok insanın ‘kader kurbanıyım ben’ diye sorunlarını çözmek için hiçbir şey yapmadığını ifade eden Sayar, “Yaptığınız her şey başımıza ne geleceğini belirler. İnsanın kendisi için çaba göstermesi lazım. Her şeyi kader diye kabullenmek doğru değil. Azim ve irade çok önemli” dedi.

Çağımızın en önemli hastalıklarının depresyon ve panik atak olduğunu hatırlatan Sayar, en çok kendini ifade edemeyen, içine attığı duyguları dışa vuramayan insanlarda bu hastalıkların ortaya çıktığını söyledi. Her iki hastalığın da bir şeylerin yolunda gitmediğinin habercisi olduğunu söyleyen Sayar, hayatta pek çok problemin çözümsüz olmadığını vurguladı.

Barkovizyon eşliğinde konuşmasına devam eden Sayar, youtube’dan  bazı videoları seminere katılanlara izleterek, mutlu olmanın sırları hakkında bazı ipuçları da verdi. Sayar, mutluluğun reçetesini de şöyle özetledi;

Sevdiklerinize zaman ayırın. Onlarla güzel vakit geçirin.

Evinizin içinde birbirinizle  iletişim içinde olmak istiyorsanız, televizyonu kapatın.

Çocuklarınızla oyunlar oynayarak onlarla zaman harcayın. Onları bilgisayar karşısında unutmayın

Dost ilişkilerine ve anne baba ile akraba ilişkilerine önem verin. Ne kadar konuşursak, o kadar rahatlayacağınızı unutmayın.

Sırtımızda taşıyabileceğimizden fazla yük almayın. Karşımızdaki kırılmasın, üzülmesin diye hayır demekten çekinmeyin. Hayır demek, ruhumuzun isyanı ve özgürlüğüdür.

Hayatınızda kendinizden daha yüksek maneviyat gibi değerlere yer verin

Büyük hedefler yerine küçük hedeflerle yetinin.

Sahip olduklarınızın kıymetini bilin.

Kendinizi bir yere ait olduğunuzu düşünün.

Kemal Sayar

Düşünce Mektebi

Modern çağ Kemal Sayar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER