Kent mi şehir mi?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kent mi şehir mi?
12.11.2017 11:00:00

 

Kent mi şehir mi?

Şehir ve Kent kavramları arasında biçimsel ve esastan farklılıklar vardır. Nasıl ki; Ekoloji kavramının Türkçesinin çevrebilim olmadığı gibi...

Hatta bazı bilim dışı “Kent-ci”  proflar maalesef,  “Şehir” kelimesini, lugatlarından bile çıkartmışlardır. Ve ısrarla bu iki kavramın aynı şey olduğunu yazıp çizmektedirler. Bu kişilerin amacı; sadece di ve dilbilgisi kökenli olmayıp; Kırsalı boşaltma ve insansızlastırma Politikalarını Türk toplumuna dikte ettiren küresel üst aklın temsilcileri olan kişilerle aynı kişiler olması da hayli ilginçtir.

“Kent” kavramı “Kant”cı bir dönemin ürünü olup, batıdaki aydınlanma dönemi ile paralel gelişen bir nüfus hareketi sürecini yansıtır. İnsan eti ve beton yığınları, ilgi konusudur...

Şehir ise; daha naif, insancıl ve nitelikten daha çok nitel özellikleri ağır basan bir sosyalleşme ve ruhsal tekâmül sürecinin adıdır.

Türk plancıları, şehirler yaratmayıp, var olanlarına da sahip çıkmadan, Kent üzerine odaklanıyorlar ve kentleşme politikaları üretiyorlar. Yani sorunun temeli ile uğraşmayıp “sonuç ürünü”, yine varoluş nedenlerine bağlı kalarak çözmek (iyileştirmek) eğilimindeler.

Bu yanlış kentleşme ile bırakınız insanların kentselleşmesini, şehirselleşemez bile. Sosyalleşmesi ve örgütleşebilmesi ise bu politikalar ile imkânsızdır. Mekânları bozuk kişilerin söylemleri de sendromludur. Maalesef, taklitçi ulusal mekân politika(cı)ları, toplumsal dinamiklerden etkilenebileceği gibi mekânları da, toplumsal yapıyı ve söylemlerini etkiler.

Şehir; Kırı ve Kenti içinde barındıran bir alaşımdır. Adeta üçüncü bir mekânsal birimdir.

Maalesef kentleşelim derken “şehir”lerimizi kaybettik. “Şehirsiz kentleşmeye” kurban edildik. İnsan ölçeği, sosyal ve ekolojik ölçek ihmal edilir ise; kentin donatı, standartları ve çevresi bir anda ölçeğiniz oluverir. Hissizleşir ve duyarsızlaşırsınız…

Artık bu noktadan sonra, piknik tipi  (“Çevreci”) bir kentçisinizdir. Ama ne kentli ne de şehirli. Köylü sizden daha şanslıdır. Çünkü mutludur. Tornadan çıkmamış… Çıkartılmamıştır.

Özgürdür.

Şehir havası insanı özgürleştirir. Kent ise, havasını bozar. Nefesini keser. İnsanın ekolojisi bozulur... Bilinç kayıpları başlar. Adam insanlıktan çıkar.

Artık “kentbilim” terimleri sözlüğü kitabının, yeni baskılarında “Ş” harfini de görmek istiyorum…

"Şehir" gibi,

Ekoloji gibi,

Şiir gibi,

Daha fazla demokrasi gibi,

Yani, “Şehir bilim” gibi,

“Şehir” kelimesi hoşunuza gitmedi mi? Peki o zaman adına “yerleşimler” de diyebiliriz.

Adam gibi adam... Yerleşimler ve bilimcileri dileğiyle.

Haydi gelin! Kent ve Kır evliliğine “evet” diyelim... Fadime hanımın düğününde (hep beraber) halay çekelim!..

Ķentlileşmek uğruna;  "Şehirsiz kentleşmemek" için!..

Tahir ÇALGÜNER  (Y.Şehir Plancısı)

Ekoloji Bilinç Kent Şehir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Nurhan     0000-00-00 Bence de Şehir.
GALERİLER
Advert