Kılıçdaroğlu; O kapasite bende yok!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kılıçdaroğlu; O kapasite bende yok!
01.05.2018 09:52:04

 

Kılıçdaroğlu; O kapasite bende yok!

CHP’nin lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı için aday olmayacağının sinyallerini kendi yetersizliğine ilişkin sözlerle verdi.

Cumhurbaşkanı’nın, tarafsız, güven veren biri olması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, aday olmayarak bu meziyetlerin kendisinde olmadığını itiraf etti.

Kayıkçı ittifakının Abdullah Gül’ü çatı aday gösterme projesinin çökmesinin ardından, henüz bir Cumhurbaşkanı adayı olmayan CHP lideri Kılıçdaroğlu, önceki gün Muğla’da kendi adaylığına ilişkin soruları yanıtladı.

Öncelikle Cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin eleştirilerini sıralayan Kılıçdaroğlu, aday olmak istememesini, bir parti genel başkanının aday olmasına taraftar olmadığı gerekçesine sığdırdı.

80 MİLYONU KUCAKLAYAMAZMIŞ

Cumhurbaşkanlığı’nın 80 milyonu ilgilendiren bir durum olduğunu kabul eden, ancak kendisinin 80 milyonu kucaklayacak meziyette bulunmadığını yadsımayan Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Cumhurbaşkanlığı kavramı 80 milyonu ilgilendiren kavramdır. Bir siyasal partinin liderinin 80 milyonu kapsaması çok zor. Cumhurbaşkanı bir ülkenin sigortasıdır. Devletin sigortasıdır Cumhurbaşkanı. Cumhurbaşkanı tarafsız değilse sorunlara tarafsız nasıl yaklaşabilir?”

“O MEZİYETİ TAŞIMIYORUM” İTİRAFI

Seçilecek bir Cumhurbaşkanı’nın, tarafsız olması, her kesimi kucaklaması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, 80 milyonun bu kişi için de ‘Evet bu benim cumhurbaşkanımdır’ demesi gerektiğine işaret etti.

Gelecek kişinin profilini de “Türkiye’nin sorunlarını çözecek kapasitede, bir başarı hikâyesi olacak, topluma güven verecek biri” şeklinde değerlendiren Kılıçdaroğlu, aday olmayacağını ifade ederken, kendisinin bu meziyetleri taşımadığını da açıklamış oldu.

KUCAKLAMIYORSAN NİYE SİYASET YAPIYORSUN?

Öte yandan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a, Yozgat’ta katıldığı bir programda, Kemal Kılçıdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin açıklamaları hakkındaki düşünceleri soruldu.

Bozdağ, “Niye siyaset yapıyorsunuz? 80 milyonu kucaklamıyorsanız, kucaklayamıyorsanız neden bir partinin genel başkanlığını yapıyorsunuz?” diye sormak gerektiğine işaret etti.

“Belediye başkanları CHP’nin listesinden seçilmiyor mu? İzmir Belediye Başkanı diyelim, onların listesinden seçildi” şeklinde konuşan Bozdağ, şunları kaydetti:

“İşin doğrusu şu; CHP’nin sayın Genel Başkanı kendisini ve CHP kadroları içerisinden birisini, Türkiye’ye yönetmeye ehil görmüyor. ‘Biz Türkiye’yi yönetmeye layık değiliz, Türkiye’yi kucaklayamayız, milletin yüzde 50 artı 1’ini kucaklayacak birisi bizim içimizde yok ve bu kadrolardan bu çıkamaz’ diyor. O nedenle de kendisi adaylıktan kaçınıyor.”

Bozdağ, Kılıçdaroğlu’nun aday olmaktan korktuğunu da dile getirerek, “Etrafı onu aday olmaya zorlamasın diye sürekli gerekçeler üretiyor” diye konuştu.

Neşat Ergül / Diriliş Postası

CHP Kemal Kılçıdaroğlu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert