Kızılırmak deltası araç trafiğine kapatıldı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kızılırmak deltası araç trafiğine kapatıldı!
17.07.2018 08:34:09

 

Kızılırmak deltası araç trafiğine kapatıldı!

Samsun Valiliği Kızılırmak Deltasının, UNESCO süresince hazırlık amacıyla deltanın doğal hayat döngüsünün yeniden sağlanabilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğine yönelik bir açıklama yaptı.

Açıklamada Yörükler Jandarma Kontrol noktası ile Doğanca ziyaretçi merkezi arasındaki alanın trafiğe kapatıldığı duyuruldu.

Samsun Valiliğinden yapılan açıklama şöyle;

Bilindiği üzere Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti 13 Nisan 2016 tarihinde UNESCO Dünya Doğal Mirası Geçici listesine alınmıştı.

Bu tarihten sonra Samsun Büyükşehir Belediyesi, SAMKUŞ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ortak çalışmaları ile UNESCO kalıcı listeye girebilmek için gerekli hazırlıklar tamamlanmış ve 01 Şubat 2018 tarihi itibariyle başvuru dosyası UNESCO Dünya Mirası Merkezine teslim edilmiştir.

UNESCO süresince hazırlık amacıyla Deltada yürütülen birçok çalışma olmakla birlikte bunların başında Deltanın doğal hayat döngüsünün yeniden sağlanabilmesine yönelik bir dizi çalışmalar devam etmektedir.

Bu süreçte Mahalli Sulak Alan Komisyonunun 04 Ekim 2017 tarihli kararı ile Yörükler Jandarma Kontrol Noktası ile Doğanca Ziyaretçi Merkezi arasındaki alanın taşıt trafiğine kapatılması kararı alınmıştır. İlgili kararda özellikle manda sahipleri olmak üzere diğer hayvan sahiplerinin ihtiyaç doğrultusunda alana girişlerinin sağlanması, ziyaretçilerin ise SAMKUŞ ve Samsun Büyükşehir Belediyesince sağlanacak bisiklet, akülü araç ve otobüslerle alana girişinin sağlanması karar altına alınmıştır.

Karar gereği belirtilen bölgenin tüm gün araç trafiğine kapatılması, alan içerisine görevliler ve ihtiyaç duyulması halinde hayvan sahiplerinin dışında girişin engellenmesi, alan içerisinde ziyaretçilerin sadece yaya, bisiklet, elektrikli bisiklet ve Samsun Büyükşehir Belediyesince tahsis edilecek otobüsler ile hareketliliğin sağlanması uygun görülmüştür.

Belirtilen bu uygulamalar 16 Temmuz 2018 Pazartesi (Bugün) itibariyle başlamıştır.

​Samsun Valiliği Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER