Advert
Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Olur
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Olur
27.12.2016 14:42:53

 

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Olur

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Olur

Köpeklerde tuvalet eğitimi şartlandırma veya çeşitli lezzetlerde köpek maması ödülleriyle öğretilebilmektedir. En etkili ve pratik yolu seçmek eğitimin kısa sürede tamamlanmasını, köpeğin alışma evresine geçmesini sağlar. Köpeklerin doğal yaşam döngüsüne alışık hayvanlar olması, ev ortamında tuvalet eğitiminin önemli olmasına zemin oluşturuyor. Evcil bir hayata geçen köpekler için tuvalet eğitimi ev içi ve ev dışı olarak ikiye ayrılır.

Ev içi tuvalet eğitiminde, köpeklerin emici alanlarda tuvalet yapmayı sevdiği bilgisi esas alınmalıdır. Köpekler emici alanları seviyor olsa da kendi yataklarını temiz tutma özelliğine sahip olduklarından yataklarına çiş ya da diğer ihtiyaçlarını yapmazlar. Evin içinde tuvalet noktası belirlenerek buraya çiş pedi, köpeğin ve pedin sığacağı büyüklükte bir tuvalet kabı ile emici alanlar oluşturmak mümkündür. Yemekten yarım saat sonra köpeği tuvalet noktasına götürerek bekletmek köpeğin alanı keşfetmesini ve tuvaleti geliyorsa yapmasını sağlar. Köpekler çabuk kavrayan canlılar olduğu için bir ya da iki kez tuvaletini doğru yere yapması alışkanlığını kazanması için yeterlidir.

Ev dışı tuvalet eğitimi

Ev dışı tuvalet eğitiminde öncelikli faktör köpeğin tuvaletini yaptığı alanı her ne olursa olsun temizlemektir. Köpek sahipleri eldiven, poşet, dışkı toplayıcı gibi malzemelerle temizliği kolayca yapabilirler. Dışarıda tuvalet eğitiminde köpek yavru ise günde 3-4 kez tuvalet ihtiyacı duyar. Her seferinde dışarı çıkmak köpek sahiplerini zorlayacağından en ideal seçenek köpeğin 5-6 ay sonra eğitilmeye başlamasıdır. Bu süreçte köpek aşıları da tamamlanmış olur, bulunduğu ortama ve sahiplerine alışır, diğer köpeklere karşı kendini koruyacak güce ulaşır. Eğitim için uygun zaman geldiğinde her gezi esnasında köpek tuvaletini yaptığı zaman onunla oyun oynayarak veya başını okşayarak sevgiyle ödüllendirmek davranışını pekiştirmesini sağlar.

Yeme-içme düzeni önemli

Köpeğin eğitimini iyice benimsemesi için yeme ve su içme zamanlarını her gün aynı saatte gerçekleştirmeli, aynı saatte dışarıya çıkartılarak tuvaleti yaptırılmalıdır. Bu düzen birkaç ay korunduğu takdirde köpek doğal bir sürece girer ve yeni alışkanlığına hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak uyum gösterir. Başlangıçta günde 3-4 kez gerçekleştirilecek olan bu geziler, her ay biraz daha azaltılarak köpeğin sabah ve akşam, günde iki kez tuvalete çıkması sağlanır. Bu yeni düzen bir ömür boyu köpeğin alışkanlığı haline gelir.

Köpeğinizin ev ortamında alışkanlık kazanacağı tuvalet ürünleri için petzimo.com internet sitesini inceleyebilirsiniz. Petzimo’dan köpeğinizin boyutlarına uygun ölçüde çiş pedi ve tuvalet kabı ürünlerini satın alabilirsiniz.

tuvalet eğitimi Köpekler Ev dışı tuvalet eğitimi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert