Advert
Formül Çok Basit: Vatan = Can
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Formül Çok Basit: Vatan = Can

Formül Çok Basit: Vatan = Can

Hey benim duruşuna kurban olduğum...

Ah benim sevdam, yürek sızım, en büyük zaafım, suyunu, havasını, toprağını sevdiğim, gelmişimi, geçmişimi kurban ettiğim. Yârim, sevdam, geleceğim, statüm, işim, gücüm, ekmeğim, aşım. Hepsini mi doldurursun sen? Sen nasıl oldu da alternatifi oldun tamamının?

VATAN

VATANIM

 BENİM VATANIM...

Varlığına her gün şükredip, varlığımı, varlığına kurban ettiğim, aşkı yüreğimde hiç solmayanım. Leylalar, Mecnundan geçer de ben senden geçme fikrini bile geçirmem beynimden. Geçirecek olan beyini kafatasımdan çıkarıp atarım.

Satmam, satamam. Bedelin, yok. Pahan biçilmez.

En büyük sabit fikrim sensin, en güzel zaafımsın. Duygusuz, duyarsız, ağlamaktan uzak sanırdım kendimi, meğer benim ne büyük bir zaafım varmış, adı vatan olan.

Seni hiç boynu bükük bırakır mıyım? Sana nefes alıp verdikçe uzaktan, el gibi bakar mıyım? Dayanabilir miyim ben buna?

Hayatımda hiç ağlamadığım kadar ağlatıp, beni saatlerce gözyaşı döktürenim, mevzunu geçince bile yutkunarak konuştuğum. Sen evlatsın, sen anasın, sen yarsın, sen damardaki cansın.

Sana göz dikenin gözünü oyar, kanını içeriz biz. Koynundaki millet, sana bu denli aşıkken, en güzel şımarıklığını yaşa sevilmenin. Hiç bir aşık senin kadar sevilmedi.

Taptığım seni korumamı emretti. Annem emzirirken sütünü tek sana sahip çıkmam noktasında helal etti. Yazarken sana haksızlık ederek yazan kalemin canı cehenneme. Konuşurken seni satacak cümle yarım kalsın, tamamlanmasın.

Üstünde yaşayıp, seni bilip, seni her kim ki çula değişmek isterse, duam o ki sensiz kalıp, senin acını yaşayarak ölür.

Ah benim en büyük zaafım, yürek sızım, cancağızım. Akan kanım, damarımdaki kanım, ekmeğim, aşım.

Sen olmazsan neyin anlamı var ki? Dünya senin etrafında mı kurulmuş diye sorsalar, çekinmeden "evet" derdim.

Ey benim diyeti en büyük olanım. Bilir misin, sana neler verdik biz? Nelerden geçtik? Kaç çocuk boynu bükük kaldı? Kaç ananın ciğerini dağladın? Sakın gönül koyma bu dediklerime, sana minnet etmek mi? Asla... Öyle çok seviyoruz ki biz seni, bir değil bin can olsa yine senin olsun diyor yürekler.

Şehit olmaya nasıl gider diye hep merak ederdim bir insan. 15 Temmuz'da gördüm ki o kadar düz, o kadar rahat, o kadar kolay verirmiş ki insan emanetini söz konusu olan sen olunca.

Sen... O sen... Sen... Vatan... Nasıl aşık ettin ki binlerce, milyonlarca insanı kendine de, gözüne indirdiğin perdeyle, ben de şehit olayım diye koşturur yürekler. Sana bedenlerden çıkan kırmızı güller var ya. Hepsi senin için. Bizim damarımızda sana hazırlanmış kırmızı güller var. Güller tek sana derilir. Gülün sahibi sensin, vatan. Emanetin taşıyanı biz. Gonca gibi açar mı bizim bedenlerimiz de bir gün. Bizi, sen biz yaptın ya, bir gün bizde sana teşekkürümüzü güller dererek sunabilir miyiz ?

Tek duam, niyetim salih ve temiz,  damarımdaki kandan sana gül buketi sunabilmek bir gün. Emanetin asıl sahibine, emanet edilene hiç bir şey olmaz derler. Sende RABBE emanetsin, vatan, vatanım, benim vatanım...

Tuba IŞIK

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert