Vehbi KARA Ordudaki Faşist Yapılanmaya ve Fetö Fitnesine Çareler
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Ordudaki Faşist Yapılanmaya ve Fetö Fitnesine Çareler
Vehbi KARA

Ordudaki Faşist Yapılanmaya ve Fetö Fitnesine Çareler

Türkiye’de askeri darbelere zemin hazırlamak için devamlı darbelere hazırlık yapılır. Nerdeyse her 10 yılda bir düzenli olarak darbelere maruz kalıyoruz. Kamalist, faşist ve ABD’ye köle olmuş bir zihniyet bu ahlaksız yapının en önemli müsebbipleridir.

Dünyada ideolojik gerekçelerle bu kadar çok kişiyi ihraç eden başka bir ordu da yoktur ha. Allah’tan korktuğu için dinine sarılan askerlerin neredeyse tamamı ordudan atılmıştır. Yetmedi FETÖ denilen fitne örgütü namaz kılmayı, oruç tutmayı ve dinin gerektirdiği emir ve yasakları engellemeyi kendine bir borç görmüş faşist generaller sayesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinde semirtilip büyütülmüştür.

Bu orduda sayısı binlerle ifade edilen asker mağdur edilmiştir. İşin kötüsü bu mağduriyetlere çözüm bulması gereken hükümet üzerine düşen vazifeleri yerine getirmemektedir. Bu yazılarla belki sorumluların aklı başına gelir ve çareler üretirler. Ne diyelim başka…

Darbelerin ve hıyanetlerin üst üste bindiği, çok sayıda zarar görmüş ismin var olduğu bir askeri kurumumuz var.  15 Temmuz’dan sonra FETÖ’cülerin ordudan attıklarının geri dönüş yolu üzerine konuşulması gerekiyor.

Asıl ihraçlar 28 Şubat döneminde başlayıp günümüze kadar gelmiştir. Askeriyenin kılcal damarlarına sızmış FETÖ’nün ihraç ettiği askerlerle ilgili olarak basında yer alan çok sayıda makale var fakat bu yazılarla ilgili olarak ya hiçbir işlem yapılmıyor ya da eğer yapılıyor ise çok yavaş ilerliyor.

28 Şubat’ta TSK’dan ihraç edilenler denince 1993-2002 arası kastedilmektedir. Bu sürede YAŞ kararlarıyla atılanların sayısı 1600’ün biraz üzerindedir. Bende bunların arasındayım. O dönemde TSK’da daha önce de olan başörtüsü ve dini sembol karşıtlığı tavan yapmış gözün üstünde kaşın var misali eşi üzerinde başörtüsü bulunan binlerce insan ordudan atılmıştı. 1993’te her personele tayin formu doldurma zorunluluğu getirilmiş ve eş ve çocukların fotoğrafları istenmeye başlanmıştı. Başörtüsü ve dindar asker avcılığı net bir şekilde bu yolla yapılıyordu.

Feto’culara Gülen’den gizlenme talimatı her zaman veriliyordu. Amaç için her yolu mubah gören bu fitne örgütü lideri, içki içmeye ve eşlerinin başlarını açmaya başlamış FETÖ mensuplarına bunu yapmaları için baskı yapıyordu. Talimatlarına uymayan askerlerin “irtica” suçlaması ile ordudan atılmasında Feto’nun önemli bir rolü vardı. Bu sayeden bir taşla iki kuş vuruyor, hem Allah’ın emirlerini tağyir edip yani değiştirip hem de “bak bizi de mağdur ettiler” diyerek ikiyüzlü bir tutum sergiliyorlardı. Emir dinlemeyen Feto’culara bizzat Feto’dan tokat geliyordu. Bu hain dine ve dindarlara bu derece kast etmiş fitnecilikte kıyamete kadar unutulmayacak işlere imzasını atmıştı.

Faşist generaller taviz verip eşinin başını açan veya içki içenlere “doğru yolu buldun’ anlamında takdirname vermeye başlamıştı. Kendilerini gizlemeyen, eşleri başörtülü, gümüş yüzük takan, namaz kılan ordu mensupları ihraç edilirken Gülenciler ortama uyum sağlayarak takdir ve teşekkürlere boğulmuşlardı.

2002’de Ak Parti iktidara geldikten sonra YAŞ’ta ihraç kararlarıyla ilgili önce Başbakan Abdullah Gül, sonra da Başbakan Tayyip Erdoğan şerh koymaya başlamıştı. Bunun üzerine YAŞ kararıyla ihraç edilmeler azalmış bir yerden sonra da durmuştu. Fakat bu kez de ikili ya da üçlü kararnameyle ihraç yoluna gitmişler ve bu 2013’e kadar sürmüştü. 2013’e kadar nasıl sürdüğünü 15 Temmuz’da ortaya çıkan tablodan anlayabiliriz, Bu konuda mesuliyet büyüktür ve altına imza atılan fenalıklara çözüm de imza sahiplerine aittir.

İkili ya da üçlü kararnameyle ihraç edilenlerin sayısı 3500 civarındadır. Gerçi bu sayının içinde 28 Şubat zihniyetiyle atılan da var, solculuktan atılan da. Lakin çok büyük çoğunluğu dindar askerlerdir.

Şimdi önümüzde iki başlık mevcuttur, birincisi YAŞ ile atılanlar ki ben bu grup içindeyim. Bunlarla ilgili olarak 2011 yılında 6191 sayılı kanun çıkarıldı ve kamuya geri dönüşlerinin yolu açıldı. Fakat askeri birliklere numune olsun bir tane dahi eski asker alınmadı. İşte bu konuda Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı bir çalışma yapmalı profesyonel mevcudunun yarısını kaybeden ordumuza bu askerlerden yararlanması için talimat verilmelidir. Bu din, vatan ve millet adına bir vazifedir, borçtur.

Kamu kurumlarına geri dönenlere emsal üzerinden emekli olmak, kimlik kartı ve silah hakkı geri verildi. Fakat geçmişe dönük bir maaş ya da tazminat ödemesi yapılmadı. Hâlbuki kamuda geri dönüldüğünde aradaki sürede çalışmış sayılır. Burada rütbeler aradaki dönemde çalışmış gibi yükseltildi fakat zırnık dahi olsa bir kuruş verilmedi mağdur askerlere tazminat çok görüldü.

Kararnameyle atılan 3500 kişiyle ilgili durum ise çok fecidir. Bunlardan kamuya dönen olmadığı gibi kararnameyle atıldıkları için güya yargı yolu açık görünüyordu. Fakat askeri mahkemeler acımasızca hepsini haksız görerek faşist darbecilerin suçlarına ortak oldular. Bunların çoğu nasıl ihraç edildiklerini bilmedikleri için yargıya dahi başvurmamışlardı. Sonradan hakları aide edilmediğini görünce nasıl atıldıklarını o zaman anladılar ve halen bu ayıp devam etmektedir.

Kısacası, burada iki mesele var: Biri kararnameyle atılanları inceleyip geri dönüşlerin yolunu açmak ikincisi YAŞ’la atılıp geri gelenlerin hem maddi kayıplarını telafi etmek hem de bir ‘onur iadesi’ yapmak. Zira aradan geçen yıllar içinde ‘Ordudan atıldı’ lekesinin ağırlığı altında yaşadılar, şimdi haklı olarak kendilerinden özür dilenmesini istiyorlar.

Sağlıklı, bütün toplumu kucaklayan, tek tipçi vesayetçi ideolojinin esiri olmamış bir ordu istiyorsak bu hususları dikkate almak da FETÖ ile mücadele kadar önemlidir, vesselam…

Vehbi KARA

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER