Süs Beyinli
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Süs Beyinli

Süs Beyinli

İçindeki seni, kendinden uzak tutup, yabancılaştırdığı gün insanlığını, akıl yetisini kazanır beşer.

Kendimi kendimden çıkarsam diye bir şarkı vardı, sonucu sıfır kalmaz, diyerek bulan.

Kendinizi hiç kendinizden çıkardınız mı? Kaç elde ettiniz? Oldu da çıkardıysanız.

0 mı? 1 mi? Egonuz daha şişkin de, benim çıkmış halim bile 1000 eder diyen süslü beyinlilerden misiniz?

Türk Dil Kurumu vari yeni terimler ara ara takılıyor zihnime, en yenisi şimdilerde “Süs Beyinli.”

Manası şu; kafatası içinde yer alan, organ olarak Yaratan tarafından nimet verilen, beyin organını kullanmayıp, tıpkı süs bitkisi, süs bebek gibi taşıyan, manasını, içini, içeriğini değil, sadece varlığını görebilen “süs beyinli insanlar”. Aslında zaman zaman hepimiz “süs beyinli” olabiliriz. Ben, siz, öteki vs.

Ne zaman ki saksı gibi davranırsanız kafatasınıza, içinde taşıdığınız bir süs bitkisi yani “süs beyin” taşımış olacaksınız.

Okulla, eğitimle alakasız bir kavram bu. Sabit fikirliliktir, süs beyinlilik. Ön yargıdır. Egocu düşünce, hazımsızlıktır.

Süs beyinliyseniz, memleketi satarsınız. Süs beyinliyseniz, görsel duruşuna takılır insanların asıl yapıp ettiklerine bakmaksızın kandırılırsınız.

Dün Fetö geçti memleketimin gündeminden. Kahırlar okuduk. Lanetledik. Üzüldük, ağladık.

Bugün yine Fetöcü zihniyet varsa, buna karşı açıkgözlü olmak zorundayız. Dini, görsel inandırıcılığı öne çıkarıp adını bilmem ne koyup dörtnala gittiklerimizi iyi tartmak zorundayız. Aksi takdirde, benzer olayları tekrar yaşayacak ve yeniden üzüleceğiz.

Fetöye kahır okuyup, kul hakkına giren beyin “süs beyindir.” Fetöye kızmasına rağmen, menfaat ilişkisi içinde olan karakter yoksunu “süs beyinden” öte “beyinsizdir”.

Fetöye kızıp, rüşvet yiyebilen, Fetöye kızıp, hala insan zaafını kullanan süs beyindir. Zira 15 Temmuz ve şehit, şühedalar belki bugün değil ama yarın yakasına yapışacaktır, süs beyinlinin…

Fetöye kızıp, lanetleyip, her çeşit inanç biçimine laf eden de aslında “süs beyinlidir.” Her inanış, düşünce şeklini benimseyen insan grubu içinde, akıllı, deli, dengeli, dengesiz, doğru ve yanlış insan silsilesi vardır. Hal bu iken sırf bir inanış biçimine laf söylemek için laf söyleyen, SENDE SÜS BEYİNLİSİN.

Meselenin en özünde, dünya için benliğini kaybeden insan ve insanlık yer yer aslında sensin SÜS BEYİNLİ olan.

Yaratıldıktan sonra, oku, akıl etmezler mi diye bizi uyaran sisteme rağmen, başta kendi adıma içimden kendimi çıkarıp, masaya oturtup, eleştiremiyorsam kendimi ben de aslında “süs beyinliyim” demektir bu.  

İnancınız, fikriniz, düşünceniz nedir bilmem. Bilmediğim gibi de beni bağlamaz ve alakadar da etmez. Bildiğim tek bir şey var, BEYİN GÜZELDİR. KULLANIN ONU. Süs gibi değil ama beyin gibi…

Tuba IŞIK

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert