Bozulan Toplumsal Psikolojimiz
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Bozulan Toplumsal Psikolojimiz

Bozulan Toplumsal Psikolojimiz

Hacı, hocamı? En çok onlardan korkacaksın.

Adam işini biliyor canım, akıllı adam.

Aaaaa o da mı aynıymış?

İnsanlar hiç belli olmuyor bak.

Yazık bize. Azcık insaf bize, yüreğime ve yüreklerimize. Bir dünyayı her anlamda kirletip, sonra ardından oturup mızlayan, atıp tutan yine biz, adama demezler mi? Bu ne perhiz, bu ne lahana?

Bize yapılanlar zor gelirken, biz haksızlık yapmakta yer yer hiç de geri kalmadık. Gücümüz yettiğine bencil, yetmediğine el etek öptük.

Şekille, fikirle insan zaafını kullandık. Bizden olmayanlara kaş çattık. Gösterişi sevdik, var olana yerindik, olmayanı gözümüz bile görmedi.

Toplumsal psikolojimizin geldiği nokta:

Bir sabah etrafımdaki insanların konularına, seçtikleri mevzulara bugün dikkat edeceğim diye geçirdim aklımdan. Ve kulak verdim.

Aslında kendimizle dilediğimiz kadar gurur duyalım, özünde toplum olarak çok da dolu mevzulardan bahsetmediğimizi, çok da mantıklı bir toplum olmadığımızı gördüm.

Kalabalık bir cadde üzerinde ilerlerken, iki adamın parasal mevzulardan bahsettiğini duydum. İşe ve paraya dair hararetli bir konuşma yaptılar. Derken onların arkasından hemen iki kadın gülerek bir erkekle alakalı yorumlar yaptı. Söz konusu erkeğin tavırlarını ve bu tavırlara yükledikleri anlamları konuştular. Derken, yaşı 14- 15 civarında iki delikanlı, küfürlü bir konuşmayı sesli bir tarzda yaparak yanımdan uzaklaştı.

Durdum, düşündüm. Bu Türk toplumuydu. İstanbul’un en işlek yerlerinden biriydi. Şişlide caddede giden insanların konuşması ve mevzuları bunlar.

 En çok bahsi edilen ise, geçim, para, kadın ve erkek ilişkisi. İşte Türk milleti olarak mevzularımız.

Dedikodusu bol, kafası bel altına iyi çalışan, üretmekten uzak ama sinsiliğe yakın bir millet olduk. Yazık bize. Çok yazık...

Şimdi bu olduk da kime ne yaptık? En büyük kötülüğü kendimize yaptık. Bozuk bir psikolojiyle yaşamaktayız.

Önceleri ender görülen olumsuz kişilik özellikleri, şimdilerde sıradan haller olarak kabul ediliyor. Hatta bu olumsuz özellikleri olmayanlar saf olarak algılanıyor.

Kendi bindiği dalı kesen adam misali, biz içi boş bir toplum olmayı sindirdik ya sonra ne oldu ?

Kimseye güvenmiyoruz, çünkü çakal fikirlerle dolu artık beyinlerimiz. Samimiyet algısı çoktan kalktı, şimdilerde menfaat ilişkileri yaşıyoruz. Eskiden delikanlı dediğimiz özü sözü bir tipte insanlar vardı ki bunun kadını da erkeği de mevcut, şimdilerde dansözlerden beter kıvıran biz olduk.

Modern insan anlayışımız, saygınlık kriterlerimiz o kadar komik hale geldi ki, anlam yüklediğimiz kavramların tam tersini taşıyanları nitelikli olarak atfediyoruz.

Samimiyetten uzak, güvensiz, herkesten her şeyi bekleyen, değerleri yok olmuş, prensiplerini karıştırmış, psikolojisi bozuk bir toplum olduk.

İşin ilginci halimiz ahvalimiz bu denli vahimken dürüstçe içinde bulunduğumuz hali fark da edemedik. Bireysel olarak ben, sen ve siz... Herkes önce kendi içindeki dünyasını temizlerse, toplum yeniden psikolojik sağlığına kavuşacaktır. Karamsar ifadeler değil bahsini ettiklerim. Denemesi bedava. Yarın dışarı çıktığınızda etrafınızdaki insanların tek tek konularını aklınıza yazsanıza. Bizi daha yakından tanımak adına.

Düzelmemize duasıyla...

Tuba IŞIK

 

 

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert