Advert
Geri Dönüşüm
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Geri Dönüşüm

Geri Dönüşüm

Merhaba sevgili okuyucularım;

Bugün sizlerle tanışmanın ve ilkyazımı yazmanın heyecanı içerisindeyim.  İlkyazımı “Geri Dönüşüm “ konusuna ayırıyorum.

Çöp olduğunu zannettiğimiz bir şeyi atmadan önce materyalleri değerlendirebilir ve ekonomiye bir nebze katkıda bulunabiliriz. Birey olarak ekonomi için tek başıma ne yapabilirim diye düşünmeyin... Damlaya damlaya göl olur J Gelin evimizdeki bir şeyi atmadan önce kısaca geri dönüşüm nedir, neden atmamalıyım ve niçin bu şekilde düşünmemiz gerektiğine bir bakalım…

Geri Dönüşüm sözlük anlamıyla; doğadaki kaynakların çeşitli fiziksel veya kimyasal işlemlerden geçirilerek kullanacağımız bir hammaddeye dönüştürerek, ya üretim için kullanılması ya da son haliyle kullanabileceğimiz sonsuz olmayan kaynakları fazla kayba uğratmadan kullanmak ve ekonomiye dahil etmektir.

Ekonomik değeri olsun veya olmasın atıklarımızı tekrar kullanıma sunmak; bize doğadaki kaynakların korunması ve  gereksiz yere kullanımının önüne geçilmesini, atıkları yerinde ayırarak ta çöp dağlarının oluşumunun önüne geçilmesini , enerji tasarrufu ve gereksiz çevre kirliliğinin önüne geçilmesini sağlar..

Ayrıca evdeki kullandığımız mobilyalar, aksesuarlar ve ambalajlarla o kadar güzel şeyler yapabiliyoruz ki , yeri geldikçe de bunların yapımını görsel olarak paylaşacağım sizinle.. Yaptıklarınızı severek kullanacağınızdan veya çok beğenilen bir hediye olacağından hiç şüpheniz olmasın..

Geri dönüştürülen her madde; bize ekonomik kazanç olmasının  yanısıra  sosyal sorumluluk olarak bütün bireylere öğretmeli, anlatmalı , hayata geçirmeli ve herkesin farkında olmasını sağlamalıyız..

Kısa bir örnekle; 1 ton atık kağıdın kullanılmasıyla 8  yetişkin ağacın kesilmesinin, %95 ‘e varan hava kirliliğinin, %35 ‘e varan su kirliliğinin ve %45’e varan su kullanımının önüne geçilmiş olur..

Üstteki rakamlarda da gördüğümüz gibi tablo korkunç.. Bir gazeteden,  bir şişeden ne olur ki deyip çöpe attığımız her malzeme; hem ülke ekonomisine, hem de geleceğimize vurulan darbedir. Kendimize ve geleceğimiz olan çocuklarımıza daha güzel ve yaşanılası bir dünya için herkesi elindeki malzemeleri değerlendirmeye davet ediyorum…

Zenginliğimizi farketmemiz dileğimle;…

Gülsüm TATOĞLU

GERİ DÖNÜŞÜM GİTAR RAF VE AKSESUAR YAPIMI

Sizlere burada ara ara değişik malzemelerden geri dönüşüm hikayalerini paylaşacağım. Bunlardan birisi de yapımını anlatacağım gitar raf..

Elimizdeki malzemelerle çocuğumuz ya da sevdiğimiz birine hediye raf veya aksesuar nasıl yaparız. Bir bakalım..

Malzemeler : Büyük boy Atık Karton

 Su , un ve şeker karışımından elde deceğimiz tutkal

 Gazete

Evde varsa üzerini süslemek için boncuk yapay çiçek vs. (Bu malzemeleri eski kıyafetlerimizden ya da aksesuarlarımızdan elde edebiliriz..)

Çeşitli Boyalar..

Yapılışı: Gördüğünüz gibi fazla malzemeye veya çok bir şey almaya gerek yok .. Çoğu zaten evimizde, çevremizde olan malzemeler. Kartonumuza gitarın gövde şeklini çizip kalın bir sap şeklinde de tutumamağını çiziyoruz. Çizdiğimiz yerlerden kesiyoruz bu şekilde alt tabanımız hazır.  Kenarı için de 10 cm eninde ve gitarın etrafını saracak uzunlukta kartondan kesip etrafına kağıt bandıyla tutturuyoruz. Ve istediğimiz aralıkta raflar için yine kartondan parçalar kesip kağıt bandıyla tutturuyoruz. Bu işlem bitince su, un, bir tutam da şeker kartışımdan tutkal yaparız. Gazete kağıtlarını şeritler ve küçük parçalar halinde yırtarız fırça ve tutkalla gitarımızın içini dışını gazete ve tutkalla kaplarız. Kurumaya bırakırız. Kuruduktan sonra akrilik boyalarla boyayıp üzerini istediğimiz şekilde de süsleriz.

Hediyemiz hazır…

Güle güle kullanın…

ÖNCESİ

 

SONRASI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert