Vehbi KARA Batı Medeniyeti ve Ortaya Çıkardığı Sorunlar
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Batı Medeniyeti ve Ortaya Çıkardığı Sorunlar
Vehbi KARA

Batı Medeniyeti ve Ortaya Çıkardığı Sorunlar

Ücretli sistem olan halen yaşadığımız devir yerini malikiyet ve serbestiyet devrine bırakacaktır. Çünkü mevcut ekonomik ve sosyal sistem Batı felsefesini esas almakta ve insanlara huzur ve mutluluğu getirememektedir. Bilakis gelir dağılımındaki bozukluk daha da artmış küçük bir insan topluluğu mutlu ve müreffeh yaşarken insanların büyük bir çoğunluğu sefalete atılmıştır.

Ücretli sistem denilince sadece kapitalizm akla gelmemelidir zira sosyalist ve komünist düzenlerde esas olarak ücretli sistemdir. Hatta toplumun neredeyse tamamı ücretli hale getirilmiştir. Kapitalizmde hiç olmaz ise küçük bir kesim kendi işini yapabilmekte yani malik ve serbest olabilmektedir.

Sonuç olarak yaşadığımız ücretli sistem bir gün yıkılacaktır. Çünkü sosyal hayatın dinamikleri Batı felsefesinin dayatması sonucunda ortaya çıkmıştır. Malikiyet ve serbestiyet devrinde ise Batı felsefesi ulaştığı noktalarda revizyona gitmesi gerekir. Eğer bunu yapamaz ise Kuran medeniyetine karşı mağlup olması kesindir. Kuran medeniyeti, kıtalarda ve toplumlarda gelişecek ve insaniyet bu esaslara riayet eden medeniyet aracılığı ile terakki edip yükselecektir. Bu gerçeğin ispatı için bir analiz yapabiliriz:

Günümüz medeniyeti felsefeden aldığı dersle beş menfi esas üzerine kurulmuştur. 12. ve 25. Söz’de ve Hakikat Çekirdekleri isimli eserinde bu hususu dile getiren Bediüzzaman’ın düşüncelerini bir tablo haline getirirsek şu karşımıza çıkar:

 

Medeniyeti hazıra (Hikmet-i Felsefe) beş olumsuz esas üzerine kurulmuştur. Bunlar:

1. Nokta-i istinadı, kuvvettir. O ise, şe'ni tecavüzdür.

2- Hedef-i kasdı menfaattır. O ise, şe'ni tezahümdür.

3- Hayatta düsturu, cidaldir. O ise, şe'ni, tenazu'dur.

4- Kitleler mabeynindeki rabıtası, âheri yutmakla beslenen unsuriyet ve menfî milliyettir. O ise, şe'ni müdhiş tesadümdür.

5- Cazibedar hizmeti, heva ve hevesi teşci' ve arzularını tatmindir. O heva ise, insanın mesh-i manevîsine sebeptir.

İşte medeniyet-i hâzıra, edyan-ı sâbıka-i semâviyeden, bâhusus Kur'anın irşadatından aldığı mehâsinle beraber, Kur'ana karşı böyle hakikat nazarında mağlub düşmüştür, vesselam…

vehbi kara

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert