Vehbi KARA Vatan Toprağı Satılır Mı?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Vatan Toprağı Satılır Mı?
Vehbi KARA

Vatan Toprağı Satılır Mı?

Eğer başta Amerikalılara veya İngilizlere köle olmuş diktatörler var ise satılır. Çünkü bu faşist darbecilerde vatan sevgisi, hamiyet ve vicdan yoktur. Diktatörlüklerini muhafaza etmek için her türlü aşağılık ve iğrenç işleri yapabilirler.

İşte en son örneği Mısır’da yaşandı. Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi, Kızıldeniz'deki Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan'a devrini onayladı. Mısır parlamentosu, 14 Haziran'da gerçekleştirilen genel oturumda Kızıldeniz'de stratejik öneme sahip Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan'a devrini öngören, Mısır ve Suudi Arabistan arasında belirlenen yeni deniz sınırı ile ilgili anlaşmayı onaylamıştı.

Bundan 150 yıl önce Rus çarlığı da Alaska’yı satmıştı. ABD’nin yüzölçümü en büyük eyaleti Alaska, 30 Mart 1867’de 7,2 milyon dolar karşılığında Ruslardan almıştır. Önemli yer altı kaynaklarının bulunması, 1880 ve 90’larda çok sayıda kişinin bu bölgeye yerleşmesine neden olmuştur.

Rusya’da işte bu şekilde Çar 2. Aleksandır’ın hıyanetine uğramıştır. Petrol başta olmak üzere orman, nehir ve deniz ürünleri bakımından son derece zengin bölgenin; o dönemlerde doğalgaz bakımından da son derece önemli bir alan olduğu bilinmiyordu.

Peki, Misak-ı Milli sınırları içerisinde olmasına rağmen Musul ve Kerkük’ün İngilizlere 500 bin Pound'a satılmasına ne demelidir? Bugün uğruna 7 düvelin asker gönderip savaştığı petrol ve doğal gaz madeni olan bu vatan topraklarının hesabını sormayacak mıyız?

Kasım 1922-Nisan 1923 arasında devam eden Lozan Barış Görüşmeleri sırasında Ege’de Türkiye’ye bırakılan 4 ada, İsmet İnönü’nün başkanlığındaki heyetin hıyanetine uğramıştır. Milli Şef olarak adlandırılan bu diktatör de; Misak-ı Milli sınırları içindeki bu adaları Yunanlılara vermiştir.

Resmi tarihin yalanlarına bakacak olursak bu adaları kayda geçirmeyi unuttuğumuz söylenir. Güya Lozan'da bu adaları kayda geçirecek kâtibimiz hata yapmış Siz bunu benim külahıma anlatın; zira Türk heyetine Lozan'da tamı tamına 10 tane katip ile katılmıştır. Lozan Antlaşmasında hazır olan zabıt katipleri şu kişilerdir; Reşit Saffet Atabinen, Hüseyin Bektaş, , Ali Türkgeldi, Mehmet Ali Balin, Cevat Açıkalın, Celal Hazım Arar, Saffer Sav, Süleyman Saip Kıran, Rıfat Bey, Dr. Nihat Reşat Belger.

İşte bu Limni Adası başta olmak üzere Lozan'da kayda geçirilmeyi unutma hadisesi bu 10 zabıt katibinin ihmali veya unutması olması mümkün değildir. İsimlerini yazdığım bu kişilerin evlatları dedelerini bu büyük utançtan kurtaracak belgeleri açıklamak zorundadır. Aksi takdirde yalan tarihin yalanlarına ortak olup milletimizin vicdanına kara leke olarak düşen bu noktayı kabullenmiş olacaklardır.

Gökçeada ve Bozcaada zaten "boğazönü adaları" olarak 1914'te İtalyanlar ile yapılan anlaşma gereğince Türkiye’ye bırakılmış idi. Lozan'da bulunan Yunan temsilcisi, bu adalar maddesi kayda geçirilirken Meis adasını "boğaz önü adası olmaması ve adada bulunan Rum nüfus" gereğiyle listeden çıkarmış ve maddeye itiraz etmiştir. Çok ilginçtir ki, Meis adasının listeden çıkarılmasına da Türk heyetinden bir itiraz gelmemiştir. Bunu göre göre ve bundan haberdar olarak aynı maddeye "boğaz önü adası" olarak kabul edilen Limni adasını eklenmemiş, madde düzeltilmemiştir. Kısaca bu olayın “unutma” hadisesi olması mümkün değildir. İşin içinde başka bit yeniği vardır…

Misak-ı Milli’ye dâhil oldukları halde Batum, Batı Trakya, 12 Ada dahil bazı adalar, Kıbrıs, Antakya ve Halep Lozan heyetinin hıyaneti nedeniyle elimizden çıkmıştır. Boğazlar meselesi ise Türkiye’nin egemenlik haklarını ihlal eden birçok madde ile birlikte askerden arındırılmış bölge haline getirilmişti. Kabul edilmeyen Musul meselesi hariç neredeyse her konuda başarısız olmuştuk. Lozan’a giden heyetin başındaki İsmet Paşa, böyle bir müzakere için gerekli olan lisan bilgisinden ve tecrübeden yoksundu. Bu heyetin içinde Yahudi Hahambaşısı Haim Naum’un bulunması ise neden böyle bir sonuç alındığının en önemli göstergesidir.

Lozan heyetinin karar alamadığı fakat daha sonrasında satılan Musul-Kerkük meselesi İngilizlerin katakullileri ve Tek Parti Diktatörlerinin gizli anlaşmaları ile resmen satılmıştır. Bu konuda ne kadar söz söylense azdır. Konu daha sonra 1926’da Haliç Konferası’nda ve ardından Cemiyet-i Akvam’da görüşüldü. Ancak Ankara’da 14 Haziran 1926 tarihinde gece yarısı bir anlaşma imza edilerek, Musul İngiliz mandası olarak Irak’a bırakılmıştır. 25 sene boyunca petrol gelirlerinden Türkiye’ye yüzde 10 verilmesi kabul edilmiştir.

BMM’de, 27 Şubat’tan 6 Mart 1923’e kadar süren görüşmelerde, M. Kamâl’e muhalif mebusların oluşturduğu İkinci Grup, hükümetin Musul politikasını ağır şekilde eleştiriyordu. Grubun lideri Erzurum Milletvekili Hüseyin Avni (Ulaş) Bey “Efendim, Cemiyeti Akvam İngiliz şurasından başka bir şey değildir… Eğer aczimiz varsa resmen veririz. Kendi kendimizi aldatmayız efendiler... İngilizlerden Mısır’ı aldınız, Kıbrıs’ı aldınız mı efendiler? Musul’u bugün sana vermeyen yarın niçin versin? Şimdi efendiler, eğer feda etmek icab ediyorsa millete yalancı bir sulh, yarım bir sulh getirmeyiniz (…) Bir sene sonra Cemiyeti Akvam vermezse harb edeceğim diye aldatmayınız!” diye bağırıyordu kürsüden.

Meclisteki diğer milletvekilleri, Musul’un vatan toprağı olduğunu söyleyerek Musul’un kesinlikle bırakılmamasını istiyorlardı. Ortam öyle gergindi ki, o ana kadar duruma pek müdahale etmeyen M. Kamâl, İsmet Bey’in diplomatik tecrübesinin yetersizliğinden yakınan Trabzon Milletvekili Ali Şükrü Bey’in üzerine yürümüştü. Bu fedakâr zat, sonunda M. Kamâl’in muhafız komutanı olan Topal Osman tarafından şehit edilmişti.

İşlerin ters gittiğini gören M. Kamâl derhal seçim kararı aldı. Bu arada 18 Nisan’da Lozan Barış görüşmelerinin ikinci turu başladı ve taraflar Musul konusu hariç, diğer konularda anlaştılar. Muhaliflerden temizlenen Meclis’de Lozan Anlaşmasını onayladı. Milletimize büyük geçmiş olsun.

Şimdi Kuzey Irak’ta Barzani yönetimi bağımsızlık için referanduma gidiyor. Bu durumun kabul edilmesi mümkün değildir. Türkiye’nin anlaşmalardan doğan bazı hakları vardır. Her şeyden önce Musul Kerkük vatan toprağıdır. Bu bölgede kurulacak bir devleti tanımayacağımız gibi ülke toprağı olmasından dolayı işgal hakkımız bile bulunmaktadır.

Sonuç olarak şu hususu çok net bir biçimde söyleyebiliriz ki halkın seçmediği büyük güçler tarafından yönetici koltuğuna oturtulan darbeci diktatörler hamiyet duygusundan uzak olarak vatan toprağını satmakta hiç tereddüt etmemektedirler. 100 yıl önce satılan topraklar günümüzde yine darbeci diktatörler tarafından kolayca satılmaktadır. İşte Mısır örneği gözümüzün önündedir.

Kıbrıs’ta 57 yıldan beri bu satış işini gerçekleştiremeyen batılı güçler şimdi son bir gayretle amaçlarına ulaşmayı denemektedirler. Bu arada ülkemiz; yılan, çiyan, sırtlan ve çakallar tarafından her türlü saldırı altında iken, FETÖ örgütüne destek olmak gayesi ile başlatılan yürüyüşü de ibretle seyretmektedir.

Bir an önce neticelenmesini beklediğimiz ve suçüstü yakalanan darbecilerin yargılanması esnasında yapılan bu eylem, çok manidardır. Halkımız elbette bunun hesabını seçim meydanlarında soracaktır. Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert