Vehbi KARA Yerli Silah Üretimi Ve Reis Sınıfı Denizaltılar
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Yerli Silah Üretimi Ve Reis Sınıfı Denizaltılar
Vehbi KARA

Yerli Silah Üretimi Ve Reis Sınıfı Denizaltılar

Türk Silahlı Kuvvetleri yerli silahlar ve özellikle silahlı ve silahsız İnsansız Hava Araçları (İHA) ile dünyada adından söz ettiren ülkelerden birisi olmuştur. Göğsümüzü kabartan bir başka konu ise Denizaltı teknolojisinde gösterilen başarılardır.

Uzmanlık alanım denizcilik olduğu için biraz bu konudaki güzel gelişmelerden bahsetmek istiyorum. İşte Deniz Kuvvetleri’mizin gücüne güç katacak dev bir ‘canavar’ üretiliyor. Yeni Yerli Tip Denizaltı Projesi kapsamında inşasına başlanılan "Reis" sınıfı denizaltılarının ilki olan Piri Reis, 2018 yılı sonunda denizle buluşacak.
1974 Kıbrıs harekatından sonra Türkiye'ye uygulanan ambargo, Türkiye'nin savunma sanayisinde millileşmesinin önünü açtı. Hem savunma sanayi alanında hem de diğer alanlarda kritik teknolojilerin Türkiye'de geliştirilmesi ve kendi ihtiyacımız olan kritik teknolojileri Türkiye'de yerli ve milli imkanlarla geliştirmenin önü açıldı. Bu doğrultuda savunma sanayisinde her geçen gün yeni bir sevindiren haber gelirken, eş zamanlı olarak birçok projenin de hayata geçmesi için çalışmalar sürüyor.

Gölcük Tersanesi, 2015 Ekim ayında başladığı Yeni Yerli Tip Denizaltı Projesi kapsamında başladığı 'Reis' sınıfı denizaltılar işte bunlardan sadece bir tanesidir. Proje kapsamında üretimine başlanılan ve çalışmaları hızla devam eden Piri Reis denizaltısı 2018 yılı sonunda denizle buluşacak. Yapılacak testlerin ardından da 2020'de seyrüsefer için hazır olacak. Projenin devamında 2025 yılına kadar her yıl bir denizaltı olmak üzere toplamda 6 denizaltı daha inşa edilmesi planlanıyor.
Hidrojen Yakıt Hücresi Teknolojisi ile geliştirilen Havadan Bağımsız Tahrik Sistemine sahip olacak denizaltılar, su sathına çıkmaksızın haftalarca dalmış durumda harekat icra etme imkan ve kabiliyetine haiz olacak. Bu denizaltı teknolojisinde bir devrimdir ve çok önemli bir gelişmedir.
Sessiz seyir yapma kabiliyetine de sahip olacak denizaltıların hizmete girmesi ile Türk Deniz Kuvvetlerinin muharebe etkinliğine önemli katkı sağlanmış olacaktır.
Projede yerli yüklenici olarak STM, Aselsan, Havelsan, Ayesaş, Mılsoft, Koç Bilgi Sistem ve TÜBİTAK gibi bir çok firma görev alıyor. Denizaltıların çeşitli sistem ve donanımlarını üretecek bu firmaların yanı sıra yerli birçok firmadan da ürün tedarik edilecektir.

Denizaltı gemilerine dalmış durumda ihtiyacı olan gücü sağlayan, içerisinde bulundurduğu bataryalardır. Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında inşa edilecek olan gemilere de dalmış durumda güç veren bataryalar, Gölcük Tersanesi Komutanlığı bünyesindeki Denizaltı Batarya Fabrikası'nda imal edilecek.
Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında inşa edilecek Reis sınıfı denizaltılar, bataryalarına ilave olarak, bünyesindeki yakıt hücreleri ile enerji ihtiyaçlarını karşılayabilecek, dolayısıyla su üstüne çıkmaksızın daha uzun süre görev yapabilecek. Emeği geçenlerden Allah razı olsun...

Vehbi KARA

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert