Suat ZOR Referandumlar Ve Global Çatışmalar
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Referandumlar Ve Global Çatışmalar
Suat ZOR

Referandumlar Ve Global Çatışmalar

25 Eylül'de Barzani’nin, İngiltere’nin zorlaması ile yaptırdığı referanduma karşılık, ABD de Avrupa'da bir kaos ortamı oluşturmak istiyordu.
Bunu önceki yazılarımda ifade etmiştim. 
Aslında Reina saldırısından itibaren, CIA ile MI6 arasında fiili bir savaş başlamıştı. Çünkü Reina saldırısının arkasında CIA vardı ve saldırı direk İngiliz devletine karşı yapılmıştı. Bunun akabinde ABD de, Amerikan askeri kullanılarak bir saldırı gerçekleştirilmiş ve ABD ye cevap verilmişti.
Katar krizinde özellikle ABD, İngiltere’nin Körfez ülkeleri üzerindeki hegemonyasını kırmak istemiştir. 
Buna karşılık İngiltere ABD ye en üst seviyede terör örgütü ile karşılık vermiş ve bu bölgede İngiltere’nin hem siyasi hem de askerî güç olarak bulunduğunu ifade etmiştir. 
Muhtemelen bir adım sonra İngiltere'ye ABD terör üzerinden bir cevap verecektir. 
Hem Kuzey Irak hem de İspanya'da ki referandumlar bu bölgelerin çatışma alanına dönüşeceğini ortaya koymaktadır. 
Önümüzdeki günlerde Avrupa’da daha büyük çatışmalar olacağa benziyor.
Elbette bu çatışmalar sadece Avrupa kıtasında değil ABD'de olacak gibi. 
Çünkü ABD'nin eyalet yapısı parçalanmaya oldukça uygundur. 
Hispanikler, Zenciler ve Kızılderililer bir araya çoktan gelerek büyük bir ittifak kurdular. Bunlar sadece büyük ülkelerin desteklerini bekliyorlar. Bu destek İngiltere tarafından verilecektir. 
TÜRKİYE NE YAPMALIDIR

1- Türkiye özellikle dış ilişkilerde çok seçici olmalıdır. ABD'nin dış ilişkiler komisyonunda 7 Eylül’de yapılan görüşmeye göre, Türkiye adeta tehdit edilmiştir. 
ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu’nda “ABD-Türkiye İlişkilerinde Öncelikler ve Zorluklar” başlıklı bu görüşmede, ABD dış ilişkiler komisyon başkanı Bob CORKER, Türkiye aleyhinde çok net ifadeler kullanmıştır. 
Hatta daha da ileri giderek ABD vatandaşlarının Türkiye'ye gitmesinin, güvenlik açısından doğru olmadığını ifade etmiştir. 
Aynı toplantıda konuşan, CFR uzmanı Steen Cook ise Türkiye'nin artık demokratik bir ülke olmadığını ifade ederek, Türkiye’deki baskıya dikkat çekmiştir. 
Biz ülke olarak dış politika parametrelerini kullanırken, meselelere, duygusal değil de Tarihi ve coğrafi bir akılla ve inanç sistemi ile bakmalıyız.

2- Türkiye özellikle Suriye'nin kuzeyinde oluşturulan Siyonist Kürt Ordusunu ortadan kaldırmalıdır. Bu yüzden zaman geçirilmeden Suriye'ye girmemiz gerekmektedir. 
3- Uzun bir süredir ifade ettiğim bir gerçek vardı. Bu bölgede Türkiye, İran, Suriye ve Irak ortak hareket etmelidir. Özellikle askeri işbirliği bir an önce gerçekleştirilmelidir. 
4- Barzani'nin yaptığı bu referandumdan dönmesi için yaptırımlar hemen başlatılmalıdır.
Barzani ile oradaki Kürt halkı karşı karşıya getirilmelidir.

Cenab-ı Hak devlet ve milletimizi korusun.

Suat ZOR

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER