Tahir ÇALGÜNER Hatay neden önemlidir!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Hatay neden önemlidir!
Tahir ÇALGÜNER

Hatay neden önemlidir!

Misak-ı Millî sınırlarında Kerkük ve Musul'un Kuzey Irak'ta kalması ve zamana ötelenmesi taktiksel seçeneği karşısında, Siyonist kuşatma planını, o tarihte gören Atatürk, Hatay'ı stratejik bir nokta olarak görüyordu.

Atatürk ölüm döşeğindeyken Suriye'nin padişahı bunu fırsat bilip elçisini Atatürk’ün yanına gönderdi ve ‘Hatay Suriye’nindir.’ demesini istedi.

Elçi Atanın huzuruna geldiğinde Ata çok hastaydı elçiyi yanına çağırdı ona dedi ki; bak evlat şuradaki çizmeleri görüyor musun(savaşta giyindiği çizmelerini göstererek) ‘Evet’ dedi elçi. Bunun üzerine Ata padişahına söyle eğer bu çizmeleri giyersem ülkesine gelir Hatay'ı ve bütün devletini elinden alırım. 

Bunun üzerine elçi Atanın söylediklerini padişahına söyler ve ertesi gün Ata'ya Suriye padişahından bir mektup gelir ve mektubun içinde de, "Hatay sizindir" yazmaktadır…

İnönü'nün, bu konuda sözde Fransızları kızdırmayalım gerekçesine de gülüp geçen Atatürk ölümünden kısa bir süre içinde bilinçli bu tampon bölgeyi oluşturdu. Kime karşı siyonist İsrail'e karşı.

İsrail'in yakın dönemde bu bölgeden toprak satışı ile arazi aldığı da bilinmektedir.

Yani diyeceğim şu; Bu bölge Akdeniz-Lazkiye kapısıdır ve Nil'den Fırat'a kadar olan geçiş koridorunun başı ve kilit taşıdır.

Bu bölgenin PYD'nin eline geçmemesi için Milli Savunma Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, bu koridora gerekirse müdahale ederiz demesinin altında yatan nedeni ve cevabını ise Atatürk;  yıllar önce Suriye elçisine vermişti.

Yani Mesele; birkaç Kürt ve PKK sorunu değil. Büyük İsrail Planı..!!

Bozulan oyunu da tekrar bozmak ise;  bu sefer çizmelerin giyilmesinden geçiyor.

Tahir Çalgüner

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER