Tahir ÇALGÜNER Şehir plancıları odası hem öyle, hem böyle!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Şehir plancıları odası hem öyle, hem böyle!
Tahir ÇALGÜNER

Şehir plancıları odası hem öyle, hem böyle!

Şehir Plancıları Odası'nın son dönemde Ankara Büyükşehir Belediyesine açtığı imarla ilgili yüzlerce davayı incelediğimde, dava konularının çoğunluğunun eften püften kent geneli ve bütününü etkilemeyen içerikte ve ölçekte projeler olduğu izlenimini aldım. Peki, ya gerçekten açılması gereken önemde ama açılmayan davalar ve belediye meclis kararları içine sıkıştırılan imar oyunları? Planlama faciaları...

Öncelikle şunu söyleyelim, imarla ilgili hangi konular için, açılması gereken davalar menü olarak yönetim kurulu üyelerine 12 puntoluk menüler halinde sunuluyor. Sadece bilgi veriliyor. Gökten zembille inerek, cımbızla seçilen dava konuları sadece yönetim kurulu üyelerinin imzasına açılıyor. İmzayı atanlar da oluyor. Atmayan da...

Günümüzüm post modernist söylemiyle oluşturulan "iletişimsel araçsalcılık", akılcılık yaklaşımının sivil toplum örgütlerini getirdiği nokta; işte tam da böyle bir şey.

Yani siz yüzlerce (çok sayıda!) dava açıp bir anda Melih Gökçek karşıtı gibi görünseniz de, ya dava açmayı unuttuğunuz ve gerçekten gözünüzden kaçan! bazı konular? Yanlış olta ucu kullanıldığı için oltaya gelmeyen deve dişli büyük balıklar...(büyük işler).

Gizli bir el ve "üstün akıl" her şeyi denetliyor.

Hem onun karşıtısın ama aslında onunlasın.

ODTÜ yoluna dava açan sonrada Evrensel gazetesine verdiğiniz demeçle; bu yol trafiği rahatlattı diyen meslek odası yönetimi değil misiniz? AUAP 2038 Planı ile birlikte, ODTÜ'yü doğu batı aksında bölecek olan yeni yol önerisi konusunda başınızı neden kuma gömüyorsunuz da naylon dava açıyorsunuz?

"AUAP 2038" planı konusunda başınızın önde eğik olması; proje yürütücülerinden bir zatın şehir plancısı olmadığı halde; oda üyeliğinde tutmanızla bir ilişkisi var mı?

Olan, Ankara kentine oluyor.

Ankara Yeni Çevre Düzeni planına bile hangi mahkemede dava açtığınızı bile söyleyemezken;

Küçük işler..! Anlayana...

Aslında büyük işler! Oda üyelerine.

Hayırlı işler...

Tahir Çalgüner

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER