Bir Korunaklı Paralel Kooperatif Yapılanması olarak: Çayyolu / Rantyolu
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Bir Korunaklı Paralel Kooperatif  Yapılanması  olarak: Çayyolu / Rantyolu

Bir Korunaklı Paralel Kooperatif Yapılanması olarak: Çayyolu / Rantyolu

Akasyamhaber’de  önceki gün çıkan " yapı kooperatifleri ve yargı" haberi önemli bir habercilik faaliyeti. Ancak, bu  tür model kooperatifler  kendilerini  muhalefet partilerinin de yoğun oy aldığı  ilçelerde bile yer seçebiliyor, temsil edilebiliyor ve birden değişik bir kılıfla karşımıza karşımıza çıkabiliyor.
Önceleri kendi cemaatlerine bir komin hayatı vadeden yapı kooperatifleri ile başlayan Gülen Cemaatçileri; taksitle kooperatif üyeliğinden peşinat ve tek ödeme sistemine geçtiler.
Karma sistem ile kooperatifçilik yapıp, kriptolarına kalabalık içinde korumaya aldılar ve böylelikle birçok cemaatçi ve kripto tayfası toplumun değişik siyasi ve mevki  tabaları ile komşu olacak ve arkalarını sağlama alacaklardı. Böylelikle, Ev alma komşu al prensibi hayata geçirildi.
400 milyon elden tek  ödeme yap bir yapı şirketiyle anlaş. Kooperatifin VIP üyelerine öncelik ve iltimas tanıyarak diğer ikinci sınıf üyelerini de konut sahibi yap.
Arazi ve gayrimenkul rantının  tadını aldır ve keyfini çıkar.
Örnek bir hikaye;  Ankara Çayyolu’nda bir hazine arazisi, Gülen müritleri tarafından yıllar önce kelepir fiyatına satın  alınıyor daha sonra burayı nedense belediye yeşil alan yapıyor ve imar planına işliyor. Hikaye bu ya... Kooperatif belediyeye tamam bu alanı size  bırakalım ama sen bize başka bir yer göster diyerek uzlaşmaya varıyorlar.  Belediyede bunlara güzel bir yer gösteriyor. Bölgedeki köylü  halkıda korkutarak daha güzel bir alana konuşlanıyorlar. Belediye meclisi daha sonra karar alıyor ve emsal üstüne emsal ile bu yerlerinden yurtlarından edilen  mağdur arkadaşları ihya ediyor ve adaleti sağlıyor. Bunlara da başlarını sokup koruyabileceği mekanlara kavuşuyorlar ve tekrar tekrar kavuşuyorlar.
Dava açan bir kaç enayide yargı engeline takılıyor... Yargı mensubu  ve bürokrat kooperatif üyelerinin araya girmesiyle.
Bürokrat, Yargı, ve özellikle muhalefet yerel ve genel  siyasetçilerinin katılımıyla, Sermaye işbirliğinde örgütlenen bu kooperatiflerin sırtını yere getirmek mümkün değil. Kooperatif üye listelerine bir bakıyorsunuz ki; sanki Gizli bir el; bol dış  transferli bir  B milli takımı çıkarmış ve hepsi de ne tesadüf ki  bir araya gelmiş veya getirilmiş ve yeni komşuları ile.
Cemaati  ve kripto tayfasını orada burada bir senedir arayıp ta  bulamayanlara duyurulur. Eğer bir  hisseniz, ortaklığınız  ve bir göbek bağı maniniz yoksa neden olmasın?
Haydi  bir operasyon çekin de bir görelim bakalım... Cemaat avcısı cengâverler!
Nasıl olsa Yargıya  ve Belediyeye, Muhalefet belediyelerine  birgün gelir sizin de  işiniz düşer.
Evet, "Adalet istiyoruz"… Ama öncelikle başımızı sokacak bir yuva!..

Tahir Çalgüner

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert