Tahir ÇALGÜNER CHP Milletvekilinin Monoray Soru Önergesine Cevabımdır!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
CHP Milletvekilinin Monoray Soru Önergesine Cevabımdır!
Tahir ÇALGÜNER

CHP Milletvekilinin Monoray Soru Önergesine Cevabımdır!

Ankara milletvekili olduğunu aşağıdaki soru önergesi elime geçtiğimde hatırladığım bir Milletvekili;  Monoray ile ilgili yalan yanlış bazı bilgileri sadece muhalefet olsun diye birilerinin kaleme aldığı sorular sormuş.

Tüm cevapları aslında DLH raporlarında var.

Ama biz yine kendisine ve önerge danışmanına yardımcı olalım.

Raylı sistemi her defasında savunan ama monoray sitemine karşı önerge verenleri de çelişkilerinin ardındaki nedenleri de kamuoyunun bilgisine sunalım.

CHP Ankara  Milletvekili Şenal Sarıhan,  bu konuda yaşanan tartışmaları bir adım daha öteye götürerek, konuyu TBMM gündemine taşımış.

Sarıhan, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle kısa süre önce TBMM başkanlığına verdiği soru önergesinde, söz konusu hastanelere ‘’monoray’’ sistemiyle ulaşım sağlanması yolunda yürütülen çalışmalara yönelik çekincelerini dile getirmiş.

Sarıhan, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden ‘’Eskişehir yolundaki metro durağından Bilkent hastane bölgesine 1 kilometre uzunluğunda, Etlik hastane bölgesine de Ulus’tan başlayarak yirmi kilometrelik monoray çalışması yapılıyor’’ yolunda açıklama yapıldığını anımsatarak, özetle şu sorulara yanıt verilmesini istiyor:

SORU; Hastanelere ulaşımın sağlanacağı güzergahın otuz-kırk kilometre olduğu hesaplandığında büyük bir ödenek gerekmektedir. Bütçeden bununla ilgili ne kadar ödenek ayrılmıştır?

CEVAP; Ayrılır elbet.

SORU; Monoray ile metro aynı maliyete sahip olmasına karşın, monoray saatte beş bin yolcu taşımakta, metro ise yetmiş bin yolcu taşıyabilmektedir. Hastanelere neden metro ile değil de monorayla yolcu taşınacağı açıklanmıştır?

CEVAP; Monoray ile Metro aynı maliyette değildir. Monoray daha az maliyetlidir. Kaldı ki; tamamlayıcı ulaşım sistemleri hakkında maliyet karşılaştırmasının yapılması anlamsızdır. Birbirlerine alternatif sistemler de değildir.

SORU; Diğer gelişmiş ülkeler veya Avrupa Birliği ülkelerinde monoray kullanılmakta mıdır? Kullanılıyor ise bir kilometredeki maliyeti nedir?

CEVAP;  Monoray çok sayıda gelişmiş ülkelerde, toplu taşım ve metro ile entegre olacak şekilde kullanılmaktadır. Maliyetler konusuna, DLH 'nın raporlarında belirlenmiştir.

SORU; Monoray ulaşım aracının kapasitesi nedir? Ankara nüfusu ve yakın illerden de Ankara’ya gelecek olanlar göz önüne alındığında kaç vagon ile taşıma yapılacaktır?

CEVAP; Taşıma kapasitesi Metroya göre düşüktür ancak burada da bir karşılaştırma yapmak hatalıdır. Bu sistemler entegre ulaşım ağı içindeki tamamlayıcı ulaşım kapasitesi ile değerlendirilir. Birbirlerine alternatif sistemler de değildir.

SORU; Monoray hangi ülkeden satın alınacaktır? Bununla ilgili yürütülen bir çalışma veya anlaşma olmuş mudur? Teklif alınmış mıdır? Alındıysa maliyeti nedir?

CEVAP; Monoray üzerinde taşıt karteli olduğu için ülkeye sokulmak istenmemekte ve ulaşım baronları  bazı pürüzler çıkartılarak Metrobüs lobisi bazı milletvekillerine soru önergeleri verdirerek Monorayı algı yönetimi yaparak gözden düşürmeye çalışmaktadır..

SORU; Hastanelere planlanmış olan monoray ulaşım aracının trafiğe etkisi ne yönde olacaktır?

CEVAP; Çok olumlu etkileri olur. Altının, ambulans servis şeridi olarak da kullanılması da mümkündür.

Tahir Çalgüner

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER