Tahir ÇALGÜNER ​Yargısal dönüşüm mü, başkalaşım mı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
​Yargısal dönüşüm mü, başkalaşım mı!
Tahir ÇALGÜNER

​Yargısal dönüşüm mü, başkalaşım mı!

"FETÖ’cü hakimlerin verdiği kararlar sil baştan yapılan bir ülkede;  FETÖ’cü rektörlerin aldığı hukuksuz kararların yargı mercilerince onanması da ne demek oluyor?

Yargıda yapılan gençleştirme çalışması olumlu. Ancak yeniler oldukça tecrübesiz ve ürkek dolayısıyla siyasi ve bürokratik baskılara da açık.

Yargıda yapılan gençleştirme çalışması olumlu. Ancak yeniler oldukça tecrübesiz ve ürkek dolayısıyla siyasi ve bürokratik baskılara da açık. Danıştay ve Yargıtay'ın yerine gelen ara kademe temyiz mahkemeleri de, ilk kademe mahkemelerinden gelen ve en az onlar kadar tecrübesiz ve işi yeni yeni öğrenen kişiler. Karara çıkma hızı ve dosya inceleme hızı düşük. Geçmiş içtihada yönelik bir repertuarları yok ve bu yüzden yanlış karar vermeleri her an mümkün. Hukukiliği tartışılır yeni yeni kafalarına göre günübirlik içtihadi karar oluşturmaya yönelik bir döneme giriliyor. Danıştay'a ise her dava gitmiyor. Gitse de orada da durum pek farklı değil. Yılların birikimi ve hukuk imbiğinden geçmiş içtihat hükümlerinden haberi olan ve gereksinim duyan hakim kalmadı gibi... Çoğu emekli olmuştur.. Belki kıdemli mübaşir ve eski zabıt katipleri ne kadarını hatırlar bilinmez, onlar da emekli olmadıysalar tabii!

Bu yargıdaki nitel ve nicel değişim ve dönüşüm bir yargısal başkalaşım yaratır mı? Yaratırsa kontrol altına bir şekilde alınabilen yargı kontrolsüz bir şekilde kullanılabilir mi? Bunu zaman gösterecek. Yargıyı kontrol edecek tek ve yegane güç davalı ve davacılardır. Onların bu konudaki hassasiyetleri hakim ve savcı üzerinde pozitif bir oto kontrol ve denetim sağlayabilir.

Dolayısıyla hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığına da sahip çıkmak ve bu genç arkadaşlarımızın kullanılmamalarını, yanlış yönlendirilmelerini önlemek görevi de başta davalı ve davacı kesime onların avukatlarına düşüyor.

Aksi takdirde bu hakim ve savcı arkadaşlarımız; davalı ve davacıların bir gün kendilerinden de davacı olabileceklerini bilmeliler. Hukukta böyle bir şeydir. Dönüşüm dedik ya. Hakimlerimiz üzerindeki baskı da hafifler ve kuş gibi olurlar.

Hukuk alanında mücadele edenler ve hukuk savaşçıları ise, yargıdaki dönüşümü veya başkalaşımı olağanlaştırmama, gayri meşruluğu en yüksek sesle haykırma görev ve sorumluluğuyla karşı karşıyadır.

Tahir Çalgüner

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert