Ahmet DÜZGÜN Zorlaştırmayın Kolaylaştırın
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Zorlaştırmayın Kolaylaştırın
Ahmet DÜZGÜN

Zorlaştırmayın Kolaylaştırın

Allah razı olsun Sayın Cumhurbaşkanımızdan Trabzon’da kamuoyuna yaptığı açıklamalar halkın duygularının tercümanı oldu.

Halkın yanında olduğunu bir kez daha gösterdi. Sorumluluk almayan bürokratlara versin istifasını çeksin gitsin! Cümleleri ile ciddi bir soruna parmak daha bastı çok güzel bir şekilde izah etti.

Son zamanlarda bürokrasinin ağır işlediğine dair şikâyetler gelmeye başladı. Buradan açıkça söylüyorum; sorumluluk almaktan çekinen, imza atmaktan imtina eden, hiçbir bürokrat bulunduğu makamı fuzuli yere işgal etmesin. Bunun affı yok, versin istifasını çeksin gitsin. Bizim işimiz var, yapacağımız çok şey var.”

Samsun ve Çarşamba da şu son beş yıl içeresinde, bir vatandaş olarak tapu ve Nüfusta bürokrasi ile yaşadığımız sorunda aynı bu konuyla ilgili bir sorun. Sorumluluk almaktan kaçan bürokrasiyle ilgili. Hiç kimse bulunduğu makamın hakkını tam anlamıyla vermiyor veremiyor. Bunu bilir anlarız ama birde şu cehaleti anlamakta anlatmakta zorlanıyor insan. Bırakın hakkını vermeyi bulunduğu makamın, yani işin farkında olmayan o kadar atadığımız bürokrat ve yetkili var ki, kan kusturuyorlar vatandaşa.

Kanun ve genelgelerine rağmen yapabilecekleri işleri dahi yapabilecekken yapmıyorlar. Yine aynı kanun ve genelgelerin kendi arzularına uygun başka maddelerini bu çözüme engel olduğu bahanesiyle direterek, vatandaşın çözülecek işlerini savsaklıyor, adeta vatandaşa kan kusturuyorlar.

Vatandaşın kurumla yaşadığı bu ihtilafı yani anlaşmazlığı ancak üç halde çözebilmesi mümkün. Birincisi Bölge idari mahkemede çözüm aramak, İkincisi kendi meselesi için ayrı mahkemeye gitmekle, üçüncüsü ise BİMERE, CİMER’e veya bir üst makama şikayet etmek. En kısada çözülecek mahkeme ise en az 2 sene sürüyor. Bittiniz.

Düşünebiliyor musunuz bir yetkilinin genelgeler gereği belki bir günde yapabileceği bir işi kaçınmak suretiyle yapmaması yüzünden size ve hak sahiplerine yıllar seneler kaybettiriyor. Vatandaş mahkemelerde uğraşırken bizim bürokrat ihlaslı vakit ve teheccüd namazları kılıyor. Sonra da vicdanı pak anlı pak dairede görevine geri dönüyor.

Olacak işleri bile çekinmek sorumluluk almaktan korkmak suretiyle daha da karmakarışık hale getiren çözümsüzlüğe çözümsüzlük katan üstelik birde direnen bir bürokrasi ile baş başayız.

Yaşadığım şu son 5 yıllık mücadele bana bunu çok iyi bir örneği oldu.

Kim bu bürokrasi bizim yani iktidarımızın atadığı müdür amir kaymakam mütevellit.

Konumuzla ilgili avukat ve bilirkişilerle görüşüyor bilgi alıyorsunuz meselenin genelgelerle ve idarece çözümü mümkün olduğunu her haliyle açık olduğu defaten vurgulanıyor. Âmâ gel gör ki kurumda bir yetkilinin direnişine uğruyorsunuz.

Son 5 yıl içinde bir vatandaş olarak tapuda ve nüfusta yaşadığımız haksızlığın mücadelesi vermekteyim hala. Açık hatalı yaptıkları uygulamalar gereği hatalarını kendilerinin düzeltmesi gerektiği halde kaçınan ve bizleri zorlu yollara sokan bu bürokrasi ve yetkililerle canhıraş bir mücadele içindeyim.

Bizimle beraber bu mücadeleyi veren mağdur olan herkesle birlikte, Hak sahiplerine direnen bu bürokrasi ve yetkilileri Allah’a şikayet etmekten başka çaremiz yok. Yapabilecek işleri dahi yapmayan sorumluluk almaktan kaçan bürokratlara lanet ediyoruz. Velev ki bir çözüm bulsunlar. Buradan bir vatandaş olarak yüksek mevki sahibi yetkililere sesleniyorum.

Yirmi dokuz yetim kalmış mağdur edilmiş ve onlar gibi daha nice hak sahibi  mağdur edilmiş  vatandaşın işlerini kolaylaştırın zorlaştırmayın ki Allah da sizin işlerinizi kolaylaştırsın. Çözüm bulun. İnsanların en hayırlısı insanlara en fazla iyilik edendir. Hayrı dokunandır.

Sadaka Rasulullah

Ahmet Düzgün

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
dülger     2018-03-28 Cimere bimere yazıyorya vatandaşlar bimerde cimerde yolluyor dilekçeleri çözün diye ilgililere zaten üsülsüzlüğü yapan kendileri mesela büyükşehire yollamış dilekçeleri ce vap vermiş sn Zennure hanım gereği yapıldı yıkıldı cevaplamış bimere evraklar sakin lerde yıkılmadı 50 cm geri çekti işyeri 90 m2 olan yer oldu 400 m2 herbiri işgalle kime beddua ediyoruz görevini yapmayıp suçluları koruyanlara valla bimerde onlar cimerde nereye yazarsanız yazın en büyük güç basın inkar etsinler bir kelimes
misafir     2018-03-27 Sayın düzgün bey bahçelerimiz işgal edilip bar olduğunda doğanlar asker mahkeme yı kım verdiğindekilerde okullu oldu ama yıkılmadı geçen yılda zabıtaların gözü önünde öte ki bahçeyi söküp bar yaptılar açık bahçelere kapalı raporu tutup canlı müzik ruhsatı ver di bld.çevre mühendisleri Belediyelere, valiliğe bimere yazılan dlekçeler atakum 211 sok tan Ankaraya varır Açıkda yıllarca içip naralar atanlar çalgılar sazlar ilgililer cumanız mu barek olsun diliyorlar biz her cuma davet ediyoruz gelmiyo
GALERİLER