Ahmet DÜZGÜN Ölümsüz eserler ve fikirler hakkın bakış ve görüşünden doğar
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Ölümsüz eserler ve fikirler hakkın bakış ve görüşünden doğar
Ahmet DÜZGÜN

Ölümsüz eserler ve fikirler hakkın bakış ve görüşünden doğar

En uzak erişilmez sanılan mesafeleri kısaltan ve ulaşılmaz hayalleri gerçeğe dönüştüren bir şey var ki o da insanın bakışı ve görüşüdür..!

Kimin bakışı görüşü daha ziyade Hakkın bakış ve görüşüne yakınsa  o dur gerçeğe ve maksada  yakın olan.

Kaynağını hakkın görüşünden alan ve beslenen her hareket ve fikir mutlak galibtir.

Öteyi düşünen sonu doğru gören kişiye mümin denir. Hakkın Müminlere kendi bakış ve görüş nurundan verdiği bir özellikte de budur. !

Yani, müminler  onun bakış ve görüş ıssına sahip olan kişilerdir.  

Böyle bakış ve görüş sahipleri ancak  insanlığı huzura barışa götürebilir. İşin sonunu görmek gerçekte erdemdir marifettir. Nihayetinde o bakış görüş, insanın hayalini kurduğu şeyleri bir gün gerçeğe dönüştürür.

Nitekim dönüştürmüştür de.24 haziran Seçim sonrası karşılaştığımız tablo inananlara Hakkın açık bir lütfu dur. Görünen yardımıdır. Mazlumun yüzü gülmüştür. Dualarının önündeki  perdeler kalkmış arş titremiştir. Mazlumların duası kabul olmuştur. 

Aynı  görüş ve bakışa sahip olanların aslı birdir. Fakat görünüşleri farklıdır. Bu fark kimini Çinli gibi gösterir düşündürür, kimini Afrikalı gibi gösterir düşündürür. Gözün manası aynı ise özü de aynıdır. Rengi teni ne fark eder. Hepsinin  amaçları gayeleri birdir.

Bakışımız ve görüşümüz bizi ele verir. Çünkü onlar bizim şahitlerimizdir. Bir gün bu bakışları görüşleri karşımıza çıkarırlar hesaba çeker tercüme ederler. Tercüman kimdir. Bu bakış nedir. Bu görüş kimdir.Kaynağı nerededir.Bunu kim bilir..

Tabi ki   yine o bakış ve görüş..! 

Bu bakış ve görüşün beslendiği yer, ışık aldığı yer neresidir. Mesafeleri yaklaştıran bu güç, bu kudret nasıl bir şeydir. Bu husus çok önemlidir. İnananlar, bu işığı hakkın nurundan alırlar. işte bu sönmeyecek eksilmeyecek baki bir nurdur.

Ne mutlu Hakkın bakışı ve görüşüne tabi olanlara..

Kazananlar onlardır.

Güzel niyet güzel bakışın ürünüdür. Yahut güzel niyetin ürünüdür güzel bakış.. Bu bakış bu niyet kimin huyudur bunu düşün. Burada da orada da, odur ancak işe yarayacak olan. Ölümsüz fikirler, hep o bakış ve görüş ten doğar. Sonra gelir Dünyanı da, dünyayı da değiştirir.

Fikir ve inanç birliğimiz İstenenle istenileni bir birine yaklaştırır. Kavuşturur. Mesafeleri yok eder.Kaldırır. İnanan insanları İstediğine kavuşturur. Kalbleri de gayeleri de birdir onların. Ne kadar çok gibi görünse veya az, hepsi de bir birinden haberdar dır. Aralarında mesafe yoktur. Zaman yoktur. Belki dereceler vardır. Ama onların bakışları ve görüşleri hep birdir.

Biri ateşte dahi olsa, kimi gülistanlık ta, hepsi aynı kaynaktan beslenirler. Şimdi hepsi de kıyama kalmış şükrediyorlar başka dillerde duygularda Hakka Hamd ediyorlar. Kimi Afrika da kimi Miyammar da kimi Türkiye de kimi ukbada ne fark eder. Bu birlikte fark yoktur.

Fark görünüşlerde, renklerdedir, yaratılmışlar dadır. Uzun bab vesselam .!

Tevhid erleri ölümsüz işaretlerin yani sözlerin peşine kul köle olmuşlardır. O sözün sahibinin huyuyla bütünleşmişlerdir. Galib gelmişlerdir. Hakkın görüşüne ve bakışına kim ne kadar yakiynse odur önde olan.İktidar olan. Halife olan hüküm süren. İşte bu görüş ve bakış bir gün insanı alır, onu verenin yanına kadar götürür.

Ne mutlu Hakkın bakış ve görüşüne tabi olanlara. Hakkın ,bakış ve görüş huyunu huy edinenlere işte Hak zafer nasib etmiştir. Hangi topluluk veya kim ziyade bu bakışa ve görüşü sahib ise zaferi hak eden yeryüzünün halifesi olacaklar onlardır..

Sen şimdi Hamd et şükürler et ..Secdeler et..

İstediğimiz kabul olmuştur. Maksadımız elimize gelmiş, talih kuşu başımıza konmuştur. Ancak onu ürkütmemek için elimizden gelen hassasiyeti göstermemiz gerek. Hak insanlara büyük bir lütuf bahşetmiştir.

Umarız insanlar ona layık olurlar. Nankör olmazlar. Unuturlarsa halkı zayıf dahi olsa ,o memleketi Allah  kahreder.

Allah'ım seni noksan sıfatlardan seni tenzih ederiz.

Senden başka Hak ma’bud yoktur. Şüphesiz ki biz zalimlerden olduk.. Sana inananları koru, onlara yardım et, günahlarını avf et.

Amin

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER