Suat ZOR Gazze'deki Çatışmalar, Su, Petrol Ve Doğal Gaz
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Gazze'deki Çatışmalar, Su, Petrol Ve Doğal Gaz
Suat ZOR

Gazze'deki Çatışmalar, Su, Petrol Ve Doğal Gaz

Son günlerde artan, Gazze’deki çatışmaların nedeni nedir? Elbette ki hammadde kaynaklarını elinde tutmak, petrol ve doğal gaza sahip olmaktır.

İsrail 2013 yılında Akdeniz’de petrol aramalarına başladı. Petrol ve doğalgaz rezervlerinin olduğu tespit edilen GAZZE İsrail'in Kudüs'ten çok daha önem verdiği bir yer hâline dönüştü. Çünkü Yahudi için Dünya zenginliği, bütün kutsallardan Hatta inandıkları Tanrı’larından bile daha önemlidir.                    

İsrail bu kaynakların, Filistinliler tarafından kullanılmasını istemiyor. Yaklaşık 70 yıldır süren Filistin ve İsrail çatışmalarının nedeni sadece etnik ve dini farklılık değil, asıl sorun yer altı kaynaklarının paylaşımıdır. Yani ekonomik çıkarlardır.

Uzun bir süre bölgede, yetersiz olan suya sahip olmak için savaş yapıldı, şimdi ise doğal gaz ve petrol için savaşılıyor. Geçtiğimiz 15 yıl içinde Siyonist İsrail Devleti, Batı Şeria ve Gazze’nin ham madde kaynakları açısından oldukça zengin olduğu fark etti.

Akdeniz’in doğusundaki Levant Denizinde zengin petrol kaynaklarının olduğu ancak şimdi anlaşıldı. Bundan dolayı bu bölgede bulunan devletler kesinlikle zayıflatıldı. Bu devletler;  Kıbrıs, Türkiye, Suriye, Lübnan ve Libya gibi ya İsrail’le çatışma içinde bulunan ya da iç savaş yaşadıkları için politik açıdan istikrarsız ülkelerdir.

İsrail, "Oded Yinon" planı doğrultusunda bu bölgedeki devletleri zayıflatarak, 2013 yılında Hayfa limanının 90 kilometre ötesinde petrol çıkarmaya başladı. Böylece hiç bir Devlet İsrail'e rahatsızlık veremedi. Şimdi Arap Baharı ve 15 Temmuz hadiseleri daha net anlaşılmaktadır.

Gazze sahilindeki petrol kaynakları ise 1990’ların sonunda keşfedildi. İngiliz BG Group ilk tekel olarak. 2000 yılında ilk aramayı yaptı, 2001 yılında ise Filistin’e boru hattı yapımı için araştırma başlatıldı.

Filistin sınırları içindeki "Marine I "ve "Marine II" petrol kaynaklarından gaz çıkarılması durumunda Filistin Ekonomik olarak Bağımsızlaşacaktı.   Bu sayede Filistinliler İsrail’den elektrik almaktan kurtulacaklar, jeneratörler için gerekli olan mazot ithalatı da önemli ölçüde azalacaktı.

ABD’li " Marschall Fund Vakfının" araştırmalarına göre; Gazze Şeridi’ndeki Marine I ve Marine II’de petrol çıkarmak, İsrail’in kontrolü altındaki bölgelerden çok daha kolaydı.

Bu yüzden Filistin ile İngilizlerin petrol ve doğalgaz çıkartmak üzere yaptıkları anlaşmalar Israil’in Gazze'ye saldırması ile dondurulmuş oldu.

Kısa süre önce Mahmud Abbas ambargolara rağmen Filistin topraklarındaki petrol ve doğal gazın çıkarılması konusunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir sözleşme imzaladı..

Rus tekeli Gazprom, Levant Denizi’nde petrol çıkarımı için Suriye ile de bir sözleşme imzalamıştı. Aynı zamanda Filistin Hükümeti ilede bir anlaşma imzalayınca birden Gazze ateş altında tutuldu. Kısa bir süre sonra çatışmalar başladı. Filistin’in hammadde kaynaklarını sahiplenebilmesi ve işletebilmesi, İsrail için HITTİN yenilgisi gibi bir değer taşımaktadır.  Bu yüzden Gazze doğal gaz ve petrol Anlaşması yaptığı sürece Siyonist İsrail tarafından bombalanacaktır.

Kısacası; dün Filistin İsrail arasındaki "su" savaşları yerine şimdi doğal gaz ve petrol Savaşları yer almıştır.

Cenab-ı Hak ümmet-i Muhammed'e Vahdeti nasip etsin.

Şu asla unutulmasın; FİLİSTİN ve KUDÜS. Özgür değilse hiç bir Müslüman özgür olamaz.

Suat Zor

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert