Tahir ÇALGÜNER Sosyal Demokrasi Hangi İdeolojinin Paralel Yapılanması!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Sosyal Demokrasi Hangi İdeolojinin Paralel Yapılanması!
Tahir ÇALGÜNER

Sosyal Demokrasi Hangi İdeolojinin Paralel Yapılanması!

Seçim meydanında İnönü’ye sormuşlar; Paşam meydanda ağzından bir kere “ALLAH” kelimesi çıksa seçimi kazanırız diye… O’ da konuşmasının sonunda ALLAHAISMARLADIK demiş ve gitmiş… Teşbihte hata olmaz. Seçimlere katılmama oranları içinde % 5 ile % 7 arasında katışıksız bir “Kemalist” oran var. Özellikle “ATATÜRKÇÜ” gibi genel bir kavramı kullanmıyorum. KEMALİST olarak tanımlıyor bu kişiler kendilerini… Az mı bu oran? Hayır.

CHP üst yönetimi günümüzde Kemalist değil, sosyal demokrat bir yapı haline gelmiştir. Bu yüzden de, kerhenci oylar ile bir  oy obezitesi  bile onu iktidar yapamamaktadir. Nedeni;  sosyal demokrat yapının toplumla uzlaşmayan yapay ve kökü dışarıda  siyasi  kimlik bunalımında aramak gerekir?

%7 Kemalistleri  Kimdir?

1. Kendilerini Atatürkçü olarak isimlendirilen kişilerden farklıdır. Sözü değil, Özü yaşarlar. Safkan katışıksız Kemalistlerdir.

2. Ok tercihleri olmadan, 6 okun tamamına sahip çıkan, okların sivri ucuna bakmayan, gösterdiği yere bakan, yüzü Demokrasiye dönük münevver ve empatik zekâlı kişilerdir.

3. Milliyetçilikleri, M.KEMAL Milliyetçiliğidir. Millicidir. Kuvva-i milliyetidir.

4. Halkçıdır. Laiktir. Darbeci, ihtilalci değil Devrimcidir.

5. Cumhuriyetçidir. Kemalist Cumhuriyetten yanadır. Sosyal demokrat değildir.

6. Devletçidir. Sosyal devletin, yarışmacı serbest piyasa kuralları içinde ve eşit şartlarda üretim yapabileceğini, işveren olabileceği, hizmet sunabileceği temel tezine sahiptirler

7. Müslümandırlar.

8. Türkiye seçmen profilinde, yaklaşık %7 lik kararlı bir orandır. Yeter de artar bile?

9. Bir parti kurmazlar. Zaten ihtiyaçları da yoktur. Onlar zaten, Türkiye’nin rehber ruhudur. Görünmez elidir. Kritik dönemlerde hissedilir. En son noktada görülür.

10. %7 Kemalistleri Başta CHP olmak üzere tüm partilerin korkulu rüyasıdır isterlerse vezir, istemezlerse rezil ederler. Sisteme toplumsal ayar çekerler, gazını alırlar, gaz verirler denge kurarlar. Bazılarını, %10 barajının altına, bazılarını da, geçmişte üstüne getirmiştir.

11. Ayrıca Hükümet olmayı istemezler. Onlar zaten Halkın iktidarıdır Halkın tutmuş mayası ve efeleridir. Topu topu % 7’dir ancak, genleşerek çoğalma eğilimine girmişlerdir.

Kökü dışarıda da değildirler.

2. ve 3. el, kerameti kendinden menkul Atatürkçüleri ise; 1938 sonrası, Hükümetlerde ve koalisyonlarında temsil edilmiştir.

Bizden söylemesi…

Defalarca söylediğimiz gibi.!!

Ve defalarca kendilerinden hem özde hem siz de bir Kemalist icraat göremediğimiz  CHP' ye oy veremediğimiz gibi!!!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER