Suat ZOR Mckinsey, Arap Baharı Ve Türkiye!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Mckinsey, Arap Baharı Ve Türkiye!
Suat ZOR

Mckinsey, Arap Baharı Ve Türkiye!

Bir danışmanlık şirketi olan Mckinsey pek çok ülkede faaliyet göstermektedir. Dünya çapında 60’tan fazla ülkede ofisi var.

Türkiye’de ise Ankara ve İstanbul’da olmak üzere 2 ofisi bulunuyor. Bu şirket sadece danışmanlık yapmıyor, bulunduğu ülkede kendi yönetici kadrosunu üst düzey yönetime taşıyarak o ülkede tam anlamıyla söz sahibi oluyor.

Arap Baharı hengamesiyle ciddi bir şekilde değişim ve dönüşüm yaşayan pek çok islam ülkesi vardı. Bu ülkelerin ortak paydasi Mckinsey ile çalışmış olmalarıydı. Bahreyn, Mısır, Libya, Yemen gibi ülkeleri bu katogoride sayabiliriz. Buna Irak ve Lübnan'ı ekleyebiliriz.

İşin ilginç yönü şudur; McKinsey her ülkeye bir tarihî hedef koymaktadır.

Suudi Arabistan:( Hedef 2030)

McKinsey’nin Aralık 2015’te hazırladığı “Suudi Arabistan Ekonomisini Petrolün Ötesine Geçirmek” başlıklı rapor, Suudi ekonomisinin petrol dışı alanlara yatırım yaparak gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesi amacıyla geliştirilen strateji belgesi Vizyon 2030’un da temel dayanağını oluşturuyor.

Azerbaycan:( Hedef 2025) 2025 yılına kadar bir ekonomik yol haritası hazıradi.

Pakistan:( Hedef 2025)

Pakistan Hükümeti , 2011 yılında ekonomi ve kamu politikaları alanında, “Planlama Komisyonu”ndan ekonomik öncelikleri içeren “Vizyon 2025” adlı bir strateji belgesi hazırlamasını istedi.

Myanmar:( Hedef 2023)

McKinsey, Myanmar hükümeti için bir ekonomik reform raporu hazırladı. Raporda atılacak adımlarla Myanmar hükümetinin 2023 yılı hedef olarak belirlendi.

Bu ülkelerin tamamında çok büyük krizler olmaktadır.

Mckinsey'in İngiltere merkezli bir şirket olduğunu biliyoruz. Buradaki rothschild ailesi ile organik bağları olduğu ortada.

Bütün bunlardan çıkan sonuç şudur; McKinsey 'in elini attığı islam ülkeleri bölünmüş veya büyük büyük bir kriz geçirmektedir. Bu ülkelerden Suudi Arabistan' nin da çok ciddi bir kriz yaşayacağı ve dörde bölüneceği yazıldı ve çizildi. Trump'ın Suudi Arabistan ile ilgili konuşması çok önemlidir.

New York Times Gazetesi, Ortadoğu haritasının yeniden çizilebileceğini ve 5 devletten 14 yeni devlet çıkabileceğini iddia eden haritalı bir analize yer verdi.

PARÇALANMA POTANSİYELİ YÜKSEK 5 ÜLKE

Deneyimli dış politika analisti ve gazeteci Robin Wright'ın haritalı analizine göre, gelecekte en büyük parçalanmayı ise Suudi Arabistan yaşayacak. Wright'ın analizine göre parçalanma potansiyeli taşıyan devletler Irak, Suriye, Suudi Arabistan, Yemen ve Libya olarak belirtildi.

Bu açıklamalar 2013 yılında ifade edildi.

Dikkatimizi çeken h şudur ki, hepsi de McKinsey ile bir şekilde temas halindedirler.

Zaten rockfeller, bütün büyük ülkeleri parçalayarak dünyada 5 bin küçük devlet kuracağız söylemi burada kendisini gösteriyor.

Şimdi Türkiye 'de bu şirket ile Ekonomiyi krizden çıkarmayı düşünüyor.

Oysa Türkiye bu şekilde yağmurdan kaçarken doluya yakalanabilir.

TÜRKIYE NE YAPILMALIDIR

1- Tarımın desteklenmesi gerekir. Bu noktada hibritsiz tohumlar çiftçi ile buluşturulmalidir.

2- Büyük ve küçük baş hayvancılık teşvik edilerek desteklenmelidir.

3- üretim ekonomisine dönülmelidir. Çimento , şeker, kâğıt ve bunun gibi çok deneyimli olduğumuz fabrikalar derhal devlet

Kanalıyla açılmalıdır.

4- Ekonomi konusunda , McKinsey değilde, Prof.dr. Osman Altuğ gibi hocalardan faydalanmak gerekir.

5- Enerji konusunda , Pro.dr. Doğan Aydal gibi hocalardan faydalanmak gerekir.

Üreten bir Türkiye olmadığımız sürece krizlerle yaşamak zorunda kalacağımız unutulmamalıdır.

Cenab-ı Hak Devlet ve Milletimizi korusun

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
KRN 745     2018-10-06 "Türkiye ne yapmalıdır?" sorusunun daha net bir cevabı var. Türkiye, kendisini yönetebilecek gerçekten aklı çalışan kadrolar nasip olsun diye dua etmelidir. Çünkü ne halde, ne mevcutta o türden bir zeka görünmüyor. Zekayı bırakın, ortalama aklın bu kadar sorunlu olduğu bir toplumda nefes alıp verebiliyor olmak bile ancak Cenab-ı Hakk'ın lütfudur. Hak edildiğinden değil.
GALERİLER