Ümit Zeynep KAYABAŞ ​Sevginin dili paylaştıkça anlaşılır!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
​Sevginin dili paylaştıkça anlaşılır!
Ümit Zeynep KAYABAŞ

​Sevginin dili paylaştıkça anlaşılır!

Goussainville Hanımeli derneğinin kurucusu, Pembe Hekimoğlu’nun düzenlediği etkinlik; sabah kahvaltısı ile başlayıp, Paris eğitim müşaviri Murat Demirkıran’ın konuşması ile devam etti.

Pembe hanımın azmini, içtenliğini ve vatandaşları bilinçlendirmek için gösterdiği çabayı, takdir ediyor, ayrıca ev sahipliğindeki nezaketi için de teşekkür ediyorum.

 Paris’te yaşayan vatandaşlarımızın her konuda aydınlanması için seferber olan, gönül köprüsünü görevini üstlenmiş bu nazik hanımefendiyi tanımak, Onur verici. Programdan sonra üniversite öğrencilerini sorulara teşvik ederek, öncülük yapması, öğrencilerin aydınlanmasında büyük rol oynadı.

Eğitim müşaviri Murat bey, entegrasyon stratejilerini, ve kültürleşmeyi aydınlattı. Bireysel, dil, psikolojik ve ticari uyumlar ile çoklu kültüre geçişi örneklerini sunan Müşavirimizin semineri, vatandaş ve öğrenciler için büyük bir kazanımdı.

Çalışma ve Sosyal güvenlik müşavirliği, ateşe yardımcısı Tuğçe Elif Şenyıldız, Vatandaşları,

Emeklilik için bilgilendirdi.

Paris konsolosluğuna atanan Reyzan Acar, vatandaşlar ile tanıştı.

Program sonrası,  edebiyatçı dostlar ile tanışıp, neler yapılacağı konusunda müzakerelerimiz oldu. Birçok üniversite öğrencisi ile iletişime geçip, onları dinlemenin mutluluğu içinde olduk. Bir öğrencimizin dile duyarlılığı ve Türkçe’ yi güzel konuşamaya karşı duyduğu hassasiyeti dile getirmesi bizleri duygulandırdı. Bu konuda aktif çalışmalar düzenleyeceğiz.

Güzel dostlar ile tanışmanın verdiği mutluluk bir başka. Yapılan çalışmalar,  paylaştıkça büyür. Bunun için emek, sevgi gerekli. Yabancı bir ülkede kişiye en büyük destek, birlik ve beraberliktir. Yarınlara güzel şeyler bırakmak için, bugünün birbirini destekleyicisi, teşvik edici dostları olmalıyız. Bize çok şey katan atılımların arada kaynayıp,  gitmemesi için,  daha çok gönüllü dostlara ve desteğe İhtiyacımız var.

 Başarı desteklenirse,  toplum bundan istifade eder. Gurbette yaşam her yönden farklıdır, Zordur. Bunun ile birlikte buradaki içtenlik, saygı, sevgi ve birbirine açılan gönül pencereleri unutulmaz olandır.

Dünyada her şey bir parça sevgi içindir. Ve bu sevginin içi doldurulmadır. Dün bizi, bir araya toplayan şey sevgidir, yarın da sevgi olacaktır. İnsanın toplumsal ödevlerini harekete geçiren yegâne şey de sevgidir. Ve bu sevgin inceliğinde, derinliğinde olanlar üretken, zamanı iyi kullanan, bilinçli şuurlu ve paylaşımcı kişilerdir…

İnsan nerede olursa olsun önce kendini ana dilinde ifade etmeli, kendi dilinde, kendilerini tanıyamayanlar, tıkanırlar. Çünkü yapacak şeyleri sınırlanır.

Sevgi ve dil ortaklığının ana temeli iletişimdir. Kişinin kendi iletişimi, yakınları, sevdikleri ve toplum ilişkileri önemlidir.

Çocuklarımızı, gençlerimizi yarına taşımak için, sağlam bir iletişim ağına ihtiyacımız var. Kültürel iletişimi, gençlerimiz kendilerine kurdukları dünyada bulmaları mümkün değil. Gençlere ulaşmanın yolu ailedir. Gençlerin sesine ulaşmak için ailenin sesini dinlemeliyiz. Her şeyin yolu sevgiden geçer.

Birbirimizi anlama noktasında - yetkin ses -  dediğimiz hedeflere ulaşma figürünü gizli tutmayıp, ortak uzlaşmaya sahip olmamamız için, ortak çalışmaların çoğalması gerek

‘Anlatamıyorum’ diyen Orhan Veli Kanık’ ın ‘ Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel /Kelimelerinse kifayetsiz olduğunu’  dizesine bırakıyorum sözlerimi…  sevginin çoğalması  dileği ile ….

Ümit Zeynep KAYABAŞ

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER