Ankara KULİSİ CHP ve İYİ Parti'deki İstikrarsızlık AK Parti'ye güven kazandırıyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
CHP ve İYİ Parti'deki İstikrarsızlık AK Parti'ye güven kazandırıyor!
Ankara KULİSİ

CHP ve İYİ Parti'deki İstikrarsızlık AK Parti'ye güven kazandırıyor!

Ankara Meclis Kulisinde bu hafta İYİ Parti içindeki istikrarsızlık, dağınıklık ve varlık mücadelesi konuşuldu.

MHP bakiyesi ya da MHP uzantılı bir parti mi yoksa merkez bir parti hüviyetinde mi yapılanacak sorusu aslında ileride, çok değil yerel seçimlerin ardından Genel Başkan'ın kim olacağını da belirleyecek.

Üst akıl merkez parti olsun derken, Koray Aydın ve ekibinin ise anahtar teslim partiyi MHP'ye katma yönünde bir plan içinde oldukları konuşuluyor.

Bu yerel seçimler; İYİ Parti’nin bundan sonraki geleceğini, varlık alanını netleştirmesi, ontolojik gerçekliğini belirlemesi ve kaderini çizmesi açısından çok önemli.

Genel seçimlerde istenilen başarıyı gösteremeyen İyi Parti ve MHP arasında yüksek bir geçişken oy oranı olmadığı tespitinin test edilmesi bakımından önümüzdeki genel seçimler daha da anlamlı hale geliyor.

CHP' de ise başarısızlık kaçınılmaz.

Sandık boykotu yapacağı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden hemen sonra konuşulmaya başlanılan Kemalist ve Ulusalcı taban yanlış adaylara tepki gösteren reaktif seçmen ile birleşirse; Ankara ve İstanbul Büyük şehir belediyelerinin kazanılması imkânsız hale gelecek.

Aradaki oy kaçağı o kadar büyük ki; CHP'nin, İyi parti ile yapacağı ittifak bile; AK Parti'nin kemik potansiyel oy oranının altında kalma noktasında.

Gürsel Tekin'in İstanbul'dan aday gösterilmemesi durumunda bile, kaçak oy yüzde 5 civarında duruyor.

Mansur Yavaş'ın ittifak adayı olması durumunda; Ankara'da oy vermeyecek CHP seçmeni de bir o kadar.

AK Parti ve MHP ittifakının ağırlıklı olarak İstanbul, Ankara ve İzmir üzerinde etkili olacağı ise genel görüş.

Kürt oylarını, Kürtçü bir söylem üzerinden konsolide etmeye çalışan Canan Kaftancıoğlu ve HDP ittifakı bile; AK Parti'nin son kertede, yüzde 5 bandında bir farkla İstanbul'u kazanmasına engel olamayacağı görüşü ağırlıklı olarak seslendiriliyor.

Proje ve kişilerin öne çıkmadığı veya çıkartılmadığı genel seçim yarışı gibi, aslında bir anlamıyla da bir ‘genel seçim provası’ hüviyetinde yerel seçim yarışı seyretmeye hazırlıklı olun…

Ankara Kulisi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER