Fehmi DEMİRBAĞ Kültür Kuvvetleri Komutanlığı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kültür Kuvvetleri Komutanlığı
Fehmi DEMİRBAĞ

Kültür Kuvvetleri Komutanlığı

Bana göre Reis'in Kültür Bakanlığı ödül töreninde yaptığı konuşma muazzam işaretler taşıyordu. Her ne kadar akredite sanatçı ve kültür adamlığı vasfına haiz olamasak ta, görmezden gelinsek de önemli gördüm paylaşılan ifadeleri. 
15'liler Türküsü üzerinden lüzumsuz polemikler yapan kültür müdürlerinin bu sözleri iyice idrak etmeleri lazım. Kıt akıl (hödük) sahiplerinin bu harikulade tespitlerden nasipleneceklerinin ihtimali olmasa da ülkem adına, gelecek adına ümitlendim. 
Yıllardır bir başıma yaptığım mücadelenin devletimizin başındaki reisimiz tarafından onanması şahsımızı da onore etmedi değil.
Demek ki doğru yolda olan benmişim.
Karpuz kabuğu gölgesi festivallerle...
Apış arası, işkembe organizasyonlarla milleti oyalayan hödükler değilmiş yani bu milletten yana saf tutan!
Yıllardır Kültürden ve Kültür Ekonomisinin öneminden bahseden ve bu uğurda gayret gösteren bir kardeşiniz olarak 
Reisi kutluyorum.
Adam daha ne desin.
E hadi sıra sizde koltuk dolduranlar.
Reisin sözlerini karşılıksız koymayın! 
...
Ne demişti Reis ve biz yıllardır ne diyorduk, kulak kabartın hele!
...
Bir milletin eğer estetik zevki yoksa o ülkedeki diğer çalışmaların arzu edilen neticelere ulaşamaz. Bir toplumda sanat ve edebiyat felç olmuşsa o toplumda ortak değerlerin üretilmesi ve yaşatılması zordur.
RECEP TAYYİP ERDOĞAN

İlim, kültür, sanat, edebiyat ve ahlaki konularda kendi kimliğimizi korumak ve oluşturmak durumundayız. Başkasının kültürel değerleri ile kendin olamazsın. Ancak kültürel işgalin mağduru olursun.
FEHMİ DEMİRBAĞ

Bir ülkenin gelişmiş bir mimari anlayışı yoksa o ülkedeki üst yapının özgün bir ruh ve kimlik yansıtması beklenemez. Buna karşılık insanlarının manevi doyumunu ihmal etmiş sadece maddi varlıklarla hüküm süren toplumların da tarihte kalıcı izler bırakamadığını açık ve net görürüz.
RECEP TAYYİP ERDOĞAN

Nasıl insanların kimlikleri varsa şehirlerinde, medeniyetlerinde kendi kimlikleri vardır. Medeniyetin kimliği mimari de tezahür eder. Ruh dünyasını tamamlayamamış insanların yaşadığı, kimliksiz kalan şehirler metruk mahallerdir. Betonla bu çarpıklığı gizleyemezsiniz.
FEHMİ DEMİRBAĞ

Tarihteki kadim medeniyetlerin ve büyük devletlerin ortak özellikleri kültür ve sanat alanında önemli değerler üretmiş olmalarıdır. Milletin veya milletlerin medeniyetlerinin maddi ve manevi birikimini gelecek kuşaklara aktarma yolu kültür ve sanat değerleriyle, mimari eserleridir.
RECEP TAYYİP ERDOĞAN

Önce insanımızı inşa ve ihya hareketine ihtiyaç duymalıyız. Çocuklarımızı ancak kendi edebiyatımızla, kendi çizgi film kahramanlarımızla, kendi oyun ve oyuncaklarımızla bize aitliklerini kodlayabiliriz. Gelecek nesillerin akıbetleri bugünün çocuklarının nasıl yetiştirildiklerine bağlıdır. Gençlerini ihmal edenler gelecekten de imha olurlar.
FEHMİ DEMİRBAĞ

Kültür ve sanata önem veren devletler, sadece dönemlerinde itibar kazanmakla kalmadı, tarihin sayfalarında kadim bir medeniyet olarak kaydedilme şerefine de nail oldu. İnsanlar ve devletler gelip geçmiştir ama bu değerler günümüze ulaşmıştır. İnşallah gelecek kuşaklara da aynı şekilde miras kalacaktır.
RECEP TAYYİP ERDOĞAN

Allahsızlık ve ahlaksızlık girdabına kapılan nesiller, kendi nesillerini bilinçli bir şekilde yetiştiren toplumlar tarafından yönetilirler. Tarih kimliğini ve benliğini yitiren toplumların mezarlığıdır. Bugün varsak ve gelecekte de var olmaya devam edeceksek, bizi biz yapan değerlerimizden taviz veremeyiz. 
FEHMİ DEMİRBAĞ

Hangi sanat dalında olursa olsun, devletimize düşen nitelikli üretimi desteklemek, bu üretimin küresel ölçekte paylaşımını sağlamaktır. Çoğumuzun popüler kültür ürünü diye burun kıvırdığı üretimlerin, bunu üreten milletler adına dünyada nasıl bir nüfuz oluşturduğunu bugün çok daha iyi anlıyoruz. Milletler için bazen diplomasiyle, askeri güçle, ekonomik güçle kazanılamayacak başarılar, bir müzik eseri, bir edebiyat eseri, bir sinema eseri ile kazanılmaktadır. İletişimin hızının baş döndürdüğü günümüzde kültür ve sanatın etkileme ve dönüştürme gücü geçmiş zamanlarla kıyaslanmayacak kadar önemli hale gelmiştir.
RECEP TAYYİP ERDOĞAN

"Küresel şehirler, küresel markalar artık dünyada devletler gibi siyasi aktör haline geliyor. Kültür de siyaset ve ekonomi gibi stratejik unsur oluyor." Küresel markalar; İŞGALCİ KOLLUK KUVVETLERİDİR! ŞİMDİ MİLLİ MÜDAFAA ZAMANINDAYIZ! KIZLI-ERKEKLİ KAYBEDECEĞİZ YOKSA GELECEĞİMİZİ! YANİ; NE KARA KUVVETLERİ, NE HAVA KUVVETLERİ, NE DENİZ... İLLA Kİ; KÜLTÜR KUVVETLERİ!
FEHMİ DEMİRBAĞ

Hep söylediğim gibi geçtiğimiz 16 yıla baktığımda kültür sanat alanında yeteri kadar mesafe kat edememiş olmamızdan dolayı hep hayıflanırım, iç geçiririm. Kültür sanat meselesini ülkemiz ve milletimiz bakımından en az terörle mücadele, en az dış politika, en az temel hizmet alanları kadar önemli bir beka meselesi olarak görüyorum.
RECEP TAYYİP ERDOĞAN

İnsanımızı deizme, ensestliğe, eşcinsel sapkınlığa, uyuşturucuya, bilumum bağımlılıklara, teröre, kültürel yozlaşmaya ve nihai noktada ahlaksızlığa yakınlaştıran şeylerin; okullardaki ruhsuz eğitim, televizyon ve sinemadaki (paganizm-spüretilizm-cinsiyetsizlik-dinsizlik) ve bir kısım kitaplardaki çarpık söylemler ve dini oluşumlardaki yobazlık olduğunu... Aynı şekilde tahrif edilmeye çalışılan aile yapımız olduğunu toplumumuza bilmem nasıl anlatalım?

Fehmi Demirbağ

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert