Suat ZOR Doğu Türkistan Sorunu, AB, ŞİÖ ve D8 Süreçleri
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Doğu Türkistan Sorunu, AB, ŞİÖ ve D8 Süreçleri
Suat ZOR

Doğu Türkistan Sorunu, AB, ŞİÖ ve D8 Süreçleri

Türkiye Cumhuriyeti Ortadoğu'da ve Dünyada ki etkisini/nüfuzunu artırmak istiyorsa; mutlaka bağımsız bir sosyo- ekonomik bir oluşum kurmalıdır.  Ne Hristiyan/seküler AB( Avrupa Birliği)  ne de Marksist-Leninist bir çizgide şekillenen ŞİÖ (Şangay işbirliği örgütü) bu durumu sağlayamaz. Bu birliklere kısaca bir göz atalım

1-AB (Avrupa Birliği )  :Bu birliğin asıl karakteri Gnostik Hristiyan özellikleri taşımasıdır.  Türkiye Müslüman bir ülke olmasından dolayı asla Avrupa Birliğine alınmayacaktır.  1959 yılından beridir AB'nin kapısında bekliyoruz.  Bu birlik Hıristiyan kültürü üzerinde şekillenmiş olup,  Türkiye'nin girebilmesi mümkün görünmemektedir.

 2- ŞİÖ (Şangay İşbirliği Örgütü) :Bu örgüt ise 1996 yılında;  Rusya, Çin, Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan tarafından kurulmuştur.

Kuruluş amacı Bölgesel Güvenliktir.

Ne demek bölgesel güvenlik,  yanı Rusya ve Çin'in Sınır güvenliğini sağlamaktır.

2001 yılında kuruluşa Özbekistan'da katılarak üye sayısını 6'ya çıkarmışlardır.

Türkiye 'de bu örgüte katılmak istemiş ancak Çin buna rıza göstermemiştir. Bunun en büyük  nedenler arasında  ise ; DOĞU TÜRKİSTAN MESELESİ vardır.

Diğer taraftan ŞİÖ'de 4 tane Türk Devleti bulunmaktadır.  Ancak bu devletler,  sosyal ve ekonomik olarak bağımsız değillerdir. Buraya Türkiye'nin girmesiyle örgüt,  Türkiye eksenli bir yapıya dönüşebilme potansiyeline ulaşacaktır. Bundan dolayı da Çin bunu uygun görmemektedir.

Türkiye ne AB'ne de ŞIÖ'ne tam üye olarak kabul edilmeyecektir. O halde tek bir yol kalıyor ; o da D8 dir.

3- D8 : Muhterem Erbakan Hocamızın kurduğu ekonomik işbirliği teşkilatı olan bu oluşum Türkiye'nin aktif ve bağımsız hareket edebileceği tek örgüttür.

Bu örgüt güçlendirilip geliştirilerek Dünya meselelerinde söz sahibi olabiliriz.

Bugün Çin, Doğu Türkistan’da milyonlarca kardeşimizi öldürdü ve esir etti. Devlet olarak ciddî hiç bir girişimde bulunamadık. Ancak burada akan kanın vebali Türkiyeli Müslümanları ahirette mutlaka bulacaktır.

TÜRKİYE NE YAPMALIDIR ?

1- Bu mesele her şeye rağmen Birleşmiş milletler gündemine taşınmalıdır.

2- Bu mesele mutlak suretle ŞİÖ de bulunan 4 tane Müslüman / Türk devletlerine çok detaylı bir şekilde anlatılmalıdır.

3- Türk ve İslâm  Dünyasında bütün üniversitelerde Doğu Türkistan meselesi ile ilgili  konferansalar, paneller düzenlenmelidir.

4- İİT (islam işbirliği Teşkilatı) bu mesele ile ilgili toplanmalıdır. Ve yapılan zulümlerin durması için bir rapor hazırlamalıdır.

5- Çin' in " Tek Kuşak Tek Yol" projesinde orta koridor Türkiye’ye verilmişti.  Bu projenin gerçekleşmesi için Türkiye olmazsa olmaz bir ülkedir.  Bundan dolayı Türkiye elindeki kartı çok iyi kullanmalıdır.

 6- Türkiye’de ki STK'lar harekete geçirilmelidir.

7- Son günlerde sıkça ifade edilen Doğu Türkistan olaylarını CIA kontrol ediyor saçmaladığını da kesinlikle dikkate almamak lazımdır.

CIA daha doğmamışken OSMAN BATUR ve bu periyottaki pek çok oluşum harekete geçmişti.

Rabbim devlet ve Milletimizi korusun.

Suat ZOR

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert