Rumeysa Betül DOĞAN Medeniyet öncülerimiz: Sezai Karakoç
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Medeniyet öncülerimiz: Sezai Karakoç
Rumeysa Betül DOĞAN

Medeniyet öncülerimiz: Sezai Karakoç

1933 yılında Diyarbakır Ergani’de doğdu. 1954 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuştur. Şiirleriyle yayın dünyasına girmiştir. Büyük Doğu Dergisinde Edebiyat sayfası düzenlemiş, Şiir Sanatı, Büyük Doğu ve Pazar Postası dergilerinde edebiyat-sanatla ilgili yazılar yazmıştır.

Sağ ve Müslüman kesime yeni şiirin, yeni edebiyat anlayışlarının kapılarını açan Diriliş sırf edebiyat dergisi olarak kalmamış, özellikle Sezai Karakoç’un deneme yazılarıyla düşünce tarafı da ağırlıklı ve etkili olmuştur. 1990 yılında Diriliş Partisi’nin kuruluşunu da gerçekleştiren Karakoç, halen bu partinin genel başkanıdır.

“İki yüz yıldır başımıza gelenleri düşüne düşüne, değerlendire değerlendire bir derleniş toplanışın ilk çıkış noktasına varabiliriz. Geçmiş zamanı değerlendirmeden gelecek zamanın karanlığını biraz olsun ışıtmak mümkün değildir.”

“Tarihi bakımdan İslam’ı sadece Arap kültürü kabul etmeye imkân yoktur. İslam medeniyet ve harsının temeli vahiydir. Yani İslam kültürü bir ilahi kaynaklı kültür olarak insanlığın kültürüdür.”

“Ayağa kalkarak omuzlarından ölü tozlarını silkmek isteyen İslam dünyası, içe ve dışa geçmişe ve geleceğe dönük bilme iştihasını tazelemek zorundadır.” Sezai Karakoç

 Rumeysa Betül Doğan

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert