Suat ZOR S- 400 ve ABD
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
S- 400 ve ABD
Suat ZOR

S- 400 ve ABD

Türkiye, Hava savunma sistemine olan ihtiyacını gidermek için ABD'den Patriot Füzelerini almak istemiş ancak ABD ve Avrupa’nın ilgili ülkeleri bize olumsuz cevap vermişlerdi. Aynı zamanda 15 Temmuzdan önce Türkiye’de bulunan Patriot sistemlerini de kaldırmışlardı. Bu durumun nedeni 15 Temmuzda çok net anlaşılmıştı.

S-400 füzelerinin Türkiye tarafından alınmasının ABD tarafından engellemesinin sebeplerini şöylece sıralayabiliriz.

1- Türkiye NATO ülkesidir,  dolayısıyla s-400 Rus yapımı bir silahtır.  Bu noktada entegrasyonu mümkün olmayacaktır. Bu gerekçe ileri sürülmüştür. Fakat bu gerekçesi inandırıcı değildir çünkü NATO ülkesi olan, YUNANİSTAN,  SLOVAKYA, KIBRIS RUM KESIMI Rus yapımı, S-300 Füzelerini kullanmaktadır. ABD bunlara niçin karşı çıkmamıştır.

2- S-400 sistemlerine eklenen yeni nesil bir füze(Roket) ile (40H6) yapılan denemede 10 000 km bir menzile ulaşabileceği saptandı.

İşte bu durum hem ABD'yi ve hem de AB ülkelerini oldukça rahatsız etti.

3- Yakın bir zamanda Israil’in kullandığı F-35 savaş uçağının Suriye'de S- 200 füzelerinin düşürmesi,  F-35 projesini çok zor bir duruma sokmuştu.

Böylece S-400 sistemi ile bütün F serisi uçaklar kolayca vurulabilecektir. Bu durumda ABD çok ciddi bir para ve prestij kaybedecektir.

4- S- 400 menzil olarak 600 km de etkili olacak bir mekanizmaya sahiptir.

Bu sistemi kurduğumuzda,  Doğu Akdeniz, Suriye ve Ege denizinde üstünlük bize geçecek ve Türkiye’ye bir hava saldırısı mümkün olmayacaktır.

ABD NEDEN TÜRKİYE'NİN S-400 'e sahip olmasını istemiyor?

Asıl sorulması gereken soru budur.

Bana göre ABD mutlaka Türkiye’ye kendisi direk olmasa da dolaylı bir hava saldırısı düşünüyor. Bu nedenle hava savunma sistemimizin olmasını istemiyor.

Çünkü Dünyada hiç bir Ordu karadan Türkiye’ye saldırmaya cesaret edemez. Bu yüzden tek yol havadan saldırmaktır. Türkiye bu önlemi aldığında derin bir nefes alacaktır.

Devletimiz her şeye rağmen S-400 savunma sistemini almalı ancak akabinde bu sistemin teknolojik transferini gerçekleştirip milli bir yazılım ile bize özgü yeniden dizayn etmelidir.

Bu mesele çok kısa bir zamanda gerçekleştirilmelidir. Çünkü bu yaz çok sıcak geçecektir.

Rabbim devlet ve Milletimizi korusun.

Suat ZOR

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert