Yücel EMRAH Musa (a.s) kimdir?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Musa (a.s) kimdir?
Yücel EMRAH

Musa (a.s) kimdir?

Musa...

Su ve Yeşil...

Sadece bir isim değildir Musa. Aynı zaman da zalime karşı bir direniş ve diriliş felsefesidir. Yeryüzü Firavunlarının korkulu rüyasıdır Musa. İsmi anıldığında, kudretinden dolayı zalimlerin elleri birbirlerine dolanır, mazlum ve mustazaflar ise umut dolu bir bekleyişin içerisine girerler. Öyle çok korkarlar ki rüyalarında bile görmek istemezler O'nu. Gördükleri zaman zulümleri kat kat artarak devam eder fakat Musa'nın özgürlük mücadelesine engel olamazlar ve “nasıl bir devrim ile devrileceklerini” çok iyi bilirler.

Peki, zalimlerin ismi anılınca ürperdiği bu isim kimdir?

O kadim Nil'in evladı. Sadece annesinin kucağında olup benliğini o yaşta koruyan bir kişilik. Bulunduğu cağın süper gücü olan Mısır’ın ve cağın diktatörü olan Firavun'un sarayında büyüyüp, çölü saraya tercih eden muhteşem bir devrimci. Haksızlığa yumruk sallayan adalet dolu bir ruh. Kutsal Tuva'nın öğrencisi. Hidayet ve rahmet kitabı Tevrat'ın sahibi ve “kavmini karanlıktan nura" çıkartmak için ter döken bir uyarıcıdır.

Firavun gibi zalim bir krala “yumuşak söz” ile giden bir davetçi. Sihirbazlar ile yaptığı düello da Rabbine dayanarak galip gelen korkusuz bir elçi. O sadece cağın diktatörü ile değil, aynı zamanda büyük bir servete sahip kapitalist Karun ve dini tekeline alan din adamı Haman'a karşı mücadele eden yorgun bir kişilik. Mazlum halkı için kendini tehlikeye atan örnek bir vatansever ve halkını zincirleyen Tanrıça Hathor'un düşmanıdır O.

Mısır'dan çıkarken denizi yaran ve taşa vurarak 12 pınar çıkartan güçlü asanın sahibi. “Sen haklısın Ey Musa ama Firavun karnımızı doyuruyor” ve “ Sen Allah’ın ile git savaş” deyip zillet içerisinde yaşayan hakkına merhamet gösteren bir yürek. Kırk günlük sözün ardından buzağıya tapan halkına karşı Eyüp gibi sabır gösteren bir peygamber. Buzağıyı yapan Samiri gibileri ile savaşan bir idareci. Ve kızların sağ bırakılıp erkeklerin boğazlanarak öldürüldüğü dönemde mazlum ve mustazafları kurtaran bir kahramandır Musa.

Firavunlara galip gelecek Musaların varolması dileği ile...

Yücel EMRAH

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert