Yaşar BAŞ Yenidünyanın sonu görünüyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Yenidünyanın sonu görünüyor!
Yaşar BAŞ

Yenidünyanın sonu görünüyor!

Yenidünyanın yaldızları dökülmeye başladı. İflasın en net görüntüsü ucuz taktiksel arayışlardır. Ölçülü ve tutarlı davranmaktan vazgeçmenin birinci nedeni özgüven yoksunluğudur. Belirli bir durumda ilkeli davranmak ve bunun sonuçlarını göze almak için gereken cesareti gösterebilmek öncelikle özgüven gerektirir.

Yeni Dünya ABD, sanki çok kısa bir zaman sonra yıkılacakmış gibi telaş içinde. Telaş başlamışsa ne ölçü kalır ne de ilke. Yüz yüze geldiği her problemden kaçmak için yalan söyleyen çocuk gibi davranmaya başladılar. Ucuz ve tutarsız taktik davranışlar ABD’nin büyük devlet iddiasının da sonunu getiriyor.

Sanıyorlar ki kendi sınırlarının ötesine uzandırdıkları saldırganlıklar nedeniyle dünyanın geriye kalanı diz çökecek. Tarih bize büyük imparatorluklar gösterdi. Adalet üzerine bina edilmeyen hiçbir iktidarın ayakta kalamayacağını da gösterdi.

Son dönemde Türkiye üzerinde yoğunlaşan saldırganlıklar bizi değil onları küçültecektir.

Türkiye uluslararası hukuk ve temel insani değerler üzerine konuşlandırdığı bağımsız siyaseti ile yükselen yeni küresel değerdir.

Hükümetlerin saldırganlıklarının bir değeri yok. Önemli olan küresel vicdanın ne dediği. Hükümetler eninde sonunda kendi toplumlarının hakim eğilimlerine uyumlu bir şekilde davranmak zorunda kalacaktır. 

Hakan Atilla’yı haksız hukuksuz ve haydutlara benzer şekilde hapsettiler. Hiçbir şey cezaevinde geçen dönemde kendisinin ve ailesinin çektiği acıların karşılığı olamaz. Ama sayılı günler geçti ve bir vatanseverin sahip olduğu gururla ülkesine geriye döndü. Kendisi ve ailesi bundan sonra bu gururun keyfini yaşayacaklardır. Hakan Atilla’ya haksız ceza vermek ABD’nin milletimiz nezdindeki hatta küresel ölçekteki itibarını ayakların altına indirdi. 

Hava savunma sistemi konusunda Türkiye ile oynamanın sonucunda Türkiye çok daha güçlü bir hava savunma sistemine sahip oldu.

İHA’ları aramızdaki dostluk ve işbirliği ilişkisinin gerektirdiği ahlaka aykırı olarak vermediler. Ne oldu çok daha güçlü İHA’lara hatta SİHA’lara sahip olduk. Yerli teknoloji ile topraklarımızı terör örgütlerine mezar yaptık.

Sınırımızı terör yuvasına çevirmeyin dedik, terör örgütlerine binlerce TIR silah verdiler. Sonuçta o silahları da iş birliği yaptıkları teröristlerle beraber gömdük.

F35 konusundaki hukuk tanımaz davranışlarının sonunda da kaybeden Türkiye değil ABD olacaktır.

Türkiye F35 olmadan da kendine bir yol bulur. Ama ABD Türkiye olmadan buralarda yaşayamaz.

Bundan sonra da Türk Milletinin gönlünü kazanamazlar. Türk milletinin dostluğunu kaybetmenin ne demek olduğunu aslında çok iyi biliyorlardır.

Buna rağmen sahip oldukları potansiyelin son kırıntılarını koruyacak şekilde davranmıyorlar. Çünkü böyle bir özgüvenleri yok. 

Lobiler ve çıkar odakları yeni dünyanın kredisinin son kırıntılarını da tüketmek için bu kadar iştahlı ve sanki yarına hiçbir şey kalmayacakmış gibi telaşla saldırdığına göre, demek ki gerçekten sona doğru yaklaşıyorlar. 

Yaşar BAŞ

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert