Yaşar BAŞ Türkiye O Suudi Kadın Görevliyi Ödüllendirmeli
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Türkiye O Suudi Kadın Görevliyi Ödüllendirmeli
Yaşar BAŞ

Türkiye O Suudi Kadın Görevliyi Ödüllendirmeli

Hac görevi için Suudi Arabistan’a giden Badegül isimli Türk hacı adayının pasaport kontrol işlemlerini yapan Suudi kadın görevlinin insanlık kokan ses tonuyla Türkçe konuşarak pasaport kontrol işlemlerini yapışına dair videoyu gördünüz mü bilmiyorum? 

Görmediyseniz mutlaka bulup bir izleyin. Müslümanın asli karakteri olması gereken zarafeti, nezaketi, merhameti hülasa insanlığı orada göreceksiniz.

Bir gün insanlık ve özelde İslam dünyası, barış ve huzuru inşa edecekse işte tam da bu vicdan üzerine bina edilecektir.

Suudi Arabistan veya herhangi bir ülke ile hükümetler düzeyindeki ilişkiler ne olursa olsun, hiç birimizin dünyanın hiçbir yeriyle vicdan ve insan temelindeki diyalogların kesilmemesi lazım. 

Dış politika sadece hükümetler arası ilişki değildir. Dış politikanın çok daha geniş zemini milletler arasındaki ilişkilerdir. 

Bu ilişkilerin insani yönü vardır. Ekonomik yönü vardır. Sosyal yönü vardır. Yani hayata dair her ne varsa, milletlerarası ilişkilerin konuları arasında bunlar vardır.

Dünyanın herhangi bir yerinde ister katılımcı bir sistem olsun, ister otoriter bir sistem olsun, ister monarşik bir sistem olsun, ister üniter sistem olsun ister federal sistem olsun, ister parlamenter sistem olsun isterse de başkanlık sistemi olsun yani sistemin esası ne olursa olsun hiçbir sistem kendi halkından tamamen kopuk yaşayamaz. Bazı yerlerde halkın iradesi yönetime birinci elden, doğrudan ve birebir yansır. Bazı yerlerde halkın yönetim üzerindeki etkisi azdır. Ama hiçbir yerde halkın yönetim üzerindeki etkisi sıfır değildir.

Bu nedenle dış politik ilişkilerde muhatap ülkenin halkı ile kurulacak duygusal bağ, hükümetler arasındaki taktik ilişkilerden çok daha değerlidir. Hükümetler geçer. Milletler arasındaki duygusal bağ zedelenmemişse milletlerarası ilişkiler devam eder.

Dış politikaya ilişkin olarak alınan her kararda, muhatap ülkenin halkı üzerindeki duygusal etkilerin mutlaka gözetilmesi gerekir.

Suudi kadın pasaport kontrol görevlisi, orada pasaport kontrolü için bekleyen Türk hacı adayına kötü davransaydı Suudi Arabistan bundan ne kazanabilirdi ki? Suudlu bayan kardeşimiz belki kendisi de farkında değil iki milletin gönülleri arasından dünyanın en geniş köprüsünü kurdu. Hiç bir taktik ve siyaset hesabı yapmadığı sesinin tonundan belli. Uzun zamandan bu yana hasret kaldığı bir yakınını görmüş gibi hasretle ve muhabbetle bir kucaklama.

İhtiyacımız olan şey işte tam olarak bu. Aramıza şeytanların girmesine fırsat bırakmayacak sıcaklıkta bir kucaklaşma. Birbirimize sırtımızı dayayacak bir güven. Aramızdaki ihtilaflar için Müslüman olmayanı hakem olmaktan çıkaracak diyalog. Bize lazım olan bu. Birbirimizin alanını daraltıp, düşmanlarımıza muhtaç hale getirmekten hiç kimseye fayda çıkmaz.

Kardeşçe bir gülümseme tankların, topların, uçakların, füzelerin ve silahların acımasızlığına sünger çeker.

Yaşar BAŞ

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER