Yaşar BAŞ Yasal derneğe üyelik terör örgütü üyeliği sayılır mı?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Yasal derneğe üyelik terör örgütü üyeliği sayılır mı?
Yaşar BAŞ

Yasal derneğe üyelik terör örgütü üyeliği sayılır mı?

Aslına bakarsanız bundan daha saçma bir soru olamaz. Aslında bu soru genelde terör, özelde FETÖ soruşturmaları konusunda herkesin el ele vererek ortaya çıkardığı kafa karışıklığının boyutlarını da gösteriyor.

Yasal bir dernek, yasa dışı bir faaliyetin şemsiyesi veya örtüsü olabilir mi?

Adı üzerinde yasa dışı faaliyet. Herhangi bir faaliyet yasa dışı ise o yasa dışı faaliyeti belirli şekli ölçülere indirgeyemezsiniz. Yani yasa dışı örgütler her türlü görünüm içinde olabilirler. Dolayısıyla yasal bir görünüm altına yasa dışı bir faaliyetin gizlenmesi pekâlâ da mümkündür.

Yasa dışı örgütler ister terör örgütleri olsun isterse de terör örgütleri olsun, temel önceliği devletin güvenlik teşkilatından gizlenme esasına göre organize olurlar.

Bazıları devlet kuvvetleri ile karşılaşmamaya çalışır, bazıları ise yasal görünümlerin altına sığınarak devlet kuvvetlerinin içine sızar.

Çıkar amaçlı suç örgütleri genellikle devlet kuvvetleri içinde menfaat bağı kurduğu kimseler üzerinden hareket eder.

FETÖ denilen Pensilvanyalı şeytanın örgütüne gelince, devletin resmî organlarını ele geçirmeyi temel amaç edinmiş bu lanet örgüt, bildiğiniz veya bilmediğiniz bütün resmî görünüşler içinde olabilir veya içine sızabilir.

Dolayısıyla söz konusu olan FETÖ olunca, bildiğiniz resmî kalıpların tamamı bu örgütün oyuncağı haline gelebilir.

2010 yılındaki HSYK seçimlerinde, devletin temel organlarından biri olan HSYK bu terör örgütünün kontrolüne geçmişti.

Elbette 17-25 Aralık darbe girişiminin ortaya çıkardığı devlet refleksi, şeytanın örgütünün kontrolünü kırıp atmıştı.

Devletin resmî kurumları dahil birçok alana sızan bu lanet örgüt, yasa dışı amaç ve örgütü gizlemek için birçok sivil toplum kuruluşu ve şirket kurdu.

Şeytanın örgütünün devlet kurumlarının bilgisi ve onayı ile kurduğu dernek, sendika, vakıf ve şirketlerin yasa dışı amaç ve eylemleri meşrulaştırdığı kabul edilir ise, bu takdirde ortada soruşturulacak ve cezalandırılacak eylem kalmaz. İnanın darbe davaları dahil hiçbir davada bir tek kimse cezalandırılamaz.

Darbe davalarında sanıkların ortak savunması ne? Hepsi tek bir ağızdan diyor ki; aldığınız emri uyguladık. Terörist olan üstlerinden gelen emri uygulamak darbecilerin eylemini hukuka uygun hale getiriyor mu? Hayır. Gerektiğinde devlerin resmî hiyerarşisi bile terör örgütünün kullandığı bir yasa dışı araca dönüşebiliyorsa, bir dernek, bir sendika, bir vakıf veya bir şirket koşulları bulunmakta ise terör örgütünün araçlarından biri haline gelebilir.

Bilen bilmeyen bazılarının çıkıp yasal bir şemsiye altındaki faaliyetin terör faaliyeti sayılamayacağı gibi genellemelerde bulunması cehalettir.

Artık uyuşturucu mafyası bile faaliyetini resmî bir şemsiye altına gizliyor.

Önemli olan resmî veya özel hiç fark etmez yasal bir çerçevenin terör amacı için araç haline getirilip getirilmediği?

Eğer bir dernek terörist amaçların aracı haline gelmişse, o derneğin yöneticisi olmak hatta gerektiğinde üyesi olmak bile terör örgütü üyeliği için yeterli olabilir. 

Yaşat BAŞ

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert