Ravza ZEYBEK En Büyük Örneğimiz
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
En Büyük Örneğimiz
Ravza ZEYBEK

En Büyük Örneğimiz

En güzel sözlerin sahibinin adıyla… Allah’ın adıyla…

‘Ey insanlar! Şüphesiz sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık, tanışasınız diye sizi kavim ve kabilelere ayırdık, Allah katında en değerli olanınız O’na itaatsizlikten en fazla sakınanınızdır. Allah her şeyi hakkıyla bilmektedir, her şeyden haberdardır.’ Hucurat Suresi:13

Aile olmak insanlık tarihinin en eski kutsal kurumudur. Hz. Adem (a.s.) ile Hz. Havva annemizin evliliği ile başlamıştır. İnsan toplumsal bir varlıktır. Bu toplumsallığı ilk başta aile kurarak oluşturur. Bir arada yaşama becerisini ilk olarak aile içinde alır. Aileyi oluşturan erkek ve kadının birlikteliği zaman içinde farklılıklar baş gösterse de temelde hiç değişmeyen bazı esaslar üzerine kurulur. Bunlar merhamet, sevgi, saygı ve sadakattir. Temelde bu değerler oldu mu aile ayakta durur ve her geçen zaman da daha bir güçlenir.

Saydığımız bu temel kaideler yoksa ne kadar birbirlerini sevdiğini söylesin çiftler ayrılmaya o aile yıkılmaya mahkûmdur. Toplumsal olarak evliliğe bakış açımızın nasıl olduğunu öğrenmek için sosyal medyayı biraz gezinmek ve gündüz televizyon programlarına bakmak yeterli. Ya da bir hanımların günlerine birkaç kez katıldığınızda evlilik veya evliliğe verilen değeri görebiliyoruz.

Boşanma oranları evlenmelerin önüne geçmiş durumda. Evlilik oyun gibi algılanıp menfaatler üzerinden,  pazarlık yapılan bir kurum haline geldi. Halbuki  bizler de evlilik anlayışı ebediyete yol alan bir birlikteliğin adıydı. Evlilik kutsal sayılır verilen emekler hesap kitap meselesi haline gelmezdi.

Günümüz insanı kalabalıklar içinde yapayalnız. Dünya hayatı fazlasıyla meşakkâtli ve sıkıntılı. Mutlu aile hayatı olanlar bu sıkıntıları ve dünyalık dertlerin üstesinden daha kolay geliyorlar. Allah Rasulü efendimizin örnek hayatına baktığımızda, Hz. Hatice (r.a.)annemizle olan evliğinde, peygamberlik vazifesi verilmezden önce on beş yıl evlikleri gayet uyumlu ve çocukları ile mutlu bir evlilik görüyoruz. O’nun güzel örnekliği İslam dinin ilk yıllarında Hz. Hatice (r.a.) annemizin vefakâr ve eşine destek olması başlı başına bir örnektir.

Gerek Hz. Peygamberin hayatında gerekse sahabe efendilerimizin hayatında günümüz insanının evliliklerinde birçok sıkıntılarına derman olacak ipuçları var.

Bizler olaylara dünyevi bir bakış açısıyla baktığımız için sorunları çözemiyoruz. Son yıllarda kadın cinayetlerine baktığımızda yüzde sekseni, boşanmak üzere olduğu veya evlerinden uzaklaştırma alan kocaları tarafından bu cinayetler işlenmekte. Evlilik haklar üzerinden değil merhamet ve sevgi üzerinden devam eder. Eğer sorunları sevgi ve merhamet ekseninde çözemezsek aile sorunlarına çareler bulamayız. Sorunlar katlanarak çoğalacaktır.

Aileye bakışımız ve sorunlarına çözüm olarak Kur’an-i bir bakış ile bakmak ve Allah Rasulü’nün örnek hayatını rehber edinmemiz lazım. Bu sözümüze bile çok olmaz bir şey istemişiz gibi inanmaz inaçlılarımız var! Bu sene Mevlid-i Nebi kutlamalarının ana konusu Hz. Peygamber ve Aile… Hz. Aişe’ye Peygamberimizin ev haline soranlara ‘Siz hiç Kur’an okumuyor usunuz? O’nun ahlâkı Kur’an’ dır’ demiştir. Gelin Allah Rasülü’nü daha iyi tanımak ve onun örnek hayatını hayatımıza uygulamak için Efendimizle tanışalım…. 

Ravza ZEYBEK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert