Süleyman GÜLEK Zulme Karşı Çıkmak
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Zulme Karşı Çıkmak
Süleyman GÜLEK

Zulme Karşı Çıkmak

Zulüm hakkın dışına çıkmak ve doğru olmayan davranışlardır. Allah’ın koyduğu sınırı, haddi aşmak zulümdür. Rabbimiz bu gerçeği bildirmektedir: “Allah’ın koyduğu sınırı aşanlar zâlimdir.” (Bakara, 2/229) Adaletin, hak ve hukukun gözetilmediği ortamda zulüm vardır.

Dinimizde zulmün her çeşidi yasaktır. En küçüğünden, en büyüğüne her türlü haksızlık, kötülük,  aldatma, kandırma, hırsızlık, yolsuzluk, yalan-dolan, iftira, hile, cana kıyma,  insanlara zarar vermek zulmün muhtevâsına girer. “Doğrusu Allah zulüm edenleri sevmez” (Şûrâ, 42/40) buyrularak zulmün her çeşidinden sakınılması istenmektedir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v)’in: “Merhamet etmeyene merhamet olunmaz.” (Müslim, Birr ve Sıla 23) buyruğu üzere ilahî rahmete ve bağışlanmaya ulaşabilmenin yolu başta insana olmak üzere diğer yaratılmışlara da merhametli olmaktan geçmektedir.

Yüce Allah şöyle buyurur: “Zulmedenlere asla meyletmeyin, yoksa size de ateş dokunur. Sizin Allah’tan başka dostunuz yoktur. Sonra size yardım da edilmez.” (Hûd, 11/113) Kur’an-ı Kerim’in en çok üzerinde durduğu kötülüklerden biridir zulüm. Bütün peygamberlerin tevhid mücadelesi, aynı zamanda insanların onurunu, izzetini, şerefini ve haysiyetini ayaklar altına alan her türlü baskı ve zulmü ortadan kaldırmaya yönelik olmuştur.

Zulüm, haddi aşmaktır. Hak ve hukuk tanımazlıktır. Adaletsizliktir, haksızlıktır. İnsanı insan yerine koymamaktır. İnsan haklarını, kul hakkını en büyük ihlaldir. Bu sebeple zulüm, hem bu dünyada hem de ahirette cezası şiddetli olan büyük bir günahtır. Kur'ân-ı Kerimde Yüce Allah; “Kim bir insanı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarma (gibi bir sebep) olmaksızın öldürürse, o bütün insanları öldürmüş gibi olur. Her kim de birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa bütün insanları yaşatmış gibi olur…” (Maide, 5/32) buyurmuştur.

Peygamberimiz (s.a.v.): “Her Müslüman’ın diğer Müslüman’a canı, malı ve ırzı haramdır.” (Buhârî, İlim 37) buyurark insanlara zarar verilmemesi gerektiğini vurgulamaktadır. Tabii ki şefkat ve merhameten yoksun olanlar, kadına, çocuklara ve yaşlılara  herkese çok rahat kötülük yapabilir, zarar verebilir.  Bu açıdan iyi bir insan olmanın yolu, merhametli olmaktan geçer. Merhametli olan kişi kendine ve diğer insanlara zarar vermez. Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: “Mü’min diğer mü’minlerin onun elinden ve dilinden emin olduğu (zarar görmediği) kimsedir.”  (Buhârî, İman 4)  Güzel ahlâklı ve faziletli müslümanı Peygamber Efendimiz, diliyle ve eliyle öteki müslümanlara zarar vermeyen kişi diye tarif etmiştir.

Malumunuz olduğu üzere 15 Temmuz 2016’da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının darbe girişimi ile insanlara maddi ve manevi çok büyük zararlar vermiştir.  Darbe, insanlara büyük zaralar verdiği için zulümdür.  Silahlı terör örgütü FETÖ’nün darbe girişiminde 240 kişi şehit oldu. 1440 kişi de yaralandı.  İslâm’i bir cemaat görünümü altında bu örgüt kırk yıldır insanlara çeşitli şekilde büyük zararlar vermiştir, hala zarar vermeye devam etmektedir. Darbe girişimiyle FETÖ'nün iç yüzü tamamen ortaya çıkmıştır. Artık bu olaylardan sonra bu guruba karşı hiçbir sempati ve destekleme durumu asla söz konusu olmamalıdır. Bu Fetullahçı Terör Örgütünü hala savunan varsa onlara yazıklar olsun!

Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: “İki haslet vardır ki, o ikisinden daha güzel bir şey yoktur. Bu iki davranış şunlardır:

1. Allah’a iman etmek,

2. Müslümanlara faydalı olmak.

İki davranış daha vardır ki, o ikisinden daha kötü bir şey yoktur. Bu iki davranış da şunlardır:

1. Allah’a ortak koşmak,

2. Müslümanlara zarar vermektir. Hadiste görüldüğü gibi Allah’a ortak koşmak,

insanlara zarar vermek çok büyük bir kötülüktür.

Ayet şöyle der: “Kim iyi bir iş yaparsa, bu kendi lehinedir. Kim de kötülük yaparsa aleyhinedir. Rabbin kullara zulmedici değildir.” (Fussilet, 46)   “Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma. Ancak Allah onları cezalandırmayı, korkudan gözlerin dışarıya fırlayacağı bir güne erteliyor.” (İbrahim, 14/ 42)

Allah’u Teâlâ’ya yerde ve göklerde hiçbir şey gizli değildir. Hepsi Allah’ın bilgisindedir. Kimin ne yaptığını ve hatta içinde neyi sakladığını bilir, ancak onların cezalandırılmasını dilediği zamana kadar erteler, fakat ihmal etmez. Hak ve hukuklara dikkat etmeyenlerin karşılığını göreceğini, zulüm den sakınanların da karşılığını göreceğini şu ayeti kerimelerle daha iyi anlıyoruz. “Kim zerre kadar hayır işlerse onu görür. Ve kim zerre kadar şer işlerse onu görür.” (Zilzal,9 9/ 6-7)

Bu ayetler de anlaşılacağı gibi insan mutlaka yaptığının karşılığını görecektir. Yani hesap vermemek gibi kaçmak gibi bir ihtimal asla olmayacaktır. "Zulmedenlere,’Ebedî azabı tadın! Siz ancak vaktiyle yaptıklarınızın cezasına çarptırılıyorsunuz' denilecektir" (Yunus, 10/52) Müslüman, her zaman zulmün ve zalimin karşısında, mazlumun ise yanında yer almalıdır. Zulme şahit olan herkes, en az zulme uğrayan kadar zulme karşı durmalıdır. 

Hiçbir sebep zulmü, meşru kılamaz. Dinimiz, gerek insana gerekse diğer canlılara karşı zulmü kesin olarak yasaklamıştır.  Sevgili Peygamberimiz de yemin ederek insanlara haksızlık ve zulmeden kişinin, cehenneme gireceğini, cennetten de mahrum bırakılacağını ifade etmiştir.  (Müslim, Îmân 218) İnsanlara zulüm edenler zalimdir.  Zulme rızâ da zulümdür. Bir zâlimin zulmüne engel olmak için çalışmamak, korku yüzünden susup oturmak, onun zulmüne ortak olmak demektir. "Zulmedenler nasıl bir inkılâpla devrileceklerini (yakında) bileceklerdir!" (Şuarâ, 26/227) Onurlu insanların tavrı şu olmalıdır: Kim olursa olsun, mazluma yardım etmek; kimden gelirse gelsin, zulme karşı olmak… Zalimler için yaşasın cehennem!

Süleyman Gülek

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER