Advert
Kalk Ve Bak Ecdadın Korkmadı, Korkmayacak
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Kalk Ve Bak Ecdadın Korkmadı, Korkmayacak

Kalk Ve Bak Ecdadın Korkmadı, Korkmayacak

Aziz şehitlere, kıymetli ecdada, Üstad Mehmet Akif'e İthafen... 

Sen korkma dedin, bize yazdığın Milli Marşın daha ilk mısraında. Bizler peşin peşin korkmadık. Sen, son ocak kalana kadar sancağı indirmeyin dedin, bizler tek tek canlarımızı ortaya koyduk. 240 kapı açıldı, sonsuz hayata, Cennette. Ne savaştaydılar, ne kiminle savaştıklarının farkında, ne de ellerinde küçücük bir çakı vardı. Bir canları emanetti. Onunla karşı koydular, benliğini satmış bir avuç acize.

Kurtuluş Savaşındaki, Çanakkale Destanında ki ay- yıldız "benim, milletimindir", dedin. Parlayacak dedin, ay- yıldız parlasın diye gözünü kararttı binlerce insan. İyi ya kolay elde edilen, kolay kaybedilirdi. Atadan, ecdattan kalan, can ve kan karşılığında kalmıştı bize, neyle aldıysak onu almadan vazgeçemezdik.

Bizler emanetinize hıyanet etmemek adına çabalıyoruz, bizler her şeyimizden vazgeçmeyi vatanımızdan, özgür ruhumuzdan taviz vermemeyi yol olarak seçtik kendimize.

Yüreklerimiz yaralandı Üstat, içimiz parçalandı. Kafalarımız bedenimizden ayrılıp, külliyelerin tepesine fırlatıldı. Biz taviz vermedik, bacaklarımız kesildi. Kollarımızı kırmayı denediler, bilemediler ki her yaraladıkları, kıydıkları insan, sayısı artarak yeniden can olacak, yeni bedenle karşılarına çıkacaktı.

Sen bize öğrettin ki, ezelden, ebede, Türk milleti, hür yaşadı, hür yaşayacak. Karşımıza çıkacak olan bir avuç aciz, bir avuç çılgın ve yaptıkları aptallıktan öte bir şey değildir.

Kükremiş sel gibiydik üstat o akşam, akıllara ziyan bir sel, öyle bir sel ki şehit olmaya giden, elinde bayraktan başka hiç bir koruması, siperi olmayan bir sel. Bendini aşmayı aşıp, tankları aşan bir yürektik biz üstat. Köprüleri, semtleri, ilçeleri, illeri aşan bir yürek olduk. Tek dedik ki, yere düşmesin nazlı hilal., Kaşlarını bize çatmasın.

İman dolu yüreklerdi karşılarında duran, uludular tıpkı dediğin gibi. Uludu ama ne vatanı, ne o yürekleri boğamadılar.

Siper et dedin gövdeni bize emanetini teslim ederken. Siper ettik üstat. Yine olsa yine edelim dedik, üzülmedik, yıkılmadık, diz çökmedik.

Ve üstat aynı dediğin gibi oldu bilir misin? Belki yarın ve hatta yarına kalmayan, Hakkın vaat ettiği güne doğduk, o güne uyandık üstat.

Artık küçücük bir parçası bile toprak değil, vatan olan bu güzel ülkenin daha çok bilincinde, daha çok değerini taşıyarak yaşıyoruz, yaşayacağız üstat. Kefensiz binlere, biz yine, yeni şehitler kattık. Bundan gocunmadık, sitem etmedik, etmeyiz ve sadece üzüldük bizler o mübarek mertebeye neden ulaşamadık diye.

Sen dünyaları alsan da verme Cennet vatanı dedin, Biz emanetine, sözüne sadık kaldık ve fakat aramızdan kansızlar türedi üstat, bilmem ki neye kandırıldı neyin karşılığında satıldılar.

O gece yer, gök inledi. Yerde toprak, gökte vatan mücadelesini verdik üstat. Her taraftan geldiler, her taraftan yüreklerimiz birleşti, ellerimiz birleşti. Ne dili, ne inancı, ne fikri bizi ayırmadı üstat. Biz vatandık ya, gerisi teferruattı...

Geride bırakıp çocuklarını, evini, eşini tankların karşısına çıkan ilk başta bir kadındı üstat. Zincirin ilk halkasıydı adeta. Vazgeçti, dünyadan, dünyalıktan, evlattan, babadan, yardan ve dahası candan, VERMEM, VERDİRMEM DEDİ BU VATANI. Nene hatundan teslim almıştı nasıl verirdi k? Nasıl bakardı atasının yüzüne?

Dalgalandı ve dalgalanacak tabi ki uğruna her şeyin verildiği nazlı hilal göklerde. Yapıp edilenler dünde helaldi, bugünde helal ettik, yarında sana feda olsun diyeceğiz.

Dedin ya, nazlı hilalin hakkıydı, hür yaşamak, diyetlerin en güzelini, şahadet şerbetinin en ihlaslısını içen insanlar ödemişti gökyüzünde nazlı nazlı dalgalanmasının bedelini.

İyi ya teslim aldığımız vatan üzerinde, ya istiklal, ya ölüm emrini almıştık biz. İSTİKLALİNİ TEK ÖLÜMLE DEĞİŞTİRECEK BİR MİLLETİ, TANKLA KORKUTMAK, ÇILGINLIKTI üstad.

Atama, ceddime,  şehitlerime söyle üstad, biz emanetinizin canımız pahasına bekçisiyiz

Kalk ve bak, ecdadın korkmadı, korkmayacak ÜSTAD.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert